У людей, що живуть з РС, періоди загострення змінюються періодами повного відновлення або часткового поліпшення стану. Більшість людей з РС відчувають деякі симптоми постійно, вони фоном супроводжують людину і залишаються більш-менш стабільним в періоди між рецидивами.
Ознаками рецидиву РС є:
- посилення старих симптомів або поява нових;
- тривалість симптомів не менше 24 годин, але може досягати і декількох днів, тижнів або навіть місяців;
- симптоми РС повинні бути стабільними протягом приблизно місяця, перш ніж стан погіршитися або з'являться нові симптоми.
При появі симптомів слід виключити інші можливі причини. Це можуть бути спека, стрес, інфекції або інші фактори, які можуть стати причиною появи симптомів і прийняті за початок рецидиву. У цьому випадку симптоми повинні пройти при усуненні реальної причини.
З рецидивом може бути пов'язаний будь-який симптом розсіяного склерозу, але найбільш поширеними є: підвищена стомлюваність, запаморочення, проблеми з координацією, пам'яттю і концентрацією уваги, порушення зору, оніміння і поколювання кінцівок, м'язова слабкість або судоми, складності з контролем сечового міхура або кишківника. Під час рецидиву людина може відчувати один або відразу декілька симптомів.
Симптоми можуть поступово погіршуватися протягом декількох днів або, можливо, довше, а потім зникати. Через деякий час симптоми проходять, в одних випадках повністю, в інших просто слабшають.
Частота і тяжкість рецидивів дуже індивідуальні і непередбачувані. Іноді вони проходять відносно швидко і не сильно відображаються на стані і працездатності людини. У деяких випадках вимагають госпіталізації з подальшим відновним періодом. Відновлення після рецидиву зазвичай відбувається протягом перших двох-трьох місяців, але може тривати до 12 місяців.
Дослідження, проведене у Великобританії в 2012 році, показало, що в середньому люди з рецидивуючо-ремітуючим РС мають приблизно один рецидив кожні два роки. Хтось переносить кілька рецидивів протягом одного року, хтось протягом декількох років живуть без рецидиву.
Під час вагітності у жінок рецидиви трапляються рідше, ризик рецидиву зростає через шість місяців після пологів. Вважається, що це пов'язано зі зміною рівня гормонів, особливо естрогену, в організмі під час і після вагітності.
Що відбувається при рецидиві?
Коли імунна система атакує мієлінове покриття нервових волокон, починається запалення і пошкодження мієліну (демієлінізація). Сигнали погано проходять по деміелінізованих нервах, в гіршому випадку блокуються повністю. Це призводить до появи різних симптомів, в залежності від області ураження головного або спинного мозку.
Коли запалення проходить, пошкоджений мієлін замінюється - процес, відомий як ремієлінізація. Проходження сигналу відновлюється і вираженість симптомів поступово зменшується. Але мієлінова оболонка, як правило, тонша, ніж до пошкодження, і сигнали через пошкоджені нерви проходять повільніше, ніж до рецидиву.
Слід зазначити, що запалення не завжди призводить до рецидиву. Випадки пошкодження нервових волокон частини мозку, яка не пов'язана з появою симптомів або здатність мозку швидко адаптуватися і перенаправити сигнали навколо області запалення відомі, як мовчазні ураження або субклінічні рецидиви, і їх можна побачити тільки за допомогою МРТ. Ці субклиничні рецидиви все частіше розглядаються в якості важливого маркера активності РС.
Як лікувати рецидиви?
Не всі рецидиви потребують лікування. Симптоми рецидиву, як правило, з часом зменшуються.
Якщо рецидив серйозно відображається на якості життя, порадившись з лікарем, обговоривши всі плюси і мінуси можна пройти курс стероїдів. Стероїди зменшують запалення, і в ідеалі слід почати курс якомога раніше при підтвердженні рецидиву. Але прийом стероїдів не впливає на перебіг хвороби в довгостроковій перспективі.
Незалежно від проходження курсу прийому стероїдів, можна використовувати і інші методи лікування, які допоможуть впоратися з симптомами. Це можуть бути лікарські препарати для боротьби з симптомами РС, фізіотерапія, робота з психологом або логопедом.
Відновлення після рецидиву
Після рецидиву можливе загальне погіршення самопочуття і відчуття втоми, можливі складнощі з виконанням домашніх справ. У цьому випадку варто попросити допомоги рідних і друзів.
Працюючим людям з РС можливо доведеться на якийсь період скоротити робочий час або взяти відпустку для відновлення. Якщо такої можливості немає, варто обговорити з керівництвом можливості роботи в більш гнучкому режимі, з більш тривалими перервами протягом робочого дня або роботи з дому.
Рецидиви застають людину зненацька. Загальне погіршення самопочуття і стан невизначеності та страху за майбутнє можуть викликати занепокоєння, напругу або гнів. Це абсолютно нормально, ці почуття не будуть тривати вічно. Необхідно враховувати, що впливати на емоційний стан можуть і деякі ліки, включаючи стероїди. Але якщо сила пережитих емоцій доставляє занепокоєння, має сенс звернутися до психолога.
Необхідно розуміти, що рецидиви впливають не тільки на людину з РС, але і на його близьких. Вони теж можуть відчувати занепокоєння, почуття провини або гнів. Усвідомлення того, що близькі люди можуть відчувати ці почуття в період рецидиву і що це абсолютно нормальна реакція, може допомогти впоратися з ситуацією.
Як знизити ризик рецидиву?
Більшість людей зазначають, що рецидиви трапляються практично без попередження, хоча з часом починають помічати деякі провісники. Рецидиви можуть починатися без будь-якої очевидної причини, але існує ряд потенційних тригерів, які можуть збільшити ризик їх настання.
Результати деяких досліджень говорять про те, що настанню рецидиву може посприяти тривалий період стресу. Деякі інфекції можуть викликати тимчасове посилення симптомів (іноді зване псевдорецідівом), а більш серйозні інфекції можуть викликати і рецидив.
Дуже важливий для зниження ризику рецидивів спосіб життя людини. Добре збалансована дієта і регулярні фізичні вправи допоможуть зберегти здоров'я і знизити ризик виникнення рецидивів. Турбота про здоров'я і підтримання організму в якомога більш здоровому стані допоможе легше переносити рецидиви і швидше відновлюватися після них.
Хворобомодифікуюча терапія сприяє зменшенню кількості рецидивів і полегшенню їх перебігу (зменшується ймовірність необхідності прийому стероїдів або перебування в лікарні). Це препарати тривалого прийому. Рідкісні пропуски прийому препарату не зроблять особливого впливу на результати лікування, але регулярна забудькуватість зробить прийом препарату неефективним.
Як підготуватися до рецидиву
Рецидиви як правило непередбачувані, але людям з РС все ж варто бути готовими до них:
- стежте за перебігом РС, відзначаючи зміни симптомів і їх вплив на самопочуття. Ведення журналу щоденних симптомів може допомогти швидше виявити наступ рецидиву. Ведіть облік будь-яких ліків, що приймаються, кількості і частоти їх прийому. Записи можна зберігати в блокноті, щоденнику чи в додатку телефону. Доступність цієї інформації допоможе зменшити стрес в разі погіршення самопочуття і потреби в допомозі;
- подумайте, кому ви зможете зателефонувати в разі настання рецидиву, домовтеся про допомогу і підтримку в разі потреби;
- якщо у вас є діти (особливо маленькі), що живуть з вами, краще заздалегідь підготувати їх до можливого погіршення вашого самопочуття, заохочуючи їх в допомоги по дому відповідно до віку і продумавши для них можливості залишитися поза домом на якийсь час. Разом з родиною складіть план на випадок непередбачених обставин;
- якщо ви працюєте, ознайомтеся з політикою вашого роботодавця щодо відпустки через хворобу, повернення на роботу і інших пов'язаних з роботою питань.
- запасіться предметами першої необхідності, такими як продукти з тривалим терміном придатності, напівфабрикати в морозильній камері, туалетний папір і т. п.
Джерело:
https://www.mstrust.org.uk/about-ms/ms-symptoms/managing-relapses