| |
для людей з вадами зору

Лікування рецидивів

Загострення РС (також відоме як «рецидив») викликає нові симптоми захворювання або посилення вже наявних симптомів. Воно може бути дуже легким або достатньо тяжким для того, аби істотно погіршити здатність людини виконувати свої повсякденні функції вдома та на роботі. Не існує двох однакових загострень – симптоми варіюють у різних пацієнтів та при різних загостреннях у однієї людини. Наприклад, загострення може являти собою епізод невриту зорових нервів (який призводить до порушення зору) або появу проблем з утриманням рівноваги чи вкрай вираженої стомлюваності. Деякі рецидиви викликають лише один симптом (пов’язаний із запаленням в єдиній ділянці ЦНС), тоді як інші – два симптоми та більше одночасно (що пов’язано з запаленням в більш ніж одній ділянці ЦНС).

Що викликає загострення РС?

Загострення (рецидиви) РС спричинені запаленням в ЦНС. Запалення пошкоджує мієлін, що призводить до сповільнення та переривання передачі нервових імпульсів та спричинює симптоматику РС. При найбільш типовому - рецидивуючо-ремітуючому перебігу РС - за загостреннями чітко слідують ремісії. Перехід у ремісію не завжди означає, що симптоми зникли повністю – одні пацієнти дійсно повністю повернуться в попередній стан, тоді як у інших деякі з нових симптомів можуть все ж залишитися.

Лікування загострень

Не всі загострення потребують призначення лікування. Легкі сенсорні зміни (оніміння, відчуття поколювання – «голки та булавки») або епізоди стомлюваності можуть не чинити істотного впливу на повсякденну діяльність людини та за ними можна спостерігати без лікування до настання покращання.

При тяжких загостреннях (що включають зниження або втрату зору, тяжку слабкість або проблеми з утриманням рівноваги тощо), які впливають на здатність людини до пересування, її безпеку чи загальне функціонування, неврологи рекомендують короткий курс лікування кортикостероїдами в високих дозах для зменшення запалення та якнайшвидшого завершення рецидиву. Найбільш частим режимом лікування є призначення короткого курсу внутрішньовенного введення метилпреднізолоном протягом 3-5 днів, а потім – преднізолону перорально. Проте вважається, що кортикостероїди не мають довготривалих переваг в плані впливу на перебіг захворювання.

Інші варіанти лікування:

  • Високоочищений препарат адренокортикотропного гормону (АКТГ) в формі гелю, який був розроблений з метою забезпечення пролонгованого вивільнення АКТГ. Цей препарат схвалений для лікування загострень РС у дорослих.
  • Плазмаферез може бути застосований при тяжких загостреннях, при яких не спостерігається адекватної відповіді на стандартне лікування кортикостероїдами.

Відновлювальна реабілітація

Мета реалізації програми реабілітації полягає у відновленні або підтримуванні функцій організму, які мають вирішальне значення для повсякденного життя. Відновлювальна реабілітація може бути особливо корисною одразу ж після перенесеного захворювання, оскільки вона допомагає людині повернутися до звичного життя.

Відновлювальна реабілітація покликана вирішити проблеми з пересуванням, одяганням та особистою гігієною, функціонуванням вдома та на роботі, а також покращити загальний фізичний стан організму. Також вона має допоїти при наявності проблем з мовленням та ковтанням, а також з мисленням та пам’яттю, які можуть з’явитися чи погіршитися під час загострення.

Важливість прийому препаратів при лікуванні РС

Особливості патогенетичної, хворобомодифікуючої терапії при розсіяному склерозі (РС). Важливість регулярного прийому препаратів.

Думка спеціалістів

Імунотерапія при РС

Що таке моноклональні антитіла? Моноклональні антитіла, які використовують для лікування розсіяного склерозу.

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Відмінності у лікуванні різних форм розсіяного склерозу

Форми розсіяного склерозу. Особливості лікування прогресуючих та ремітуючо-прогресуючих форм. Критерії визначення ефективності терапії.

Коментує лікар-невролог вищої кат., зав. відділення неврології №1 КЗ "Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. І. І. Мечникова", дійсний член Європейської Неврологічної Академії Пашковський В .І.

Чи варто боятись передозування В12?

У цьому відео обговорюється застосування вітамінів В1, В6 і В12 як добавок при лікуванні розсіяного склерозу. Також звернемо увагу на ефективність цих вітамінів як додаткового лікування до загальної модифікуючої терапії.

Коментує д.м.н., професор, завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, Негрич Тетяна Іванівна.

Погіршення когнітивних функцій при РС. Чому це відбувається та як подолати симптоми?

Когнітивна слабкість, яка включає проблеми з мисленням, увагою та пам'яттю, вражає приблизно 50-70% пацієнтів з РС. Існує кілька причин цих порушень.

  • По-перше, РС може пошкодити певні ділянки мозку, які відповідають за різні когнітивні функції, що призводить до погіршення цих функцій.
  • По-друге, навіть якщо певні ділянки мозку не пошкоджені, фізична слабкість може впливати на когнітивні здібності. Люди з РС можуть відчувати себе настільки фізично слабкими, що їм важко думати або зосереджуватися на чомусь.

Крім того, у хворих на РС може виникати когнітивна втома, коли людина тривалий час думала, концентрувалася або була розумово активною, що призводить до виснаження когнітивних ресурсів. Як наслідок, люди з РС іноді помічають, що їхні когнітивні функції можуть працювати по-різному з дня на день або навіть у різний час одного дня.

Нарешті, є ще кілька факторів, які можуть впливати на когнітивні функції, такі як старіння, зловживання алкоголем, недосипання, депресія та тривожність. Пацієнти з РС можуть бути чутливими до цих факторів, що може ще більше погіршити когнітивні порушення.

Однією з труднощів когнітивних порушень є те, що вони часто є невидимою проблемою, яку нелегко помітити. Люди можуть не говорити про неї, якщо їх спеціально не запитати. Навіть лікарі можуть недооцінювати труднощі, з якими стикаються хворі на РС з когнітивними порушеннями. Важливо визнати і усвідомити проблему та відкрито обговорити її з медичними працівниками, щоб отримати належну підтримку та догляд.

Коментує психолог ГО «Десяте квітня», психотерапевт, співзасновник Української психоонкологічної асоціації Покалюхін Антон Юрійович.

Від чого залежить поява загострень при РС?

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Загострення при розсіяному склерозі

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Чи лікується РС

Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.

Лікування рецидивів
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...