| |
для людей з вадами зору

Клінічно ізольований синдром (КІС)

Клінічно ізольований синдром (КІС) може бути одним з варіантів дебюту РС. Термін КІС відноситься до першого епізоду появи неврологічних симптомів, що триває як мінімум 24 години та спричинений запаленням або де мієлінізацією в центральній нервовій системі (ЦНС). Як і РС, КІС в 2-3 рази частіше розвивається у жінок, ніж у чоловіків. 70% осіб, яким було діагностовано КІС у віці 20-40 років (в середньому – 30 років), проте він може розвиватися і в більш зрілому чи більш молодому віці.

КІС може бути моно фокальним або мультифокальним:

  • Монофокальний епізод: у особи виникає одна неврологічна ознака або симптом – наприклад, напад невриту зорового нерву, що викликаний єдиним ураженням.
  • Мультифокальний епізод: у особи виникає більш ніж одна ознака або симптом — наприклад, гострий розвиток невриту зорового нерву супроводжується онімінням або поколюванням у ногах, що викликані ураженнями в більш ніж одній ділянці мозку.

КІС зазвичай не супроводжується лихоманкою або інфекцією, та після нього відбувається повне або часткове відновлення.

Прогресування КІС до РС

У осіб, що перенесли КІС, може розвиватися або не розвиватися РС. При діагностиці КІС лікарі стикаються з 2 проблемами: по-перше, визначитися, чи перенесла людина неврологічний епізод, викликаний саме ураженням ЦНС; по-друге – визначити ймовірність того, що згодом у людини, яка перенесла цей демієлінізуючий епізод, розвинеться РС з плином часу.

Високий ризик розвитку РС відзначається тоді, коли КІС супроводжується виявленими за допомогою МРТ ураженнями головного мозку, які є аналогічні тим, що спостерігаються при РС. В цьому випадку особа має 60-80% ймовірність розвитку другого неврологічного епізоду та діагностики РС через декілька років. Про низький ризик розвитку РС говорять тоді, коли КІС не супроводжується виявленими при МРТ ураженнями головного мозку. За таких обставин людина має лише 20% ймовірність розвитку РС протягом такого ж періоду часу.

Згідно з переглянутими у 2017 р. діагностичними критеріями РС, діагноз РС може бути встановлений, коли КІС супроводжується наявністю на МРТ даних (старі ураження або рубці), які підтверджують, що в іншій ділянці ЦНС вже мав місце більш ранній епізод демієлінізуючого ураження.

Вже зараз людям з високим ризиком розвитку РС рекомендується починати лікування з препаратів, що модифікують перебіг хвороби, з метою відтермінування або попередження розвитку другого неврологічного епізоду та, таким чином – початку РС. Крім того, раннє лікування може мінімізувати майбутню інвалідизацію, викликану подальшим запаленням та пошкодженням нервових клітин, котрі інколи є «мовчазним» (тобто, має місце без жодних помітних клінічних симптомів).

Чим КІС відрізняється від РС?

На основі аналізу лише клінічних симптомів КІС та загострення РС можуть здаватися такими ж самими. При обох патологічних станах пошкодження мієлінової оболонки (демієлінізація) перешкоджає проведенню нервових імпульсів від головного мозку, що призводить до появи неврологічних симптомів.

Проте особа з КІС, за визначенням, переносить перший епізод симптомів, викликаних запаленням та демієлінізацією в ЦНС; натомість особа з РС – має більш ніж один епізод. При КІС на МРТ можуть бути виявлені ураження лише в ділянці, яка відповідає за наявні у теперішній час симптоми; у той час як при РС можуть відзначатися численні ураження в різних ділянках головного мозку.

Фактори загострення розсіяного склерозу

Фактори, що можуть спровокувати загострення розсіяного склерозу (РС). Профілактика загострень РС.

Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.

Клінічно ізольований синдром (КІС)
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...