| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз: тримаємо емоційний баланс!

Доведено, що люди, які підходять до викликів хвороби як можливості для творчого вирішення проблем, справляються більш успішно. Й один із основних викликів розсіяного склерозу – необхідність втримати емоційний баланс та зберегти стосунки із близькими людьми.

Емоційне благополуччя, мабуть, можна назвати найважливішою складовою загального самопочуття, адже на додаток до впливу на те, як ми сприймаємо себе і навколишній світ, емоції визначають наше фізичне здоров’я.

Погодьтеся, емоції значною мірою впливають на те…

  • як ми почуваємося фізично
  • наскільки ми мотивовані стежити за власним здоров’ям
  • як ми їмо
  • чи багато рухаємося
  • наскільки ми інтенсивно і радісно займаємося повсякденними справами.

Як і інші аспекти благополуччя, емоційне благополуччя можна розвивати й вдосконалювати, навіть в умовах змін і викликів, що приносить в наше життя діагноз «розсіяний склероз».

Сфокусуйтеся на позитивній меті

Виходячи з основного переконання, що всі люди бажають і шукають щастя у своєму житті, напрямок позитивної психології підкреслює значення таких чинників, як особистісний ріс і благополуччя.

Хоча ми можемо визначати щастя по-різному – зосереджуючись на власних унікальних критеріях успіху і благополуччя – ми всі, безперечно, хочемо досягати успіху, знаходити задоволення, вирішувати проблеми, з якими постійно стикаємося в нашому житті, а також підтримувати мотивацію до звершень та не втрачати почуття надії. Щоб досягти цього, позитивна психологія пропонує дієві стратегії!

Залишайтеся собою та зосередженим на собі!

Діагноз хронічного захворювання може загрожувати цілісності особистості людини. «Хто я зараз?..», «Ким мене зробить мій діагноз?» А якщо я більше не буду в змозі робити деякі з речей, які я робив раніше – на кого це мене перетворить?» Це типові та природні запитання, котрі виникають перед кожною людиною, що стикається із серйозним діагнозом.

Тут головне – якнайшвидше продуктивно пережити емоційне потрясіння. Для цього потрібно не втратити зв'язок із самим собою, тобто із власними почуттями, пріоритетами і цінностями. Якщо це все-таки трапилося, наново шукайте сенс власного існування та цілі – за допомогою нових ідей, захоплень чи навіть духовних практик або релігії, головне, аби ви відчували своє внутрішнє «Я», котре завжди має бути в центрі вашої уваги.

Будуйте та розвивайте відносини, котрі допомагають розвивати особистість, шукайте разом спільні цілі та спільні шляхи вирішення проблем. Стосунки із позитивним людьми можуть забезпечити вам надійну підтримку, позбавити від почуття ізоляції та сприяють відновленню стабільності в повсякденному житті.

Приділяйте увагу власному настрою

Пригніченість, тривожність чи будь-які інші зміни настрою більше притаманні людям, які живуть із розсіяним склерозом. Частково це пояснюється природньою емоційною реакцію на усвідомлення хронічної хвороби, частково – трансформаціями в роботі мозку та імунної системи, які залучені до запального процесу при РС.

Пригнічений настрій, депресія – серйозні прояви розсіяного склерозу, котрі все-ж піддаються корекції (як і інші симптоми РС). Коли в відчуваєте, що емоційний дистрес ягнув тієї міри, де ви втрачаєте задоволення від виконання речей, які раніше приносили вам радість, важливо якомога швидше звернутися за професійною допомогою.

Керуйте стресом

Стрес – частина повсякденного життя без винятків кожної людини. Зрозуміло, що діагноз розсіяного склерозу – зі своїм складним набором непередбачуваних симптомів і невизначеним майбутнім – часом перенавантажує психіку, й повсякденний стрес стає надмірним. Багато людей, які живуть із РС, стверджують, що вони відчувають погіршення симптомі захворювання в періоди високого стресового тиску. Й навпаки, коли стрес знижується, симптоми РС видаються менш важкими або менш серйозними.

Спробуйте поширені техніки, які зменшують напругу і підтримують загальне здоров'я та настрій, наприклад, медитацію, релаксаційні вправи, індивідуальні або командні види спорту. Приділяйте більше уваги хобі, продовжуйте час, який ви проводити з родиною та друзями. Одночастно намагайтеся уникати стресових ситуацій, а також позбавитися шкідливих звичок, наприклад, куріння, переїдання тощо.

Існує ціла низка дієвих стратегій, які допомагають керувати стресом. Можливо, вам доведеться спробувати кілька різних методів, перш ніж ви знайдете те, що працює саме у вашому випадку.

Зважайте на потреби власної сім'ї

Розсіяний склероз не лише впливає на самопочуття чи повсякденне життя – він кардинально змінює ролі та обов'язки в соціумі. Сім’я людини, що живе із розсіяним склерозом, не є винятком: захворювання часто перекреслює спільні цілі та мрії, й членам родини доводиться боротися з почуттям горя.

Розсіяний склероз ніби поширюється на всю родину: депресій та тривожність властиві не лише самій людині із РС, а й близьким, яким доводиться піклуватися про неї. Доволі часто члени родини можуть відчувати гнів та розчарування – й це також природня реакція на ситуацію, з якої немає очевидного виходу. Тому дуже важливо розуміти ці зміни настрою й реагувати на них із розумінням.

Подружжя та партнери, батьки та інші члени сім'ї можуть скористатися такими ж порадами та стратегіями, як і ті, кому доводиться жити із розсіяним склерозом.

Емоційне самопочуття
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...