Препарати, що призначаються медичними фахівцями при розсіяному склерозі (РС), відносяться до різних класів лікарських засобів і можуть забезпечувати різні результати. Так, частина з них може вливати (модифікувати) перебіг захворювання, попереджувати рецидиви (напади або загострення), частина – впливає на симптоми, зменшуючи певні прояви РС.
Потрібно також враховувати те, що певні з засобів, які містять в переліку показань діагноз розсіяного склерозу, можуть застосовуватися лише при певних формах цього нейродегенеративного захворювання.
Будь який із лікарських засобів, що містить в своїх показаннях розсіяний склероз, має призначатися виключно лікарем, який спостерігає пацієнта із РС. Рішення про прийом жодного з таких препаратів не може прийматися хворим самостійно.
Для отримання додаткової інформації про лікування тим чи іншим препаратом слід звернутися до лікаря або вивчити інформацію, що міститься у листку-вкладишу до засобу. Крім того, пацієнтам рекомендується обговорювати зі своїм з лікарем потенційну небезпеку та переваги лікування за допомогою того чи іншого лікарського засобу.
При коректному призначенні чи адекватному застосуванні ці засоби допомагають людям із РС контролювати перебіг захворювання та підвищують їхню якість життя.
Думка спеціалістів
Чи може зникнути вогнище після початку лікування?
Чи може зникнути вогнище після початку лікування?
Коментує лікар-невролог вищої кат., зав. відділення неврології №1 КЗ "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова", дійсний член Європейської Неврологічної Академії Пашковський В .І.
Чи можна профілактично використовувати гормональні препарати при розсіяному склерозі
Погляд міжнародних організацій на використання гормональних препаратів для лікування РС. Використання гормональних препаратів при застосуванні пульс-терапії.
Коментує завідувач неврологічного відділення Волинської обласної клінічної лікарні, керівник центру РС Шульга Ольга Дмитрівна.
Як призначається хворобомодифікуюча терапія при РС?
Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.
Введення в кожний препарат
Інтерферон бета-1a виробляють із білків організму людини, котрі допомагають організму боротися проти інфекцій. Інтерферон бета-1a поміж іншого застосовують для терапії рецидивних форм розсіяного склерозу (РС). Цей препарат не виліковує РС остаточно – він лише зменшує частоту загострень хвороби.
Окрелізумаб знижує середньорічну частоту рецидивів, а також частку пацієнтів з прогресуванням інвалідизації через 12 тижнів після початку терапії, уповільнює прогресування захворювання і знижує погіршення показників швидкості ходьби у порівнянні з плацебо.
Інтерферон бета-1b – лікарський засіб імуностимулюючої дії, показаний для лікування пацієнтів із одним епізодом демієлінізації та активним запальним процесом, пацієнтів із рецидивуючо-ремітуючим розсіяним склерозом, пацієнтів із вторинно-прогресуючим розсіяним склерозом з активною хворобою.
Кладрибін – препарат, що застосовується для лікування пацієнтів дорослого віку, які страждають на рецидивну форму розсіяного склерозу, хворобу, під час якої запальний процес руйнує захисну оболонку нервових клітин у головному та спинному мозку. Термін «рецидивна форма» вказує на те, що у пацієнта періодично виникають загострення симптомів.
Зареєстроване показання: лікування рецидивуючих форм розсіяного склерозу для зменшення частоти клінічних загострень та уповільнення інвалідизації.
Диметил фумарат – рецептурний лікарський засіб, який застосовується в терапії рецидивуючих форм розсіяного склерозу. Крім того диметил фумарат може іноді призначатися лікарями за іншими показаннями, які не згадуються у цій медичній рекомендації з його застосування.
Даклізумаб – моноклональное антитіло, що впливає на функції імунної системи. Даклізумаб застосовується для лікування рецидивуючих форм розсіяного склерозу. Цей лікарський засіб призначають, як правило, у тих випадках, коли терапія іншими препаратами виявилась неефективною.
Гемопоетичні стовбурові клітини, або радше трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК) пропонується наразі медичними фахівцями в деяких країнах як експериментальна терапія, що може бути альтернативою для певної популяції пацієнтів із РС.
Глатирамеру ацетат – лікарський засіб, котрий призначають для зменшення кількості рецидивів у хворих на розсіяний склероз.
Наталізумаб – моноклональне антитіло, яке здатне впливати на функції імунної системи. Метою створення моноклональних антитіл є отримання можливості вибіркового знищення лише певних клітин. Це може допомогти у захисті здорових клітин від руйнування.
Екстракраніальна венозна ангіопластика, або балонна ангіопластика – експериментальний метод, який рекламується як дієва процедура, що поліпшує стан пацієнтів із розсіяним склерозом. Проте доказів ефективності балонної ангіопластики при розсіяному склерозі, як і чіткого пояснення механізму її дії нараз не існує. Мао того, деякими фахівцями цей метод, суть якого полягає у хірургічному введенні балонів в яремну вену, розцінюється щонайменше як ризикований.