| |
для людей з вадами зору

Специфічні дієти при розсіяному склерозі без доведеної ефективності: альтернативна медицина

До сих пір не знайдено чітких неспростовних доказів того, що певна дієта може запобігти, допомагати лікувати або, тим більше, вилікувати розсіяний склероз (РС). Багато з дієт, що рекламуються як порятунок при розсіяному склерозі, можуть навіть зашкодити таким хворим.

З відносно безпечних специфічних дієт, спрямованих ніби то на пригнічення активності розсіяного склерозу, можна виділити три-чотири режиму харчування, свого часу розроблених західними авторами. Про них варто знати, але не варто їх пробувати, тим більше не порадившись попередньо зі своїм лікарем: все специфічні дієти при РС не визнані офіційною медициною і можуть бути потенційно небезпечні для хворого, оскільки передбачають виключення з раціону важливих груп продуктів.

Дієта Ембрі при розсіяному склерозі

Одна з таких дієт при РС, які отримали найбільшу популярність, була розроблена автором, що не має медичної освіти. Ештон Ембрі – канадський дослідник, який має докторський ступінь з геології. У цю тему він занурився, коли у 1995 році в його сина було діагностовано розсіяний склероз. Після цього доктор Ембрі досліджував наукову літературу на цю тему, й на основі прочитаного розробив дієту Best Bet (в перекладі - «Найкраще»), яка згодом отримала назву «дієта Ембрі».

Ештон Ембрі заснував свою дієту на теорії, згідно з якою аутоімунний процес запускається неперетравленими харчовими білками, що виходять через стінку кишечника в кровоносну систему. Це змушує імунну систему атакувати тканини центральної нервової системи (через схожість харчових білків і протеїнів ЦНС). Цей процес відомий в парамедичний літературі під різними назвами (як синдром «дірявого кишечника», синдром підвищеної кишкової проникності, синдром протікання кишечника, синдром негерметичності кишечника), в офіційній медицині він не визнаний як фактор розвитку розсіяного склерозу.

Основа дієти Ембрі: припинення або обмеження споживання продуктів, що містять протеїни з молекулярною структурою, подібною мієліну. Згідно Ембрі, продукти, що містять білки з такою структурою, - це молочні продукти, глютен і бобові. Також вважається, що харчова непереносимість, дисбаланс мікрофлори кишечника, інфекційні агенти (віруси, бактерії та найпростіші), нестероїдні протизапальні препарати і рафінований цукор підсилюють витік харчових білків через «діряву» стінку кишечника в кровотік. За такою логікою, Ештон Ембрі й розробив свої рекомендації:

  • Виключити споживання всіх молочних продуктів, глютену, бобових.
  • Уникати всіх продуктів, до яких може виникнути чутливість / непереносимість.
  • Не вживати солодощі, цукор і т.п.
  • Зменшити споживання насичених жирів, омега-6, алкоголю.

Можна їсти без обмежень курячу грудку без шкіри, м'ясо диких тварин, омега-3 (з риби, такої як лосось і скумбрія), а також овочі і фрукти. Крім того, геолог рекомендує своїм послідовникам приймати до 17 спеціальних добавок, спрямованих на пригнічення аутоімунних реакцій, відновлення «дірявої кишки» і зміцнення гематоенцефалітичного бар'єру.

Дієта з подолання розсіяного склерозу

Автор дієти - професор Джордж Єлінек, який очолює кафедру нейроепідеміологіі в коледжі глобального охорони здоров'я при Мельбурнському університеті в Австралії. У самого професора Єлінека розсіяний склероз діагностували в 1999 році, і як заявляє вчений, захворювання протікає у нього без симптомів.

Історія така. Після того, як Джорджу Єлінек поставили діагноз, він застосував свій досвід в області медицини і навички редактора академічного журналу для аналізу даних, що стосуються зв'язку між перебігом розсіяного склерозу і особливостями раціону. Він виявив дослідження, що демонструють певну зв'язок між активністю РС і рівнем споживання певних нутрієнтів. Зокрема, у людей з розсіяним склерозом, які збільшили споживання омега кислот за рахунок риби і лляної олії, відзначалися значно краща якість життя, більш низька частота рецидивів і нижчий прогрес інвалідизації.

Джорджа Єлінека також надихнули дослідження професора Сванка, й на основі сукупних даних він розробив власну дієту з подолання розсіяного склерозу.

Підхід Джорджа Єлінека орієнтовано на модифікацію режиму харчування в наступних напрямках:

  • Раціон формується на основі рослин (плюс морепродукти).
  • Споживання насичених жирів необхідно обмежити, наскільки це можливо.
  • Слід приймати омега-3 - у вигляді риби, риб'ячого жиру або добавок.
  • Додатково, якщо це необхідно, приймають вітаміни групи В або тільки В12.
  • Вітамін D отримують за допомогою інсоляції та прийому відповідних добавок.

Дієта з подолання розсіяного склерозу також виключає певні продукти: м'ясо, яєчний жовток, молочні продукти (крім знежиреного йогурту), печиво, випічку, тістечка, кекси, пончики, маргарин, сало, шоколад, кокосова і пальмова олія. Під суворою забороною також смажена їжа.

Для послідовників професора дієта «Подолання розсіяного склерозу» є частиною цілої програми, яка також передбачає прийом добавок на основі вітаміну D, певні фізичні вправи та медитацію.

Протокол по Уолс (Вальс)

Цей режим харчування розробила доктор Террі Уолсі, викладач клінічної медицини в Університеті штату Айова. І її історія нагадує випадок Джорджа Єлінек. У 2000 році їй поставили діагноз: розсіяний склероз. За ним в 2003 році – вторинний прогресуючий розсіяний склероз. В 2007-му доктор Уолс пересувалася вже в інвалідному візку. Але тоді вона змінила своє харчування і до жовтня 2008 року вже змогла проїхати на велосипеді майже 30 кілометрів.

Террі Уолс розробила дієту під назвою Wahls Protocol ™, яка базується на ключових елементах дієти «мисливець-збирач», популярної раніше на Заході.

Основи протоколу Уолс:

  • Ніякого глютену, молочних продуктів і яєць.
  • По 3 порції листової зелені в день. Особливо рекомендуються кейл і петрушка.
  • По 3 порції овочів, багатих сіркою, в день. Підходять капуста, цибуля, часник, гриби, спаржа.
  • По 3 порції яскраво забарвлених овочів і фруктів. Підійдуть морква, буряк, солодкий перець, ягоди, персики і апельсини.
  • М'ясо травоїдних тварин, а також субпродукти (мозок, печінка і язик).
  • Морські водорості.
Харчування, фізичні навантаження, корисні звички
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...