| |
для людей з вадами зору

Наталізумаб (Tysabri, «Тізабрі»)

Генерична назва: наталізумаб

Торгова назва: «Тізабрі» (Tysabri)

Наталізумаб – моноклональне антитіло, яке здатне впливати на функції імунної системи. Метою створення моноклональних антитіл є отримання можливості вибіркового знищення лише певних клітин. Це може допомогти у захисті здорових клітин від руйнування.

Наталізумаб застосовується для терапії рецидивних форм розсіяного склерозу. Крім цього, наталізумаб також призначають при помірній та важкій формі хвороби Крона у пацієнтів дорослого віку. Зазвичай це препарат використовується у тих випадках, коли лікування за допомогою інших лікарських засобів виявилось безрезультатним.

Наталізумаб також інколи призначається за іншими показаннями, які не вказані у медичних рекомендаціях щодо його застосування.

Важлива інформація: що потрібно знати перед початком лікування наталізумабом?

Наталізумаб призначений для лікування виключно пацієнтів дорослого віку (≥ 18 років).

Наталізумаб може стати причиною розвитку серйозної вірусної інфекції у головному та спинному мозку, яка здатна призвести до інвалідності або смерті. Слід негайно звернутися по медичну допомогу у разі раптового підвищення температури, появи сильного головного болю, сплутаності свідомості, проблем із пам’яттю, погіршення зору, болю в очах, слабкості в одній половині тіла чи появи проблем із руховими функціями верхніх та нижніх кінцівок. Подібні симптоми можуть з’являтися поволі, але їх погіршення може відбутися швидко.

Наталізумаб може стати причиною розвитку серйозної інфекції у головному мозку, яка називається прогресуюча мультифокальна лейкоенцефалопатія (ПМЛ). Ризик розвитку цього захворювання підвищується у пацієнтів, які отримують лікування наталізумабом впродовж більше ніж двох років, а також у хворих, що в минулому приймали препарати з групи імуносупресантів, та у пацієнтів, інфікованих вірусом Джона Каннінгема (ВДК). Не варто призначати наталізумаб пацієнтам із алергією на цей препарат та хворим із ПМЛ у анамнезі.

Для підвищення безпеки лікування наталізумабом пацієнт повинен повідомити свого лікаря про наявність таких хвороб або патологій:

  • підвищена температура чи інфекція;
  • герпес та оперізуючий лишай;
  • лейкемія чи лімфома;
  • ВІЛ, СНІД чи інше захворювання, здатне послаблювати імунітет;
  • захворювання печінки;
  • перенесена операція з трансплантації органу;
  • поява кропив’янки, свербежу або утрудненого дихання після введення наталізумабу.

Наразі невідомо, чи здатний наталізумаб заподіяти шкоду ненародженій дитині. Пацієнткам-жінкам слід повідомляти лікаря про свою вагітність або про плани завагітніти.

Наталізумаб може проникати у грудне молоко, але його вплив на організм грудної дитини наразі ще не вивчений. Пацієнткам-жінкам необхідно поінформувати лікаря про наявність дитини грудного віку та годування груддю.

Застосування наталізумабу

Перед початком лікування лікар може рекомендувати пацієнтові пройти процедуру МРТ для того, щоб пересвідчитись у відсутності інфекції головного мозку.

Для введення наталізумабу застосовуються внутрішньовенні інфузії, які проводить медичний працівник. Зазвичай наталізумаб уводять один раз на чотири тижні.

Цей лікарський засіб треба вводити повільно протягом щонайменше однієї години.

Після введення препарату наталізумаб хворий повинен перебувати під лікарським наглядом протягом щонайменше однієї години для того, щоб переконатись у відсутності серйозної реакції. Алергічна реакція після введення наталізумабу може виникнути протягом наступних двох годин або навіть більшого проміжку часу.

Наталізумаб здатний впливати на імунну систему пацієнта. Під час лікування за допомогою цього препарату пацієнт потребує частих досліджень крові. У деяких випадках, якщо у пацієнта з’являться ознаки інфекції головного мозку, лікар може призначити сканування мозку або люмбальну пункцію.

Вкрай важливим є те, щоб лікар оглядав хворого один раз на кожні три або шість місяців з метою виявлення серйозної інфекції. Можливо, лікар призначить огляд і через декілька тижнів після закінчення лікування.

Пацієнт повинен поінформувати всіх медичних працівників, із якими йому доводиться мати справу, про лікування із застосуванням наталізумабу.

Необхідно уникати перебування поряд із людьми, що мають ознаки інфекційної хвороби. У випадку появи симптомів інфекції необхідно якомога скоріше повідомити про це свого лікаря.

Дозування наталізумабу

Стандартна доза для пацієнтів із розсіяним склерозом

300 мг за допомогою внутрішньовенної інфузії впродовж однієї години один раз на чотири тижні

Примітки:

  • призначати лікування розсіяного склерозу за допомогою препарату наталізумаб мають право лише лікарі, що беруть участь у програмі MS TOUCH (R) Prescribing Program;
  • пацієнт повинен перебувати під медичним наглядом протягом усього часу інфузії та впродовж однієї години після її завершення.

Показання до застосування: монотерапія рецидивуючих форм розсіяного склерозу (РС) у пацієнтів дорослого віку.

Що робити у випадку пропуску чергової ін’єкції наталізумабу? Якщо пацієнт із якихось причин пропустив чергову ін’єкцію, йому слід негайно поінформувати про це свого лікаря.

Що станеться у випадку перевищення дози наталізумабу? Уведення наталізумабу завжди здійснюють висококваліфіковані медичні працівники в умовах закладу охорони здоров’я – це робить вірогідність передозування практично нульовою.

Побічна дія наталізумабу

Слід негайно звернутися по медичну допомогу у випадку появи ознак алергічної реакції: шкірний висип, труднощі з диханням, набряк обличчя, губ, язика та горла.

У деяких випадках алергічна реакція на наталізумаб розвивається під час його введення. Необхідно повідомити медичного працівника про появу слабкості, нудоти, свербежу, запаморочення, пітливості, пропасниці, відчуття болю у грудях, труднощів із диханням чи набряку обличчя.

Наталізумаб може стати причиною розвитку серйозної вірусної інфекції у головному та спинному мозку, яка здатна призвести до інвалідності або смерті. Слід негайно звернутись по медичну допомогу у разі виникнення перерахованих нижче симптомів упродовж курсу лікування наталізумабом або протягом шести місяців після останньої інфузії (Такі симптоми можуть з’являтися поволі але їх погіршення може відбутися швидко):

  • раптове підвищення температури тіла або поява сильного головного болю;
  • сплутаність свідомості, проблеми з пам’яттю чи інші зміни психічного стану;
  • слабкість в одній половині тіла;
  • погіршення зору, біль в очах чи їх почервоніння;
  • проблеми із мовою та здатністю до ходіння;
  • проблеми із руховими функціями верхніх та нижніх кінцівок.

Необхідно негайно звернутися по медичну допомогу у разі виникнення таких ознак:

  • гарячка, пропасниця, кашель із мокротинням жовтого або зеленого кольору;
  • біль або печіння під час сечовипускання;
  • ознаки порушень з боку печінки – нудота, біль у верхній частині живота, свербіж, відчуття втоми, втрата апетиту, сеча темного кольору, випорожнення кольору глини, жовтяниця (жовтий колір шкіри або очей).

Крім того, під час лікування препаратом наталізумаб можливі й інші побічні ефекти:

  • головний біль, відчуття втоми;
  • нудота, діарея, біль у ділянці живота;
  • симптоми застуди: закладений ніс, чхання, біль у горлі;
  • біль у суглобах, біль у нижніх та верхніх кінцівках;
  • свербіж піхви чи виділення з піхви.

Цей перелік побічних ефектів наталізумабу не є повним. Додаткову інформацію про побічну дію цього лікарського засобу можна отримати у свого лікаря.

Взаємодія наталізумабу з іншими лікарськими засобами

Пацієнтові слід обов’язково повідомити лікаря про початок або припинення прийому інших препаратів – перш за все, про лікування лікарськими засобами, що знижують захисну функцію імунної системи. До таких препаратів, належать, наприклад, протипухлинні засоби, стероїди чи препарати, що запобігають розвитку реакції відторгнення після трансплантації органів.

Деякі інші лікарські засоби, включаючи рецептурні та безрецептурні препарати, здатні впливати на ефективність та безпеку наталізумабу: наприклад, вітаміни та препарати на основі лікарських рослин. Тут перераховані не всі можливі випадки взаємодії наталізумабу із іншими лікарськими засобами.

Додаткова інформація

Слід пам’ятати, що препарат наталізумаб, як і інші лікарські засоби, необхідно зберігати у місцях, що недоступні для дітей. Не слід передавати свої ліки іншим людям; необхідно приймати наталізумаб тільки за відповідними показаннями.

Ліки не зареєстровані в Україні

 

Джерело

Препарати та методи, що можуть застосовуватися для лікування розсіяного склерозу
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...