| |
для людей з вадами зору

Нутритивна підтримка при розсіяному склерозі

Багато людей, котрі зіткнулися з діагнозом «розсіяний склероз» (РС), вдаються до методів комплементарної чи альтернативної медицини з метою зменшення симптомів РС. Найчастіше в таких випадках застосовуються дієтичні добавки, до яких відносяться і мультивітамінні\ вітаміно-мінеральні комлекси, що часто містять певні вітаміни чи мінерали у надто високих дозах.

Вітаміни й мінерали при розсіяному склерозі

Наразі питання, чи допомагає вживання підвищених доз вітамінів або мікроелементів (або інших нутрієнтів) покращити стан при РС, все ще дискутується в науковому колі. (Проте більшість вчених все ж таки уже прийшла до думки, що ні.)

Звісно, таке питання виглядає контроверсійним: що забезпечити максимальний терапевтичний ефект і запобігти побічним діям, потрібне старанно виважене співвідношення нутрієнтів. Але відомо, що підвищене споживання одного вітаміну може спричинити гіпервітаміноз, стати причиною відносного дефіциту іншого нутрієнту. (Хіба що винятком у такому випадку можна визнати вітамін D. )

Вітамін D при розсіяному склерозі

Наразі вітамін D вважається однією з найкраще вивчених дієтичних добавок, що застосовуються при РС. Протягом останніх років учені активізували свої зусилля у з’ясуванні ролі прийому невисоких концентрацій вітаміну D у підвищенні ризику загострень цієї хвороби.

Результати останніх наукових досліджень свідчать про те, що, можливо, такий зв’язок дійсно існує, хоча потрібні більш детальні дослідження для точного встановлення його механізмів.

На сьогодні вважається безпечним щоденний прийом вітаміну D3 у дозах до 4 000 МО (міжнародних одиниць). Щоденних доз, що перевищують 4 000 МО, можуть потребувати люди із дефіцитом цього вітаміну, але разом із тим підвищення дози цього нутрієнту може означати підвищення ризику розвитку небажаних побічних ефектів.

Потрібно також вважати на те, що абсорбція вітаміну D варіюється в залежності від особливостей організму кожної людини. Тому перед прийомом цього нутрієнту краще обговорити це питання зі своїм лікарем, який може призначити спеціальний аналіз дослідження для точного встановлення вміст вітаміну D і визначення адекватної дози добавки.

L-карнітин і відчуття втоми при розсіяному склерозі

Деякі пацієнти намагаються зменшити симптоми РС не тільки за допомогою додаткових вітамінів, але й вдаються ще до прийому певних спортивних добавок. Одна з найбільш поширених у таких випадках дієтичних добавок – амінокислота L-карнітин

Ацетил-L-карнітин – форма L-карнітину, амінокислоти, яка зустрічається майже в усіх типах клітин людського організму. L-карнітин відіграє важливу роль у енеретичних процесах, беручи участь у метаболізмі довголанцюгових поліненасичених жирних кислот. Крім того, L-карнітин підвищує активність певних видів нервових клітин, присутніх у центральній нервовій системі.

Й цю його функцію пов’язують із покращенням такого прояву, як підвищена втомлюваність – вона вважається розповсюдженим симптомом РС. Але разом із тим причини втомлюваності у хворих на РС з’ясовані ще недостатньо.

Результати деяких досліджень дійсно свідчать про те, що дієтичні добавки з L-карнітином можуть зменшувати прояви втомлюваності, пов’язаної із РС, у людей із низьким рівнем L-карнітину у крові. Авторі інших досліджень встановили, що ефективність ацетил-L-карнітину у зменшенні втомлюваності іноді навіть перевищує ефективність певних лікарських засобів. Проте додаткові дослідження цієї проблеми давали непереконливі результати, продемонструвавши існування певної (але не значимої статистично) переваги використання ацетил-L-карнітину у зменшенні втомлюваності, пов’язаної із РС.

Наразі не зібрано достатньої кількості наукових доказів, які б однозначно свідчили про те, що вживання добавок із ацетил-L-карнітином допомагає зменшити втомлюваність, пов’язану із РС. Аби довести такий зв’язок, потрібно провести нові дослідження, присвячені цьому питанню.

Хоча ризик розвитку побічних ефектів при застосуванні ацетил-L-карнітину не дуже високий, він здатний впливати на дію низки лікарських засобів (антикоагулянтів та деяких інших препаратів).

Природні джерела

На сьогодні майже всі вчені зійшлися на думці, що у забезпеченні достатнього (раціонального) харчування та профілактиці низки захворювань важливу роль відграють свіжі фрукти та овочі – вони містять вітаміни та інші поживні речовини у корисних (оптимальних, природніх) співвідношеннях. Тому для більшості людей, включаючи і тих, що страждають на РС, буде більш доцільно прагнути отримувати рекомендовані дози вітамінів із природних джерел, а не із дієтичних добавок.

Якщо ви хворієте на РС и розмірковуєте над доцільністю прийому дієтичних добавок, полівітамінних комплексів, певних амінокислот тощо, проконсультуйся передусім зі своїм лікарем. Він допоможе вам визначитися стосовно не тільки назв певних препаратів чи доз вітамінів, але й щодо доцільності їх вживання.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/vitamins-for-ms-do-supplements-make-a-difference/faq-20112502

Чи здатний ацетил-L-карнітин зменшувати симптоми втомлюваності при РС

Харчування, фізичні навантаження, корисні звички
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...