| |
для людей з вадами зору

Харчування при розсіяному склерозі

Раціональне харчування дуже важливо для людей із будь-яким хронічним захворюванням, так що збалансована та грамотно спланована дієта допоможе підтримувати здоров'я також пацієнтам з розсіяним склерозом.

Фахівці рекомендують людям з розсіяним склерозом (РС) дотримуватися тих же рекомендацій, що і при низькожировой дієті з високим вмістом клітковини, тобто режиму харчування, який вважається найбільш оптимальним і рекомендується для всіх людей, хто дбає про власне здоров’я.

Особливості харчування при РС

Як і всі інші люди, пацієнти з РС лише виграють від дотримання збалансованої дієти з низьким вмістом жирів і високим вмістом клітковини. (В цілому такий режим харчування схожий на середземноморську дієту.)

Деякі дослідження показують, що дієта з низьким вмістом насичених жирів і з додаванням омега-3 жирних кислот може принести людям з РС певну користь. Але ці результати не були підтверджені масштабними дослідженнями. Проте рекомендується, щоб люди із РС обмежили споживання тваринних жирів, замінивши їх жирами із риби або рослинними оліями.

Пацієнтам з РС важливо пам'ятати, що

  • Брак певних вітамінів і мінералів може погіршити симптоми хвороби.
  • Пропуск прийомів їжі може сприяти зниженню рівня енергії.
  • Деякі симптоми РС, такі як пригнічений стан, і препарати для лікування РС, наприклад, стероїди, можуть стати причиною збільшення ваги. Набір ваги може призвести до більшої кількості проблем зі здоров'ям, зокрема за рахунок підвищеного навантаження на суглоби і серце.
  • Алкоголь може посилювати симптоми РС. У зв'язку з цим рекомендується максимально обмежити споживання спиртних напоїв.

Як видно, якоїсь особливої «дієти при розсіяному склерозі» (на зразок планів харчування при захворюваннях гепатобіліарної системи) немає – принаймні, визнаної офіційною медициною. Однак слід пам'ятати: те, що ви їсте (і як), впливає на ваш рівень енергії, самопочуття, функції внутрішніх органів, а також загальний стан здоров'я в цілому.

Проблеми зі спеціальними дієтами «від розсіяного склерозу»

Свого часу в якості підтримки або навіть лікування симптомів розсіяного склерозу різними вченими пропонувалися різні дієти. Але більшість з них не проходили строгі контрольовані дослідження, тобто не підтвердили свою ефективність. А ті деякі режими харчування, котрі вдалося перевірити в клінічних дослідженнях, дали неоднозначні результати.

У певних клінічних дослідженнях були зібрані деякі докази на користь режиму харчування із низьким вмістом насичених жирів і високим рівнем спожевання омега-3 (з жирних сортів риб, риб'ячого жиру), а також омега-6 (жирні кислоти із соняшникової або сафлорової олії, а також олії примули) забезпечували пацієнтам з РС певну користь. Слід зазначити, що з цим умовам відповідає одна з невизнаних офіційною медициною дієт – дієта Сванка при розсіяному склерозі.

З іншого боку, деякі специфічні дієти при розсіяному склерозі, котрі рекламуються як профілактичні або навіть терапевтичні, можуть бути шкідливими для пацієнтів з РС з двох основних причин:

  1. вони виключають важливі поживні речовини (внаслідок виведення з раціону певної групи продуктів);
  2. вони включають потенційно токсичні рівні вітамінів, мінералів та ін. (за рахунок підвищення рівня споживання певних продуктів або додаткового прийому дієтичних добавок).

Ось чому перед початком будь-якої дієти, яка включає в себе дієтичні добавки або додаткові вітаміни, важливо проконсультуватися з лікарем.

Також в медіа та медичному співтоваристві дискутується користь від додатково застосування певних поживних речовин при РС, зокрема, вітаміну D і біотину.

Вітамін D і розсіяний склероз

Як відомо, вітамін D бере участь у метаболізмі кальцію, тому важливий для кісток. Проте останні дослідження також показують, що вітамін D певною мірою впливає на імунну систему. В даний час проводяться дослідження, котрі допоможуть визначити, яку саме роль вітамін D може зіграти в зниженні активності РС. Поки що визначено взаємозв'язок між вітаміном D та інтерфероном β-1b: є дані про те, що вітамін D може посилювати терапевтичну дію цього типу інтерферону й таким чином впливати на перебіг захворювання.

Хоча остаточних результатів клінічних досліджень на цю тему ще немає, західними спеціалістами рекомендується, щоб люди з РС підтримували рівень вітаміну D в верхніх межах норми.

Біотин при розсіяному склерозі

Біотин, також відомий як вітамін Н – насправді форма вітаміну В, яка потрібна людині для синтезу певних ферментів в організмі. Біотин зазвичай отримують з їжі.

У 2015 році були отримані попередні результати дослідження за участю 154 пацієнтів з первинно-прогресуючим РС або вторинно-прогресуючим РС. Учасникам давали високі дози біотину або плацебо протягом 48 тижнів. 12,6% з тих, хто отримував біотин, продемонстрували поліпшення симптомів (за шкалою EDSS, яка вимірює прогресування інвалідності). У групі учасників, що приймали плацебо, не відзначалося позитивних змін.

Втім, ще необхідно буде провести додаткові дослідження, котрі допоможуть визначити, наскільки може бути корисний додатковий прийом біотину. Також слід врахувати, що біотин при додатковому прийомі може спотворювати результати певних лабораторних аналізів.

https://www.nationalmssociety.org/Living-Well-With-MS/Diet-Exercise-Healthy-Behaviors/Diet-Nutrition

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/multiple-sclerosis-diet/faq-20057953

https://www.nationalmssociety.org/Chapters/MNM/Services-and-Support/Health-Wellness/Nutrition

https://www.mssociety.org.uk/care-and-support/everyday-living/eating-and-drinking

Харчування, фізичні навантаження, корисні звички
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...