Якщо ви захворієте, наприклад, на бронхіт чи грип, ви будете впевнені у тому, що ваш стан скоро покращиться і за тиждень чи трохи більше ви знову будете почувати себе нормально. Але при хронічних захворюваннях, до яких можна віднести і розсіяний склероз, ситуація дещо інша. Така недуга здатна позначитися на багатьох аспектах життя.
Розсіяний склероз (РС) – це така хвороба, яка здатна заполонити ваше тіло, вашу оселю та навіть узяти під контроль ваші статки. Разом із тим, існують способи подолання цієї всепоглинаючої проблеми. Нижче наведені поради допоможуть повернути й надалі підтримувати бадьорість духу:
4 способи створити «зону, вільну від хвороби» у вашій оселі та у вашому житті
Для того, щоб ви змогли повернути собі хоча б частину вашої особистості та навколишнього середовища, створіть зону, де для РС не буде місця. Навіть якщо РС перебуває разом із вами на протязі 24 годин 7 днів на тиждень, існують способи для того, щоб ментально втекти від хвороби бодай на короткий час. Ось декілька ідей стосовно того, з чого слід починати таку «втечу».
-
Організувати куточок чи певний простір, повністю «вільний від РС». Ваша оселя, без сумніву, повинна бути безпечним місцем із усім необхідним для лікування розсіяного склерозу. Тим не менш, якщо в одній із кімнат не буде жодних речей, які б нагадували про розсіяний склероз (ліки та предмети медичного призначення), така кімната стане для вас місцем, у якому хворобі не належатиме визначальна роль. Наявність у будинку чи квартирі простору, «вільного від РС», найкращим чином позначиться і на інших членах сім’ї.
-
Заощаджувати потроху кошти «на розваги». Звичайно, РС – це хвороба, життя з якою є надто дорогим. Із цієї причини хворому на РС важко знаходити кошти на розваги чи «забаганки». Почуття провини, яке виникає з-за нездатності хворого на РС брати участь у поповненні сімейного бюджету, є великою проблемою чоловіків та жінок, що хворіють на РС. Причини їхнього відчуття провини зрозумілі, але людина не винна у тому, що захворіла. Якщо хворий чи хвора на РС почне потроху заощаджувати, це дасть йому чи їй певний стимул – так само як і членам їх родин.
Участь у фінансовому плануванні надасть відчуття контролю ситуації, а не відчуття провини. Таке планування включає в себе визначення мети і того, чого слід прагнути. Звичайно, це не відміняє той факт, що ви вже не маєте змоги працювати так, як раніше, але завдяки такій стратегії у вас будете більш сильне відчуття контролю майбутніх подій.
-
Розставити пріоритети у догляді за собою. Ця хвороба потребує багато уваги до себе. Відчуття власного «я», орієнтоване на гарне самопочуття і не залежить від лікування, може стати потужним джерелом впевненості у власних силах.
-
Знайти для себе хобі, захоплення до душі. Хобі здатні не тільки заповнювати час хворого і приносити відчуття задоволення, а й забезпечити впевненість у собі. Зараз багато говорять про самоусвідомленість – про те, як здатність відчувати кожен момент життя і отримувати задоволення від того, що ти робиш, набуває все більш важливого змісту. Хобі також можуть забезпечити хворому на РС можливість робити свій внесок у життя сім’ї чи соціуму. Існує багато різних шляхів для пошуку власного «Я» – у більшості своїй вони пов’язані із тим, що ми робимо, чим займаємося у вільний час і який внесок ми робимо у життя нашої родини. Хобі може бути чимось таким, що є важливим для вас як для індивідууму або для вашої родини.
Уникайте втоми
Дбайте про свій настрій і докладайте зусиль для того, щоби позбавитися втоми та впливу стресу. Якщо відчуваєте потребу у сні, не відмовляйте собі в цьому. Однак слідкуйте за тим, щоб вдень такий сон був не довший ніж 2 години. Якщо ви станете спати більше, то можуть виникнути проблеми із засинанням увечері.
Полегшіть собі процес засинання. Перед сном слухайте легку музику, що забезпечує розслаблення. Припиняйте дивитися телевізор, роботу за комп’ютером чи забавки з гаджетами не менш ніж за півгодини до того, як лягти у ліжко. Повідомлення електронної пошти неприємного змісту може стати причиною стресу. До того ж мозок сприймає синє світло від дисплеїв гаджетів як денне світло і вирішує, що зараз не час спати.
Покращуйте ваш сон: спробуйте вправи для медитації, техніку глибокого дихання чи йогу.
Уникайте пробуджень під час нічного сну. Чи доводиться вам регулярно вставати вночі заради відвідин туалету? Можливо, слід відмовитися від звички пити воду на ніч.
Професійна підтримка
Звертайтеся по допомогу до інших у випадку, якщо ви її потребуєте. Якщо вам доводиться боротися із впливом, який чинить хвороба на ваше життя, зверніться до кого-небудь. У деяких випадках позбавитися від психологічного перевантаження можна за допомогою розповіді про те, що вас турбує. Така розмова, крім того, допоможе вам зрозуміти вплив хвороби на ваше життя і краще справлятися із багатьма наслідками РС.
Спеціаліст у галузі психіатрії здатний вислухати вашу розповідь про проблеми, що турбують вас. Він складе план лікування у відповідності до ваших потреб. Деякі методи терапії допоможуть вам повернути відчуття контролю над вашим життям. Якщо у вас виникла депресія, покращити настрій можна за допомогою психотерапії чи спеціальних лікарських засобів.
- Знайдіть групу підтримки. Найкращий потенціал у цьому відношенні – інші люди, що живуть із РС. Заняття у групі підтримки забезпечать можливість надбання нових знань про те, як жити із цією хворобою, а також дадуть шанс поділитися своїми думками та почуттями з іншими людьми, які здатні зрозуміти вас. Усвідомлення того, що ви не залишилися сам на сам із хворобою, дуже допомагає.
- Розгляньте варіант індивідуального консультування. Якщо існує проблема, обговорення якої потребує розмови тет-а-тет, зверніться до психолога чи психотерапевта. Такий підхід полегшить для вас обговорення делікатної проблеми чи глибоко особистих почуттів, пов’язаних із РС, та вплив хвороби на ваше життя і стосунки з іншими людьми.
- Почніть вести щоденник, записуйте там всі суттєві почуття – це не тільки полегшить спілкування з лікарем, але й допоможе навчитися виражати себе.
Пам’ятайте: жодна хвороба не повинна заважати вам почуватися щасливою людиною. Позитивне ставлення може стати одним із способів подолання тих змін, які викликані РС. Хвороба не повинна впливати на вашу особистість. Вона є лише додатковим викликом у вашому повсякденному бутті.
https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/living-with-multiple-sclerosis#1