| |
для людей з вадами зору

Контроль тривожності та депресії при розсіяному склерозі

Зрозуміло, що життя з таким складних хронічним захворюванням, як розсіяний склероз (РС), із усіма його непередбачуваними симптомами та наслідками, негативно впливає на психіку людини. Ви не знаєте, яким буде ваше самопочуття від ранку до півдня або наступного дня. Крім того, ви часто не можете передбачити, коли виникне загострення хвороби і наскільки сильним воно буде.

При РС існують й інші фактори, здатні впливати на емоційний стан хворого, як-от пошкодження нейронів головного мозку або побічні ефекти фармацевтичних препаратів – наприклад, кортикостероїдів.

Тому в хворих на РС є чимало причин для підвищеного ризик розвитку депресії, тривожності й навіть генералізованого тривожного розладу. Гарною новиною є те, що на відміну від деяких інших аспектів РС депресія й тривожні розлади піддаються лікуванню. І при вірному виборі метода терапії якість життя пацієнтів значно покращується.

Завдання №1: ефективна протидія тривожним розладам при РС:

Якщо ви почали помічати, що рівень вашої тривожності перевищує звичні відчуття заклопотаності та турбот про повсякденні речі, вдайтеся до відповідних заходів для зменшення відчуття неспокою.

  • Навчіться розслаблятися, знімати стрес. Багато людей пересвідчилися в тому, що релаксація або психофізичні вправи – як, наприклад, глибоке дихання, медитація, нервово-м'язова релаксація, вправи йоги та китайської гімнастики тайцзи – здатні значно зменшити тривожність і забезпечити відчуття спокою.
  • Звертайтеся по допомогу. Спілкування є найважливішим фактором при лікуванні проблем емоційного характеру, що виникли на фоні РС. Повідомте про ваші відчуття, ваш стан членів родини, друзів, лікарів. Поінформованість лікаря про ваші проблеми допоможе у встановленні діагнозу та призначенні лікування у випадку необхідності. Сім’я та друзі зможуть допомогти вам більш ефективно, коли будуть знати, що саме ви відчуваєте.
  • Підшукайте ефективну терапію. Консультації у професіонального психолога чи психотерапевта, участь у групах підтримки можуть стати у великій пригоді для зменшення симптомів тривожності та депресії, які часто спостерігаються у хворих на РС. Ваш лікар, напевне, допоможе вам у встановленні контактів з потрібними організаціями та групами.

Завдання №2: розпізнати та зупинити депресію при розсіяному склерозі

Визначити депресію не завжди легко навіть фахівцям. Деякі з фізичних та психічних симптомів (втомлюваність, когнітивні проблеми) є ідентичними і для РС. Також важливо розрізняти скороминучі епізоди сумного настрою та справжню депресію.

Можна перелічити основні ознаки та симптоми депресії:

  • Відчуття суму та дратівливості впродовж більшої частини дня
  • Втрата інтересу до власної діяльності, нездатність отримувати задоволення від неї
  • Значне зниження маси тіла чи її збільшення, підвищення/зниження апетиту
  • Безсоння або збільшення часу сну
  • Відчуття постійної втоми або знесилення
  • Відчуття власної нікчемності та безпричинне відчуття вини
  • Нездатність до концентрації уваги та прийняття рішень
  • Регулярна поява думок про смерть та самогубство

У вас можуть спостерігатися всі ці ознаки або лише деякі з них. Специфічним для депресії є те, що симптоми спостерігаються впродовж тривалого часу, щонайменше протягом двох тижнів.

Існують певні докази того, що РС сам по собі здатний викликати такі зміни в організмі, які підвищують ризик розвитку депресії. Незалежно від того, чи є депресія у вас реакцією на РС, чи вона викликана самим РС, для терапії цього розладу психіки існують ефективні методи лікування.

Перш за все, пам’ятайте про те, що ви не один. Депресія є дуже поширеним явищем серед пацієнтів із розсіяним склерозом (РС). Досить легкого зрозуміти, як саме РС викликає депресію, якщо взяти до уваги втрату фізичних функцій та зміни у способі життя. Якщо у вас з’явилися ознаки депресії, звертайтеся по допомогу одразу, не марнуючи часу.

Для того, щоб визначити свої наступні дії, слід обговорити проблему з лікарем чи невропатологом. Він чи вона зможуть призначити вам відповідне лікування або направити до спеціаліста, здатного допомогти вам.

Методи лікування депресії наступні:

  • Лікарські засоби. Для терапії депресії застосовуються багато типів антидепресантів. Для того щоб лікувальний ефект таких препаратів проявився у повній мірі, може знадобитися декілька тижнів. Лікар підбере найбільш ефективний лікарський засіб та дозу відповідно до ваших симптомів.
  • Психотерапевтичні бесіди. Цей різновид лікування депресії може застосовуватися у вигляді індивідуальних сесій із дипломованим психотерапевтом або як групова терапія.

Вчені встановили, що один із видів такого лікування, а саме когнітивно-поведінкова терапія, є ефективним засобом лікування депресії у пацієнтів із РС. Багато лікарів віддають перевагу комбінованій терапії, що поєднує медикаментозне лікування з консультуванням у психотерапевта.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/managing-anxiety-in-ms/faq-20112504

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/managing-depression-in-ms/faq-20111498

Емоційне самопочуття
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...