| |
для людей з вадами зору

Зміна відчуття смаку – незвичайний симптом розсіяного склерозу

Дисгевзія у пацієнтів з РС

Демієлінізація нервових волокон центральної нервової системи (ЦНС) є провідним патологічним процесом при розсіяному склерозі (РС). Руйнування захисної оболонки нервів призводить до порушень проходження нервових сигналів по волокнах, що зі свого боку стає причиною багатьох моторних і сенсорних порушень. За даними наукової літератури, у 43% пацієнтів першим проявом PC якраз є різні сенсорні розлади.

Одним з таких сенсорних порушень, що зрідка можуть виникати у пацієнтів з РС, є розлад смакової сенсорної системи, який має назву дисгевзія, тобто значна зміна сприйняття смаку. У ще більш рідкісних випадках у хворих на РС виникає повна втрата сприйняття смаку – тобто агевзія.

Язик людини вкритий тисячами маленьких горбків, що називаються смаковими сосочками. Ці смакові сосочки містять рецептори, які дозволяють людині сприймати основні елементи смаку: солодкий, кислий, солоний, гіркий та умамі (відносно недавно відкритий п’ятий тип смаку на додачу до традиційних чотирьох).

Існує багато факторів, які можуть змінювати здатність людини відчувати той чи інший смак, наприклад, вірусні інфекції, куріння або деякі лікарські засоби. Відомо, що хворі на РС, які отримують внутрішньовенне лікування стероїдними препаратами від рецидиву, часто повідомляють про тимчасовий «металевий» присмак у роті. Але це не єдиний спосіб, у який РС може впливати на смак.

Вважається, що проблема зі смаком при РС є рідкістю; але коли цей розлад все ж трапляється, він може серйозно вплинути на якість життя людини. До того ж, дослідження 2016 року, опубліковане в науковому виданні Journal of Neurology, повідомляло, що розлади смаку насправді можуть бути більш поширеним у людей з РС, ніж вважалося раніше. На думку вчених, такі порушення викликані ураженнями, пов'язаними з РС, у певних частинах мозку.

Мета цього дослідження, дуже важливого для мільйонів жителів планети, що страждають на РС, полягала у тому, щоб визначити, наскільки поширеними та серйозними є проблеми зі відчуттям смаку у пацієнтів з РС. Потім автори намагалися співвіднести певні типи дефіциту смаку з місцем ураження мозку. Дослідники залучили до участі у дослідженні 73 хворих на РС та 73 здорові особи.

Кожен учасник брав участь у 96 тестах на здатність відчувати смак. У ході тестування вчені визначали сприйняття учасниками солодкого смаку (сахароза – різновид цукру), кислого (лимонна кислота, зазвичай зустрічається в цитрусових, таких як лимони), гіркого (кофеїн, що міститься в чаї та каві) і солоного (хлорид натрію, що міститься в кухонній солі). Кожен інгредієнт тестувався шість разів, з різною інтенсивністю, на чотирьох ділянках язика, що мають зв’язок з черепними нервами VII та IX. Учасники також проходили дослідження МРТ із контрастним підсиленням за допомогою гадолінію.

Відсоток людей з РС, у яких було найбільше проблем з ідентифікацією специфічних смаків становив 15,07 % для кофеїну (гіркий смак), 21,9 % для лимонної кислоти (кислий), 24,66 % для сахарози (солодкий) і 31,5 % для хлориду натрію (солоний смак). Це означає, що кожний четвертий учасник з РС мав значне погіршення у відчутті солодкого смаку, а кожен третій погано відчував солоний смак.

Учасники, у яких було більше проблем з ідентифікацією смаків, також мали більший об’єм уражень у певних областях мозку, особливо у лобовій та скроневій частках. Крім того, як повідомляють вчені, жінки в обох групах розпізнавали смаки краще, ніж чоловіки.

Дослідники також змогли визначити, що результати тестування були зворотно пропорційні кількості вогнищ РС, які були видні на МРТ знімках різних ділянок мозку.

Це говорить про те, що зміна смакової функції при РС, хоча і менш помітна, ніж зміни, наприклад, зору, але вона є відносно частою особливістю розсіяного склерозу.

Якщо така зміна смакової функції тісно корелює з активністю і пошкодженням ЦНС, визначеними за допомогою МРТ, то збереження смакової функції можна використовувати як маркер того, що хвороба не прогресує, замість того, щоб призначати пацієнтам з РС повторні дослідження МРТ.

Змінене відчуття смаку не є одним із симптомів, перелік яких зазвичай міститься в анкетах-опитувальниках щодо РС. Але у деяких тематичних дослідженнях РС повідомлялося, що погіршення здатності відчувати смак може бути симптомом РС.

Якщо людина раптово починає помічати, що звична їжа набула іншого смаку, або якщо пацієнт втратив апетит і став худнути, обов'язково слід обговорити цю проблему з лікарем сімейної медицини або з неврологом. Такі зміни можуть бути сигналом про початок РС.

Спеції та прикрашання страв – «зброя» проти дисгевзії

Звичайно, що пацієнту з РС, у якого одним з проявів захворювання є зміна смаку, перш за все треба ретельно виконувати всі рекомендації лікаря, дотримуватись режиму приймання ліків тощо. Водночас смак їжі можна поліпшити або підсилити за допомогою деяких нескладних кулінарних «хитрощів».

Ведення журналу харчування

Варто занотовувати всю інформацію про їжу, яку споживає людина з РС та порушенням смаку. Це допоможе зрозуміти, які ароматизатори або поєднання смаків їй подобаються, а які ні.

Під час ведення журналу продуктів харчування треба бути максимально конкретним. Слід записувати всі інгредієнти своїх страв, звертаючи особливу увагу на приправи (назва, кількість), а також на те, наскільки смачною здалася страва.

Зміна меню

Можливо, людині з РС, що відчуває погіршення здатності відсувати смак їжі або зміну звичних смаків, варто спробувати абсолютно нові страви з кухні інших народів чи країн – особливо ті, що мають інтенсивний смак і аромат. Це, наприклад можуть бути страви з індійської кухні, що містять приправу карі, або страви мексиканської кухні. Тут якраз стане у пригоді ведення журналу харчування, в якому слід зазначати, що з новинок сподобалось, а що ні.

Температура їжі

Давно відомо, що гаряча страва має більш інтенсивний смак, ніж холодна. Учені пояснюють це тим, що гаряча їжа має більш сильний аромат, а, як стверджують американські вчені з Центру нюху та смаку при Флорідському університеті у місті Ґейнсвілл, 80 % смаку їжі походить від її запаху.

Водночас цей факт не означає, що потрібно відмовитись від салатів та свіжих фруктів і овочів. Але якщо є можливість підігріти якусь страву замість того, щоб їсти її холодною, нагріта їжа, швидше за все, буде більш ароматною.

Гарний «дизайн» їжі на тарілці – не примха, а норма

Зовнішній вигляд їжі може зробити її як більш апетитною, так і відбити бажання споживати її навіть у здорової людини. Тому варто зробити все можливе, щоб страва мала на тарілці максимально привабливий вигляд. Слід готувати страви різних кольорів і додавати до них гарніри відповідного кольору – такі як свіжі подрібнені трави до коричневих або білих продуктів.

Їжа повинна бути не тільки смачною, а й корисною

Дотримання здорової дієти є необхідним для здоров’я, але при погіршенні нюху та смаку може бути важче виконувати цю вимогу. Експериментуючи з різними продуктами, щоб знайти ті, які пацієнту з РС найбільше подобаються, обов’язково треба включати в раціон ті різновиди продуктів харчування, які складають основу поживної дієти, як-от: фрукти, овочі, нежирні білки, продукти з цільного зерна та корисні жири з риби, горіхів, насіння та рослинних олій, такі як оливкова, рапсова та лляна олія.

Джерела:

https://www.healthcentral.com/article/ms-signs-symptoms-loss-of-taste-or-hypogeusia

https://www.everydayhealth.com/multiple-sclerosis/symptoms/things-try-when-ms-affects-taste-smell/

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...