| |
для людей з вадами зору

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК, HSCT)

Гемопоетичні стовбурові клітини, або радше трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин (ТГСК) пропонується наразі медичними фахівцями в деяких країнах як експериментальна терапія, що може бути альтернативою для певної популяції пацієнтів із РС.

Стовбурові клітини – особливий тип клітин, які мають здатність перетворюватися на клітини багатьох інших типів. Крім цього, стовбурові клітини можуть відновити процес свого поділу навіть після того як вони на продовженні тривалого часу перебували в неактивному стані.

Трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин при РС

З 2000-х років проводилися дослідження, котрі продемонстрували, що у деяких випадках застосування стовбурових клітин справді може допомогти хворим із різними формами РС. Наразі трансплантація гемопоетичних стовбурових клітин розглядається як потенційно ефективний метод лікування цього нейродегенеративного захворювання.

Втім, потрібно вважати, що такий метод лікування розсіяного склерозу – не панацея. Насправді трансплантація аутологічних стовбурових клітин не може застосовуватися з тих чи інших причин у більшості пацієнтів з РС, принаймні, в якості терапії першої лінії.

Деякі фахівці вважають, що підходящими кандидатами на проведення такої процедури можуть бути менше 10% хворих з РС. У багатьох хворих, які страждають на розсіяний склероз, спостерігається відповідь на стандартну медикаментозну терапію, тому таким пацієнтам йти на невиправданий ризик не варто.

Наразі фахівці рекомендують призначати цю процедуру пацієнтам з вкрай агресивними формами РС, які найчастіше спостерігаються у пацієнтів молодого віку.

Крім того, для деяких хворих наслідки процедури можуть бути дуже важкими. Пацієнти молодого віку переносять трансплантацію краще, але в результаті такої терапії у них може розвинутися безпліддя.

Проводити трансплантацію аутологічних стовбурових клітин повинні тільки висококваліфіковані фахівці. Вони ж зобов'язані забезпечувати пацієнтам догляд та спостереження в посттрансплантаційного період.

Основні джерела стовбурових клітин

Вчені можуть отримувати стовбурові клітини різними способами. Наприклад, в деяких випадках джерелом ембріональних стовбурових клітин є людські ембріони в віці декількох днів.

Стовбурові клітини також містяться в амніотичній рідині. Багато вагітних жінок проходять процедуру амніоцентезу, яка дозволяється виявити генні і хромосомні мутації у плода ще в період внутрішньоутробного розвитку. Зберігши частина амніотичної рідини після такого дослідження, лікарі згодом можуть використовувати її для лікування як патологій вагітності, так і хвороб, що виникли після пологів.

Стовбурові клітини дорослих зазвичай отримують з різних тканин організму пацієнта, включаючи кістковий мозок, головний мозок, кровоносні судини, скелетні м'язи, шкіру, зуби, кишечник і печінку.

Індуковані плюрипотентні стовбурові клітини можна «перепрограмовувати» і згодом використовувати такі клітини як стовбурові для цілей регенеративної медицини.

Отримані стовбурові клітини зазвичай консервуються в рідкому азоті.

Ліки не зареєстровані в Україні

 

Джерело

Препарати та методи, що можуть застосовуватися для лікування розсіяного склерозу
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...