Лікування розсіяного склерозу (РС) завжди є комплексним. Воно розпочинається з моменту встановлення остаточного діагнозу та фактично триває протягом всього життя – оскільки, на жаль, у теперішній час РС відноситься до тих захворювань, які неможливо повністю вилікувати. Проте ефективні стратегії терапії здатні змінити перебіг захворювання на краще або сповільнити його прогресування, а також купірувати рецидиви РС (котрі також позначають терміном «загострення»). Крім того, сучасне лікування дозволяє успішно контролювати симптоми РС, покращує функціональний та емоційний стан пацієнта. Комплексне лікування завжди проводиться за участі не тільки невролога як провідного фахівця з РС, а й багатьох інших суміжних фахівців, консультації яких з приводу тих чи інших проблем зі здоров’ям також можуть знадобитися конкретному пацієнту.
Модифікація перебігу РС
У теперішній час в розвинених країнах світу схвалено вже більше 10 різних лікарських засобів, призначених для терапії рецидивуючих форм РС. Ці препарати знижують частоту рецидивів та зменшують ступінь їх тяжкості, а також зменшують кількість нових уражень головного та спинного мозку за даними МРТ та сповільнюють процес інвалідизації.
Лікування загострень РС
Загострення РС спричинені процесом запалення в центральній нервовій системі (ЦНС), яке викликає ураження мієліну та сповільнює чи блокує передачу нервових імпульсів. Істинне загострення РС має тривати протягом не менш ніж 24 годин та бути відокремленим у часі від попереднього загострення як мінімум на 30 днів. При цьому більшість загострень тривають від декількох днів до декількох тижнів або навіть місяців. Загострення можуть бути як легкими, так і тяжкими, які чинять істотний вплив на здатність людини займатися повсякденними домашніми справами та працювати. Тяжкі загострення зазвичай лікують із застосуванням кортикостероїдів у високих дозах з метою зменшення запалення.
Лікування симптомів
При РС ураження мієліну та нервових волокон в ЦНС негативно впливає на передачу нервових сигналів між головним й спинним мозком та іншими частинами тіла. Саме це порушення нервових сигналів й викликає симптоми РС, які можуть варіюватися в залежності від локалізації вогнища ураження ЦНС. Симптоми РС можна ефективно контролювати за допомогою комплексного лікування, яке включає як медикаментозну терапію, так і різноманітні стратегії реабілітації.
Підтримка функціонування через реабілітацію
Програми реабілітації фокусуються на конкретних функціях — вони розробляються для того, щоб допомогти людині з РС покращити або зберегти здатність ефективно та безпечно займатися домашніми справами та виконувати робочі завдання. Фахівці з реабілітації докладають зусиль до підтримання задовільного фізичного та психологічного стану людини, вирішуючи проблеми зі здатністю до пересування, мовленням та ковтанням, пам’яттю та іншими когнітивними функціями. Реабілітація є важливим компонентом комплексного лікування РС на всіх стадіях цієї хвороби. Загальні програми реабілітації включають окремі програми когнітивної та професійної реабілітації пацієнта, заходи фізіотерапії та трудотерапії, специфічний логопедичний супровід при проблемах з мовленням та ковтанням та ін.
Надання емоційної підтримки
Комплексне лікування пацієнта з РС завжди має включати приділення уваги його емоційному стану. Психологи та психіатри мають надавати пацієнту відповідну психологічну підтримку, а також своєчасно діагностувати та лікувати депресію, тривожність та інші розлади настрою, які є дуже типовими при РС. Нейропсихологи мають оцінити наявні когнітивні проблеми пацієнта та запропонувати йому шляхи покращення когнітивних функцій.
Думка спеціалістів
«Вікно можливостей». Або чому лікування потрібно починати якнайшвидше?
Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.
Як організоване лікування РС?
Три напрямки організації лікування розсіяного склерозу:
- Лікування загострень
- Хворобомодифікуюча терапія (патогенетичне лікування).
- Симптоматична та реабілітаційна терапія.
Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.
Як призначається хворобомодифікуюча терапія при РС?
Як призначається хворобомодифікуюча терапія при РС?
Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.