| |
для людей з вадами зору

Управління болем при розсіяному склерозі

Біль, що виникає внаслідок РС, поділяють на дві категорії: нейрогенний (нервовий біль) і ненейрогенний (м’язово-скелетний біль). Нейрогенний біль безпосередньо пов’язаний із демієлінізуючими ураженнями ЦНС, тоді як кістково-м’язовий біль є наслідком пов’язаного з РС дисбалансу в кістках, м’язах, сухожиллях і зв’язках, які складають опорно-руховий апарат.

Нейрогенний біль та його різновиди

Нейрогенний біль виникає внаслідок демієлінізуючих уражень ЦНС, може бути як безперервним болем, так і періодичним. Він може бути викликаний дотиком, певним рухом чи дією, а може статися спонтанно.

Нейрогенний біль у людей з РС можна розділити на кілька типів:

  1. Невралгія трійчастого нерва (НТН) - інтенсивний, сильний, гострий біль схожий на електричний удар, що вражає око, щоку та щелепу. Як правило, біль односторонній, але в деяких випадках вражає обидві сторони обличчя. НТН може виникнути спонтанно або бути реакцією на дотик, артикуляцію, жування або інші рухи обличчя. Напади можуть тривати від кількох секунд до кількох хвилин. НТН зустрічається в 20 разів частіше у людей з РС, ніж у загальній популяції.
  2. Синдром Лермітта – це сильний напад болю, схожий на електричний розряд, що поширюється вниз по хребту і / або кінцівкам при згинанні шиї. Зазвичай триває менше секунди. Близько 40% людей з РС повідомляють, що відчували на собі синдром Лермітта.
  3. Неврит зорового нерва (НЗН) є найпоширенішим зоровим симптомом РС. Він виникає внаслідок запалення зорового нерва або в результаті уражень нервових шляхів, які контролюють рухи очей та зорову координацію. НЗН може призвести до затуманення зору, затемнення кольорів, болю при русі ока, появі сліпих плям і втрати контрастної чутливості.
  4. Дизестезія - це найпоширеніший вид болю при РС. Це ненормальні відчуття, часто болючі, і найчастіше включають печіння або поколювання. Найпоширенішими формами дизестезії при РС, є «обійми РС» та алодинія.
    • Обійми РС – це термін для відчуття стиснення, зазвичай навколо тулуба, яке є результатом звуження крихітних міжреберних м’язів.
    • Алодинія – це біль, що виникає від подразника, який зазвичай не викликає болю, наприклад, від доторку постільної білизни до шкіри, або від розчісування волосся.
  5. Парестезія включає відчуття печіння, болю, оніміння, поколювання або «шпильки». Відчуття можуть погіршитися після операції або перелому кістки. На відміну від дизестезії, яка виникає у відповідь на подразник, парестезія виникає спонтанно.
  6. Пароксизмальні симптоми РС характеризуються короткочасністю (тривають не більше 2 хвилин), різною частотою (від 1-2 разів на добу до кількох сотень разів на добу), а також відсутністю зв’язку з будь-яким залишковим неврологічним ураженням. Одним з найпоширеніших типів пароксизмальних симптомів РС є тонічні судоми, які включають раптове напруження кінцівок, скорочення м’язів, посмикування. Спазми тривають менше двох хвилин і часто є результатом дотиків, руху, гіпервентиляції або емоційного стресу. Вони зустрічаються приблизно у 11% людей з РС, найчастіше у осіб, які хворіють на це захворювання протягом багатьох років і мають більш прогресивний перебіг.

Біль та депресія

Люди з РС мають підвищений ризик виникнення депресії через неврологічні та імунні зміни, а також через соціальні труднощі, пов’язані з хронічним захворюванням. Біль може стати додатковим аспектом появи депресії та тривоги. Випадковість болю сама по собі є складною проблемою, а підвищена втома в результаті болю може ще більше обмежити повсякденну діяльність і вплинути на якість життя.

Емоційна частина болю може мати руйнівні наслідки. Люди можуть говорити собі, що «Я ніколи не позбудуся цього болю», «Мені ніколи не стане краще», «Моє життя ніколи не стане кращим». Такий тип мислення є руйнівним і має тенденцію викликати ще сильніший біль.

З цієї причини важливо якомога раніше розпізнати та лікувати психологічні фактори, пов’язані з болем при РС. На додаток до ліків і консультацій, посилена підтримка з боку близьких може мати позитивний вплив як на депресію, так і на біль.

З загальної літератури первинної медико-санітарної допомоги лікарі знають, що, лікувати біль у людини, яка також страждає від депресії, буде важче, якщо не лікувати депресію. Щоб отримати максимальну користь, біль і депресію потрібно лікувати разом.

Медикаментозне лікування болю

Для лікування болю можна використовувати широкий спектр ліків, залежно від його походження та типу. Лікування часто включає препарати, які були схвалені для інших захворювань, але лікарі визнали їх ефективними для лікування болю, пов’язаного з РС.

Застерігаємо кожного від самостійного призначення ліків, оскільки невірно підібраний препарат може заподіяти шкоду організму.

Ліки, які зазвичай використовуються для лікування болю, пов’язаного з РС:

  1. Невралгія трійчастого нерва (різкий, схожий на шок біль у щоці та/або лобі, що триває від секунд до хвилин; може бути викликано розмовою або дотиком). Для лікування можуть бути використані протисудомні, протиепілептичні засоби, ботулотоксин та міорелаксанти.
  2. Тонічні спазми (короткочасні посмикування м’язів або раптовий різкий м’язовий спазм). Ті ж ліки, що і при невралгії трійчастого нерва.
  3. Пароксизмальний біль у кінцівках (болісне печіння, ломота або свербіж будь-якої частини тіла, але частіше в ногах). Використовуються ті ж ліки, що і при невралгії трійчастого нерва, а також трициклічні антидепресанти й транквілізатори. Деякі фахівці рекомендують використовувати компресійні панчохи для полегшення симптомів, проте цей метод є дискусійним і не має достатньої доказової бази.
  4. Головний біль (мігрень, головний біль напруги або кластерний головний біль). Лікування визначається типом головного болю.
  5. Неврит зорового нерва (різкий, колючий біль в оці). Внутрішньовенне введення протизапальних стероїдів та нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП).
  6. Спазми (м’язові судоми, тягнучий біль). Для лікування використовують міорелаксанти, ботулотоксин та вправи на розтяжку.
  7. Дизестетичний біль у кінцівках (хронічне печіння, поколювання, відчуття стягнутості, погіршується вночі і після фізичного навантаження, посилюється температурою і погодою). Використовуються ті ж ліки, що і при невралгії трійчастого нерва і пароксизмальних болях у кінцівках.
  8. Скелетно-м’язовий біль. Перед призначенням терапії лікар повинен виключити захворювання дисків хребта або інші проблеми, не пов’язані з РС. Для лікування використовують в основному немедикаментозні методи: вправи на розтяжку, вправи (особливо плавання) для збільшення сили та гнучкості, слідкування за правильною поставою. Для полегшення болю використовуються НПЗП.
  9. Біль, що виникає внаслідок інших видів лікування РС (латрогенний біль). Це біль, спричинений прийомом ліків або лікуванням. Наприклад остеопороз, викликаний стероїдами, побічні ефекти інтерферону, реакції у місці ін’єкції. В такому випадку необхідна консультація у лікаря, який можливо призначить інший препарат.
  10. Вторинний біль від симптомів РС. Це біль від пролежнів, ригідність суглобів, контрактури м’язів, затримка сечі, інфекції сечовивідних шляхів або інші інфекції. Зазвичай лікується причина болю. До того ж лікар повинен оцінити наявність депресії.

Лікування болю, коли ліки не діють

Інтервенційні процедури пропонують додаткові варіанти лікування для подолання болю. Зазвичай вони вважаються лише малоінвазивними (не передбачають серйозного хірургічного втручання), хоча деякі є більш агресивними, ніж інші, і вони пропонують цілеспрямований підхід до полегшення болю. Інтервенційні процедури показані, коли інші варіанти лікування не забезпечили достатнього полегшення болю.

Малоінвазивні втручання показані, коли інші методи лікування є неефективними або побічні ефекти є нестерпними. Містять в собі: інтратекальний баклофен або морфін; ін’єкції ботоксу; ін’єкції тригерної точки; епідуральні стероїди; регіональні блоки; стимулятори спинного мозку.

Нейрохірургічні процедури — процедури блокади нерва, які зазвичай використовуються для лікування невралгії трійчастого нерва. Вони використовуються, коли полегшення болю не було досягнуто за допомогою медикаментозного втручання, або коли малоінвазивні процедури не допомогли контролювати біль. Нейрохірургічні процедури можуть призвести до значного підвищення якості життя, але вплив може бути короткочасним і може призвести до оніміння обличчя та посилення болю. До цих процедур належать кордотомія, ризотомія, черезшкірна балонна компресія, черезшкірна ін'єкція гліцерину, радіочастотна ризотомія та радіохірургія гамма-ножем.

Вплив немедичних методів на біль

Багато людей з РС не знають про переваги, які немедичні методи можуть мати на біль. Відомо, що фізична терапія, розтяжка та підтримка харчування є частиною лікування РС. Але це також може мати позитивний вплив на біль.

  • У минулому людям з РС радили уникати фізичних навантажень. Вважалося, що фізичні вправи посилюють біль. Однак дослідження показали, що люди, які займаються спортом, роблять розтяжку та залишаються активними, як правило, відчувають менше болю.
  • Стрес посилює біль. Тому активне вивчення причин стресу та пошук способів його подолання, може допомогти контролювати біль.
  • Негативні думки можуть бути шкідливими. Навчання способам позитивного мислення, спілкування з самим собою та звернення за професійною консультацією може допомогти впоратися з болем і дати відчуття контролю над своїм болем.

Додаткова та альтернативна терапія

Ліки в поєднанні з додатковою та альтернативною терапією можуть полегшити біль. У минулому додаткова терапія вважалася крайнім заходом, але тепер вона з самого початку є частиною комплексного плану лікування. Додаткова терапія не тільки може допомогти людям ефективніше впоратися з болем, але також зменшити залежність від ліків та мінімізувати побічні дії.

Деякі поширені додаткові методи лікування, які використовуються людьми з РС для лікування болю, включають:

  • голковколювання
  • біологічний зворотний зв'язок
  • медитація
  • стимулятори спинного стовпа
  • масаж
  • музикотерапія
  • ароматерапія
  • гіпноз

Джерело: Managing pain & Sleep Issues in Multiple Sclerosis, © 2012 National Multiple Sclerosis Society, © 2012 Multiple Sclerosis Society of Canada (https://nms2cdn.azureedge.net/cmssite/nationalmssociety/media/msnationalfiles/documents/book_naep_2012.pdf)

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...