| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз – не завада тренуванням

Багато пацієнтів, у яких було діагностовано це нейродегенеративне захворювання, задаються питанням: а чи можна взагалі займатися спортом хворим на розсіяний склероз? Насправді не тільки можна, але й потрібно, адже це корисно! Зібрано досить багато наукових даних, які свідчать на користь того, що фізичні вправи здатні стати додатковим методом лікування симптомів розсіяного склерозу(РС).

Переваги спорту при РС

Найбільш поширені симптоми розсіяного склерозу (РС) – підвищена втомлюваність, слабкість та порушена координація рухів. Звісно, вони можуть негативно впливати на заняття спортом. Однак результати наукових досліджень свідчать про те, що переваги фізичних вправ для здоров’я набагато перевершують ускладнення, з якими стикаються люди, що страждають на РС.

Наприклад, фізичні вправи у басейні, такі як аквааеробіка, допомагають покращити відчуття рівноваги і таким чином зменшити ризик падінь. Потрібно лише дотримуватися помірних фізичних навантажень та уникати перенапруги.

Інший приклад – терапевтичні вправи на витривалість, які покращують якість життя при РС. Крім того, результати наукових досліджень свідчать про поліпшення показників сили та максимального споживання кисню, яке досягається завдяки силовим навантаженням. Нарешті, вправи на розтягування здатні зменшувати спастичність у пацієнтів із РС. А одне невелике дослідження вказує на покращення відчуття рівноваги і симптомів у плечовому суглобі та у спині у пацієнтів на візках, що проходили програму з пілатесу.

А нещодавно було доведено, що певні фізичні вправи покращують функції нейронів у пацієнтів із розсіяним склерозом. Результати одного із нових досліджень на цю тему за участю 57 пацієнтів із РС свідчать про те, що фізичні вправи здатні покращити неврологічний стан таких хворих. Вчені із Гамбургу (Німеччина) продемонстрували, що всього через 3 місяці виконання аеробних вправ помірної інтенсивності у хворих на РС спостерігалася функціональна і структурна реорганізація нейронних зв’язків. Крім того варто зазначити, що аеробні навантаження позитивно впливають і на інші прояви хвороби – допомагають покращувати мобільність, зменшувати симптоми втомлюваності, депресії та когнітивних розладів.

Запобігаючи ускладненням

Хоча доведено, що регулярні аеробні вправи здатні підвищити рівень фізичної сили, покращити відчуття рівноваги та функції кишечника і сечового міхура, а також зменшити спастичність, притаманну РС, надмірне навантаження може дати протилежний результат.

Тому пацієнтам із РС, перш ніж починати тренування, варто проконсультуватися з лікарем стосовно занять фізкультурою (спортом). У деяких хворих на РС надмірне фізичне навантаження може викликати перевтому, спричинити ушкодження чи навіть загострення симптомів.

Спорт та розсіяний склероз: потрібно мати на увазі

Попервах після початку занять можуть виникати певні симптоми: оніміння, дзвін у вухах, розфокусовання зору тощо. Ці явища пов’язані з підвищенням температури тіла, зумовленим фізичним навантаженням. Зазвичай такі симптоми поступово зникають по мірі того, як буде знижуватися температура тіла. Можна впливати на температуру тіла під час виконання вправ за допомогою допоміжних охолоджуючих засобів.

Інструктор з лікувальної фізкультури чи фітнесу за умови відповідної фахової підготовки допоможе підібрати такі вправи, які будуть відповідати рівню фізичних можливостей пацієнта. Це допоможе запобігти проблемам, пов’язаним із підвищенням температури, порушенням координації рухів, втомлюваністю та спастичністю.

Такий фахівець також допоможе контролювати пульс, частоту дихання, що дає змогу підтримувати оптимальний темп під час тренування та уникнути перевантажень.

Будь-який пацієнт із РС може самостійно вносити зміни у режим заннять таким чином, аби тренування максимально відповідали його потребам. Потрібно лише пам’ятати про необхідність дотримання заходів безпеки та помірності у фізичних навантаженнях.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/exercise-and-multiple-sclerosis/faq-20094108

https://emedicine.medscape.com/article/324583-overview

https://www.medscape.com/viewarticle/888435

Харчування, фізичні навантаження, корисні звички
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...