| |
для людей з вадами зору

Як розсіяний склероз пов’язаний з порушенням функцій кишечника

Перебіг РС є непередбачуваним, і це захворювання може впливати на людей по-різному. У деяких осіб пошкодження нервів може спричиняти порушення функцій кишечника. Результати наукових досліджень свідчать, що понад 50% людей, що живуть із РС, мають проблеми із сечовим міхуром та кишечником, при цьому інші вчені зазначають, що дисфункція кишечника, зокрема, проявляється у 39-73% таких хворих.

Існують певні методи, які здатні зменшувати негативну діє РС на функції кишечника; крім того, забезпечити регулярне спорожнення кишечника можна за допомогою деяких домашніх засобів та спеціальних стратегій харчування.

У цій статті міститься обговорення загальних проблем з кишечником, які можуть виникати у людей, хворих на РС. Представлені також варіанти лікування та деякі методи забезпечення регулярності роботи кишечника.

Як РС впливає на кишечник і сечовий міхур

РС – це аутоімунне захворювання, яке вражає оболонки нервів та порушує електричні імпульси в організмі. Це порушення може або блокувати, або уповільнювати проходження нервових сигналів з боку ЦНС. Коли РС починає негативно впливати на нервові сигнали, які контролюють сечовий міхур і кишечник, це може призвести до дисфункції, у результаті якої виникає нетримання сечі або калу, а також порушення нормального процесу його утворення.

Оскільки дисфункція сечового міхура та кишечника є наслідком пошкодження нервів, деякі лікарі іноді використовують терміни «нейрогенний сечовий міхур» і «нейрогенна дисфункція кишечника».

Найбільш поширені проблеми з кишечником у хворих на РС

Дисфункція кишечника характерна для людей, які живуть із РС. Як правило, люди відчувають проблеми з кишечником, що наведені нижче.

Закреп

Закреп або запор виникає, коли у людини спостерігається дуже мало випорожнень або випорожнення стає надто утрудненим. Це загальний симптом РС, який виникає приблизно у 50% пацієнтів із цим захворюванням. Запор може виникати поодинці, сам про собі, або він може проявлятися поряд з іншими симптомами, включаючи втому, біль у шлунку та здуття живота.

Запор може виникнути безпосередньо від РС, якщо пошкодження нерва впливає на кишечник. Однак це може також статися через проблеми, прямо не пов’язані із цим неврологічним захворюванням, як-от:

  • недостатня кількість рідини в раціоні;
  • побічні ефекти ліків;
  • зниження рухливості та фізичних навантажень;
  • дієта з низьким вмістом клітковини;
  • знижена перистальтика кишечника, тобто повільніше переміщення їжі по травній системі
  • інші проблеми, такі як високий рівень стресу або тривоги.

За даними Національного товариства розсіяного склерозу США, закреп може також посилити інші симптоми РС, а саме:

  • біль;
  • спастичність;
  • дисфункція сечового міхура;
  • труднощі з рухами тіла.

Надмірне ущільнення калових мас

Якщо запор триває протягом тривалого періоду, це може призвести до порушення процесу утворення калу. У людей з цим важким порушенням функцій кишечника дуже твердий, ущільнений кал застряє в прямій кишці або нижній частині товстої кишки. Ця нерухома маса ущільненого калу перекриває прохід і спричиняє накопичення продуктів життєдіяльності кишечника, від яких людина нездатна позбавитися самостійно. Якщо людина з надмірним ущільненням калових мас не отримає спеціального лікування, це може завдати серйозної шкоди її організму.

Нетримання калу

Нетримання калу виникає тоді, коли людина не може контролювати процес випорожнення кишечника. Така відсутність здатності до контролю призводить до витікання калу з прямої кишки. У людей з РС це може статися, якщо пошкодження нервів впливає на кишечник або сфінктер. Проте це порушення може виникнути і в результаті інших проблем, таких як тривалий запор.

Огляд наукової літератури, проведений у 2018 році, виявив, що нетримання калу вражає близько 50% людей з РС і є постійним симптомом приблизно у 25% випадків цього захворювання. Нетримання калу та запор також регулярно виникають разом як супутні порушення, і у хворого може спостерігатися чергування закрепів та нетримання.

Діарея

Діарея виникає, коли вміст кишечника рухається по травному тракту надто швидко, і це не дає кишечнику часу всмоктати достатню кількість води з рідкого або напіврідкого вмісту кишечника. Результатом є часті дефекації з виділенням рідких, водянистих випорожнень.

Діарея може виникнути через втрату відчуття в області прямої кишки, що призводить до мимовільного розслаблення і рідких випорожнень. РС також може спричиняти надмірно активну роботу кишечника або аномалії сфінктера, які можуть призвести до діареї.

Що робити з дисфункцією кишечника

Людина з РС, яка регулярно відчуває дисфункцію кишечника, повинна звернутися до свого лікаря, щоб перевірити, чи є це ознакою впливу РС чи якогось іншого захворювання.

Також хворому може допомогти ведення щоденника випорожнень, де детально описуються їх час і частота, а також консистенція калу. Якщо лікар підозрює, що діарея є результатом споживання певних продуктів харчування, він може попросити пацієнта також фіксувати у щоденнику назви страв, які він їсть щодня. Ця інформація може допомогти виявити та усунути проблемну їжу, яка викликає діарею.

Після того як лікар діагностує причину дисфункції кишечника, він може порекомендувати план лікування.

Лікування дисфункції кишечника

Лікування дисфункції кишечника буде залежати від основної причини та тяжкості симптомів.

Закреп

Існують багато різних способів лікування запорів, і лікарі можуть рекомендувати один або кілька різних лікарських засобів залежно від ступеня вираженості симптомів та від того, наскільки добре пацієнт реагує на лікування.

Надмірне ущільнення калових мас

Якщо калові маси стали надто твердими і не можуть рухатися з товстої кишки або прямої кишки, пацієнт потребуватиме лікування для їх примусового видалення. Зазвичай це передбачає процедуру, яка називається клізмою, коли лікар вводить рідину в пряму кишку, що пом’якшує кал і полегшує виштовхування. Якщо клізма неефективна, лікарі застосовують інші методи усунення проблеми.

Нетримання калу

Лікар може розробити конкретний план лікування для пацієнтів з нетриманням калу. Зазвичай це буде включати ліки, зміну дієти та тренування кишечника, хоча в деяких випадках може знадобитися хірургічне втручання.

Діарея

Лікування діареї включає стратегії для збільшення об’єму калових мас, такі як добавки з клітковиною. Препарат лоперамід також може допомогти у полегшення симптомів діарею.

Поради щодо регулярності роботи кишечника

Пацієнти можуть самостійно вдатися до певних заходів для підвищення регулярності роботи кишечника, як-от:

  • пити щонайменше 6-8 склянок рідини щодня;
  • забезпечувати собі регулярні фізичні навантаження;
  • «тренувати» кишечник, встановлюючи щоденно один і той же час, щоб спробувати спорожнити його;
  • додавати в раціон харчування більше клітковини, вживаючи такі продукти, як свіжі фрукти, овочі та цільні зерна;
  • дізнатися у лікаря перелік безрецептурних та рецептурних засобів, що сприяють регулярності роботи кишечника, такі як пом’якшувачі калу, об’ємні добавки або супозиторії;
  • виконувати вправи для сфінктера та м’язів тазового дна для їх зміцнення та уникнення нетримання сечі;
  • регулярно злегка масажувати собі живіт зліва направо круговими рухами, щоб стимулювати дефекацію.

Дисфункція кишечника є типовим ускладненням у людей, що страждають на розсіяний склероз. Такі хворі можуть використовувати багато стратегій, щоб спробувати впоратися з дисфункцією кишечника, включаючи зміну способу життя та корекцію дієти. У деяких випадках для полегшення симптомів пацієнтам можуть знадобитися лікарські засоби або інші медичні методи.

Пацієнт повинен тісно співпрацювати зі своїм лікарем, щоб виявити інші можливі причини та тригери дисфункції кишечника та разом створити план лікування, який буде здатний допомогти ефективно контролювати симптоми з боку кишечника.

Джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/bowel-dysfunction-multiple-sclerosis

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...