| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз: як підтримати баланс у стосунках з близькими

Розсіяний склероз (РС) може ускладнити взаємини з оточуючими. Проте налагодити їх допоможуть наведені нижче поради. Адже щоб ефективно протидіяти РС, дуже важливо підтримувати баланс у стосунках із близькими людьми

Підтримання рівноваги у ваших особистих стосунках

Підтримка з боку вашої сім’ї та близьких друзів може стати важливою складовою вашого плану лікування РС.

Якщо ваша близька людина виявиться емоційно не готовою до подолання труднощів, які пов’язані з вашою хворобою, розгляньте можливість спільного відвідування консультанта-психолога або соціального працівника, який би допоміг у початку діалогу між вами двома. Відчуття розпачу, страху та невпевненості можуть з’явитися у вашого партнера так само, як і у вас. Участь кваліфікованого професіонала у спробах почати перші розмови (на болючу тему) допоможуть вам у майбутньому подолати будь-які ускладнення в особистих стосунках.

Ви не в змозі передбачити, коли з’являться симптоми хвороби, але з плином часу ваш партнер може навчитися розпізнавати специфічні ознаки, які стануть сигналом про те, що у вас розвивається РС. Одна річ знати, що у вас може виникати почуття сильної втоми чи перепади настрою, і зовсім інша річ – мати достатньо терпіння, щоб протистояти таким явищам, коли вони почнуть з’являтися. Якщо ви відчуваєте сильну втому після довгого і виснажливого трудового дня чи після відвідування лікаря, ваш партнер буде здатний бачити певні ознаки того, що після повернення додому ви потребуєте відпочинку. Але не слід перекладати всю відповідальність на вашого партнера. Необхідно передбачити періоди відпочинку у вашому щоденному графіку, так щоб ви не почувалися геть виснаженим. Повідомляйте вашого партнера про ваші потреби, але будьте також відкриті для того, що вислухати і його чи її потреби та побажання.

Пам’ятайте про те, що симптоми можуть виникнути одразу, без попередження, і ні ви, ні ваш партнер не здатні передбачити час їх появи. Дотримуйтеся декількох простих правил:

  • Планування, терпіння та розуміння мають величезне значення у стосунках.
  • Ви у цій справі обоє. Треба пам’ятати про те, що важкі часи можуть бути у житті кожного – це нормальна складова будь-яких відносин.
  • Інтимні стосунки є важливою частиною взаємин, що базуються на коханні. Якщо симптоми РС стають на заваді отриманню сексуального задоволення, обговоріть із вашими лікарями можливість усунення таких симптомів. Не соромтесь ставити запитання для отримання потрібної інформації. Професійні лікарі, як правило, достатньо обізнані про найновіші досягнення у галузі сексології, які можуть стати вам у пригоді.
  • Знаходьте час для того, щоб регулярно складати разом план того, що треба зробити по веденню домашнього господарства; складайте список здорових продуктів харчування, які треба придбати, та графік занять фізичною культурою. Такі кроки підтримають та зміцнять кожного з вас, оскільки з РС живете ви обоє.
  • Хоча ваш партнер може виявляти бажання «піклуватися про вас», надмірна опіка не допоможе ані вам, ані вашим стосункам. Вам потрібне відчуття незалежності і радості від власних досягнень.

Як розмовляти про РС із дітьми

Може здаватися, що якщо ви станете приховувати вашу хворобу, то це певним чином захистить вашу дитину, але такий підхід здатний принести більше шкоди, ніж користі. Діти допитливі й мають дуже розвинену інтуїцію, вони одразу помічають будь-які зміни.

Якщо ви почнете стверджувати, що все гаразд, коли діти стануть запитувати вас, у них може виникнути побоювання, що від них щось приховують. Приховування інформації здатне призвести до втрати довіри і впевненості.

Якщо ваші діти вже настільки дорослі, що здатні ставити питання, то можна стверджувати, що вони достатньо дорослі й для того, щоб почути відповіді. Обговоріть із вашими лікарями, як найкраще пояснити дітям суть РС, так щоб вони зрозуміли.

Можна зорганізувати щось на зразок бесіди за круглим столом, якщо ваша дитина достатньо доросла для того, щоб зрозуміти відповідну інформацію. Для дітей молодшого віку варто знайти книжки про РС, які б ви могли читати разом.

Хоча на перший погляд у це важко повірити, але ви здатні перетворити діагноз РС на дещо позитивне. Попереду можуть бути важкі моменти, які доведеться долати, і ваші діти будуть спостерігати за вами. Не уникайте таких педагогічних моментів – демонструйте вашим дітям, як слід перемагати труднощі і справлятися із проблемами на власному прикладі, не втрачаючи

Для бесіди про РС із дітьми можуть стати у пригоді такі поради:

  • Будьте відкриті для спілкування. Підтримуйте у собі бажання розмовляти відверто та чесно, коли ваша дитина почне розмову на цю тему.
  • Позбавте дитину страху перед РС: повідомте їй максимально можливий об’єм інформації, використовуючи мову та терміни відповідно до віку дитини.
  • Підтримуйте нормальне протікання подій у сім’ї – ваша дитина потребує батьківської уваги та піклування, як і раніше. Піклуйтесь про дитину та виховуйте її у звичній манері, як це було до виявлення у вас РС.
  • присутність духу і докладаючи всіх зусиль для боротьби з РС.

Чому важливо розмовляти про РС із близькими

Друзі й сім’я є важливою складовою життя будь-якої людини – але, якщо ви страждаєте на хронічну хворобу, розмова з ними про ваше здоров’я може стати нелегким завданням. У кожного пацієнта з РС перебіг хвороби має свої індивідуальні особливості. Не існує якогось певного графіку, завдяки якому можна було б передбачити, коли почнеться погіршення симптомів чи наскільки вираженими вони будуть у той чи інший момент. Але, завжди маючи посилену систему підтримки, вам вдасться краще справлятися з проявами недуги, якими б вони не були.

Медичні фахівці наголошують на важливості того, щоб ваше оточення складалося із позитивно налаштованих людей: ставлення – це все. Вам треба зберігати позитивний настрій для того, щоб успішно боротися із розсіяним склерозом. Якщо ваша сім’я не в змозі забезпечити вам ту підтримку, якої ви потребуєте, знайдіть групу підтримки у вашій місцевій лікарні чи в організації, яка опікується хворими на РС. Люди, які не є членами вашої сім’ї, здатні стати вашою сім’єю і забезпечити вам необхідну підтримку.

https://www.everydayhealth.com/hs/living-with-multiple-sclerosis/ms-and-relationships/

Емоційне самопочуття
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...