| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз і стрес

Ніхто не стане заперечувати, що кожна людина час від часу відчуває сильну перевтому, перенапругу – тобто стрес. У більшості таких випадків тимчасового знесилення можна встановити його причину й знайти свій унікальний спосіб його позбутися: завдяки прогулянці, хобі, розмові з другом... У будь-якому випадку цей стан можна подолати, і навіть розсіяний склероз не може стати на заваді ефективній боротьбі зі стресом!

Подолання стресу при РС

І хоча стрес стає неминучою частиною життя хворих на розсіяний склероз, це не означає, що з ним не потрібно (чи неможливо) боротися.

Наведені нижче поради дадуть вам змогу подолати стрес, а також запобігти його виникненню в майбутньому:

  • Слідкуйте за появою ознак стресу. Людина може перебувати у стані стресу та навіть не усвідомлювати цього. Приділяючи підвищену увагу вашій унікальній реакції на стрес, ви зможете навчитися визначати момент початку цього стану перенапруги. Загальновідомі ознаки стресу – це зміна дихання, напруження м’язів, спітнілі долоні та відчуття втоми.
  • Часом досить важко розрізнити ознаки стресу та симптоми РС. Ведення щоденника, в якому ви будете записувати епізоди стресу та події у довкіллі, допоможе вам навчитися відрізняти стрес від проявів РС.
  • Намагайтесь діяти на упередження. Визначте індивідуальні, властиві саме вам, тригери стресу і вживайте необхідних заходів, щоб уникнути їх (або хоча б навчіться бути готуватися до їх появи). Ментальна готовність до стресу може допомогти у правильній оцінці свого стану та ситуації зовні – й це дозволить зменшити негативний вплив стресу.
  • Звертайтеся по допомогу. Ділячись своїми емоціями з іншими людьми, ви отримуєте можливість розглянути причини \ фактори стресу під іншим кутом зору, вислухати думки сторонніх людей і переосмислити ситуацію чи свою реакцію на неї. Члени сім’ї, друзі та психологи-консультанти допоможуть вам подолати стрес.
  • Спробуйте різні методики. Багато людей пересвідчилися в тому, що релаксація або психофізичні вправи – як, наприклад, глибоке дихання, медитація, нервово-м'язова релаксація, асани йоги та вправи китайської гімнастики тайцзи – здатні значно зменшити негативні психоемоційні прояви та стрес.

Традиційні різновиди фізичного навантаження (піші прогулянки, робота у саду) також можуть допомогти у зменшенні негативного впливу стресу. Порадьтесь із вашим лікарем стосовно найбільш підхожої для вас програми вправ.

Пам’ятайте, що не існує якогось одного «вірного» методу боротьби із стресом. У цьому відношенні найбільш важливим є знайти саме той метод, який буде максимально ефективним для вас.

Практика медитації

Було доведено, що практика медитації, або ментальна практика самоусвідомлення здатна допомогти мені у зменшенні симптомів розсіяного склерозу.

Ментальна практика самоусвідомлення вважається дієвим та безпечним підходом подолання стресу та тривожності, що не передбачає застосування фармацевтичних засобів.

Ментальна практика самоусвідомлення, яку також іноді називають практика медитації – різновид психофізичного лікування, під час якого пацієнт фокусує свою свідомість на власних думках та емоціях, використовуючи відкритий, зацікавлений та неупереджений підхід.

Основне завдання практики медитації полягає у створенні відстані між субєкьтивним сприйняттям певних ситуацій та емоційною реакцією на них. Такий підхід допоможе реагувати на стресові ситуації більш зважено й таким чином забезпечить зменшення негативного впливу стресу.

Фахівці вважають, що ментальна практика самоусвідомлення здатна допомогти людям краще по долати стрес завдяки використанню більш природніх, позитивних, захисних механізмів психіки.

Наприклад, учасники одного дослідження, які повідомляли про вищий рівень самоусвідомлення, були менш схильними до використання таких захисних механізмів як заперечення, відчуженість та самодокори у якості стратегій для подолання проблем. Крім того, такі учасники були схильні до застосування більш позитивних стратегій: збір інформації, планування, пошук підтримки у інших людей тощо.

Особливості перебігу розсіяного склерозу: чому важливо боротися зі стресом

Будь-яке хронічне захворювання (і розсіяний склероз не виняток) підвищує рівень стресу. Стрес відбирає у хворих дорогоцінну енергію, яка так потрібна у повсякденному житті, не кажучи вже про боротьбу із такою складною недугою, як РС.

Практично завжди в таких випадках стрес проявляється як постійне відчуття сильної втоми, що розвивається з часом – ця втома позбавляє енергії, мотивації та здатності до концентрації. Зрозуміла, що це не може не вплинути на фізичне та психоемоційне самопочуття. Часто при РС постійне виснаження має подовжений перебіг, воно більш виражене та не зникає після відпочинку.

Непередбачуваність перебігу розсіяного склерозу у сукупності із проблемами фізичного і психологічного характеру може зробити життя хворого вкрай важким. Разом із тим загальновідомо, що стрес призводить до виникнення симптомів розсіяного склерозу (РС) або їх погіршення. Результати деяких наукових досліджень вказують на взаємозв’язок між стресом та рецидивами РС. Також було з’ясовано, що у частини пацієнтів із РС вплив хронічного стресу пов’язаний із погіршенням неврологічних симптомів та збільшенням вогнищ РС у головному мозку.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/stress-management-for-ms/faq-20112503

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/mindfulness-practice-can-it-reduce-symptoms-of-ms/faq-20111459

Емоційне самопочуття
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...