| |
для людей з вадами зору

Головний мозок – «центр керування» всіма функціями організму

Головний мозок складається з трьох основних відділів: півкулі мозку, мозочок і стовбур головного мозку. Півкулі – це найбільша за розміром та об’ємом частина мозку, яку більшість людей і вважають саме мозком. Мозочок – це менша частина округлої форми, що знаходиться під задньою частиною великого мозку. Стовбур головного мозку – це частина, яка з’єднує головний мозок із спинним мозком. Стовбур мозку розташований під великим мозком, перед мозочком і знаходиться у верхній частині спинного мозку.

склад головного мозку

Мозок має три основні типи «речовини», тобто видів тканин. Сіра речовина – це тканина, яка виконує всю обробку інформації, її кодування та зберігання – вона в основному і забезпечує процес «мислення». Біла речовина – це тканина, яка передає сигнали між різними частинами сірої речовини. Якщо уявити собі, що ваш мобільний телефон підключений до комп’ютера за допомогою кабелю USB, телефон і комп’ютер – це різні частини сірої речовини, а кабель USB – це біла речовина, що дозволяє їм спілкуватися між собою. Сіра та біла речовини складаються з мільярдів нейронів, або нервів: сіра речовина містить основні тіла нейронів, а біла речовина містить їх хвостові частини, які називаються аксонами. Нерви, яким потрібно передавати швидкі сигнали, мають на аксонах мієлінове покриття.

типи мозкової речовини

Третій тип мозкової речовини – це спинномозковий ліквор (спинномозкова рідина). Він омиває мозок, амортизує його та забезпечує живлення. У мозку є резервуари ліквору, вміст яких постійно оновлюється організмом людини. Ці резервуари називаються шлуночками. Найбільші з них називають бічними шлуночками. Якщо зробити розріз голови у горизонтальній площині від очей до задньої частини черепа і подивитися на неї зверх вниз, можна побачити бічні шлуночки, розташовані по одному з кожного боку умовної середньої лінії; кожний шлуночок своєю формою трохи схожий на метелика.

Люди еволюціонували так, що кожний представник виду Homo sapiens має досить багато мозкової речовини, тому єдиний спосіб вмістити мозок у череп – це «стиснути» або ущільнити його, щоб помістити значний об’єм в тісний простір. Це означає, що у великому мозку є багато складок. Складки головного мозку поділяються на звивини (що мають вигляд зморшок або «гребінців») і борозни – тобто поглиблення або западини. Чергування звивин і борозен і надає мозку складчастого вигляду.

Великий мозок має дві половинки, або півкулі, які є приблизними дзеркальними зображеннями одна одної. Вони з’єднані між собою ділянками білої речовини, тому обидві половини можуть працювати разом. Основний масив білої речовини, що з’єднує дві півкулі, називається мозолистим тілом. Він знаходиться посередині головного мозку, поруч з бічними шлуночками. Якщо видалити мозолисте тіло, ліва та права сторони великого мозку не зможуть спілкуватися належним чином.

У людей з розсіяним склерозом досить часто спостерігаються ураження мозолистого тіла. Великий мозок розділений на чотири «частки» (ділянки): лобову, тім’яну, скроневу та потиличну. Оскільки головний мозок має дві половини, є права і ліва лобові частки, права і ліва тім’яні частки тощо. Лобова частка – це передня половина великого мозку.

Лобова частка важлива для функцій робочої пам’яті, прийняття рішень, контролю рухів. Тім'яна частка важлива для емоцій, математики, музики, почуття гумору, просторових завдань. Скронева частка важлива для слуху, пам'яті, мова, емоції, розпізнавання предметів. Потилична частка контролює зір.

Зовнішні шари головного мозку складаються із сірої речовини. Разом ці шари називаються корою або корою головного мозку. Біла речовина, що лежить близько до кори, називається підкірковою (або поверхневою). Біла речовина, що лежить глибше в мозку, називається білою речовиною глибшого розміщення. Також є глибока сіра речовина, яка знаходиться в центрі мозку та стовбурі мозку, а також біла та сіра речовина в спинному мозку. Крім цього, мозочок є важливим для того, щоб забезпечувати плавність всіх рухів, а також для рівноваги та для засвоєння нових рухових навичок. Стовбур мозку важливий для багатьох основних функцій, таких як сон, дихання та серцевий ритм. Багато черепно-мозкових нервів походять із стовбура мозку, контролюючи такі функції, як рухи очей, відчуття, рухи обличчя, рота та язика, а також ковтання.

Важливо зазначити, що ліва сторона великого мозку контролює праву сторону тіла і навпаки. Але це не стосується мозочка, в якому права сторона контролює праву сторону тіла, а ліва – ліву. Всі нерви від великого мозку та мозочка проходять через стовбур головного мозку, щоб дістатися до спинного мозку. Мозкові нерви перетинаються в стовбурі мозку так, що права частина спинного мозку контролює праву сторону тіла, а ліву – ліву. Це означає, що проблема з правою стороною тіла може виникати через ураження лівої півкулі головного мозку, ураження мозочка правої півкулі, лівого або правого боку стовбура мозку (залежно від того, знаходиться ураження вище або нижче місця перетину нервів) або ураження правої сторони спинного мозку.

Критерії Макдональда для діагностики розсіяного склерозу (РС) передбачають, що для діагностики рецидивно-ремітуючої форми РС пацієнти повинні мати як мінімум два загострення і як мінімум одне ураження щонайменше в двох з чотирьох зазначених областей центральної нервової системи: трьох в головному мозку і однієї в спинному мозку.

Критерії Макдональда

 

Критеріями для постановки діагнозу первинно-прогресуючого РС є поступове прогресування симптомів (зазвичай тривалістю не менше року) і два з наступних явищ: позитивна люмбальна пункція, не менше двох уражень спинного мозку, хоча б одне ураження щонайменше в одному з трьох зазначених ділянок мозку. Три області мозку, що досліджуються при застосовуванні методу Макдональда – юкстакортікальна, перивентрикулярна і інфратенторіальна. «Юкстакортікальний» означає розташований поруч з корою/в корі, тобто ураження, яке лежить прямо на межі сірої і білої речовини, близько до зовнішнього краю головного мозку.

деякі частини кори мозку

Термін «перивентрикулярний» вказує на розташування поряд із шлуночками. Ураження поруч з бічними шлуночками дуже поширені при РС. Вони часто утворюються під прямим кутом до шлуночків, і, якщо подивитись на них збоку, трохи схожі на пальці, що висуваються над стіною. Такі ураження ще називаються «пальцями Доусона». Інакше кажучи, «пальці Доусона» – це зображення перпендикулярно орієнтованих бляшок демієлінізації у мозолистому тілі. Вони є відносно специфічною ознакою розсіяного склерозу.

Ще слід назвати деякі частини кори мозку, які отримали свої назви в залежності від того, які функції вони контролюють. Найбільш зрозумілими з них є зорова кора, моторна (рухова) і соматосенсорна кори.

Зорова кора – це кора в потиличній частці; сіра речовина, яка осмислює всю інформацію, яку збирають наші очі. Моторна кора – це остання звивина лобової частки, передцентральна звивина. Він відповідає за рух. Соматосенсорна кора – це перша звивина тім’яної частки, постцентральна звивина. Вона знаходиться по інший бік центральної борозни, близько до моторної кори і контролює відчуття у нашому тілі. Якщо ви вільно покладете руки на обидва вуха, великі пальці будуть спрямовані до зорової кори, лівий та правий безіменні пальці – приблизно до лівої та правої рухових кор, а середні пальці – до соматосенсорних кор.

Джерело:

https://multiple-sclerosis-research.org/2021/01/today-i-lost-my-virginity/

Діагностика РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...