| |
для людей з вадами зору

Дієта Сванка при розсіяному склерозі

Багато людей, які живуть з розсіяним склерозом (РС), шукають спеціальні дієти, котрі розробляють з метою зниження симптомів цієї нейродегенеративної хвороби. Так, вважається, що в деяких випадках шляхом внесення відповідних змін до раціону, можна полегшити деякі з проявів РС, або ж збільшити часовий інтервал між рецидивами. Деякі медичні фахівці підтримують цю ідею. Один з таких лікарів, Рой Лейвер Сванк (Суонк), навіть розробив власний план харчування.

Основні дані

Автор: професор Рой Лейвер Сванк (Roy Laver Swank), керівник кафедри неврології медичного факультету Університету штату Орегон.

Базис: професор Суонк провів аналіз епідеміологічних даних і виявив, що розсіяний склероз більш поширений в географічних широтах, де відзначаються максимальні рівні споживання насичених жирів (особливо із молочних продуктів). У той же час, в регіонах, в яких максимально споживалася риба (із високим вмістом омега-3), поширеність розсіяного склерозу була нижчою.

Таким чином, доктор Суонк припустив, що дієта з низьким вмістом насичених жирів і високою часткою овочів і фруктів (а також деяких конкретних нутрієнтів) допомагає уповільнити прогресування хвороби та відтермінувати розвиток інвалідності.

Дослідження, яке лягло в основу дієти Сванка

Протягом 34 років Рой Сванк спостерігав за 144 пацієнтами з розсіяним склерозом, які дотримувалися дієти з дуже низьким вмістом насичених жирів. В учасників, строго дотримували цю дієту, відзначалися більш легкі симптоми РС, ніж у тих, хто дотримувався цієї дієти час від часу. Також у перших зазначалося більш повільний розвиток інвалідності, ніж у другій.

Важливий момент: дослідження Суонк показало, що перевагами дієти змогли скористатися люди, яким вдалося знизити вміст насичених жирів в середньому до 16 г / день. Куди менше вигоди від такого режиму харчування отримали учасники дослідження, які не зуміли дотримуватися такої строгої дієти з низьким вмістом насичених жирів і споживали в середньому 38 г насиченого жиру в день (хоча це також дуже мало).

Принципи дієти Сванка

Як вже можна було зрозуміти із зазначеного вище, головний принцип дієти Сванк, якого необхідно дотримуватися при розсіяному склерозі – це якомога повніше уникати споживання насичених жирів. Якщо більш конкретно, то рекомендовано дотримуватися наступних правил:

  • Споживання насичених жирів не повинне перевищувати 15 г / день.
  • Споживання ненасичених жирів – до 20-50 г / день.
  • Повна відмова від споживання червоного м'яса протягом першого року, включаючи свинину. Після першого року дозволяється 85 г червоного м'яса один раз в тиждень.
  • Повна відмова від перероблених продуктів, що містять насичені жири.
  • Допустимі біле м'ясо птиці (без шкіри) та біла риба; жирну рибу дозволяється споживати до 50 г / день.
  • Яєчні білки допустимі, яєчні жовтки – в жодному разі.
  • Допустимі молочні продукти, але з не більше 1% -м вмістом жиру.
  • Фрукти і овочі дозволені в будь-якій кількості.
  • Рекомендується вживати цільнозерновий хліб, рис.
  • Рекомендується щодня споживати масло печінки тріски (1 чайна ложка або еквівалент в добавках), а також полівітаміни.

Дієта Суонк при розсіяному склерозі, мабуть, єдина з відомих специфічних дієт при РС, яка хоч на дюйм наблизилася до канонів доказової медицини: в її основу лягли результати хай невеликого й не дуже інформативного, але все ж таки наукового дослідження. Крім того, вона не суперечить здоровому глузду. Проте якщо ви плануєте дотримання такої дієти, обов’язково слід проконсультуватися з вашим лікарем.

Харчування, фізичні навантаження, корисні звички
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...