| |
для людей з вадами зору

Тремор при розсіяному склерозі

Тремор – досить розповсюджений симптом розсіяного склерозу, що може суттєво впливати на здатність людини говорити, їсти, пити чи навіть пересуватись. Він виникає, коли м’язи скорочуються, а потім мимоволі розслаблюється.

За оцінками експертів обзору 2020 року близько 25–58% людей страждає на тремор, що викликаний розсіяним склерозом.

Що таке тремор?

Тремор виникає, коли внаслідок пошкодження нервових шляхів та ділянок мозку, що відповідають за координацію рухів, протилежні групи м’язів неодноразово розслабляються і скорочуються, викликаючи мимовільне і ритмічне тремтіння. Тремор може вражати одну або кілька ділянок тіла, проте найчастіше вражає наступні частини тіла:

  • голова;
  • тулуб;
  • руки;
  • ноги;
  • голосові зв’язки.

Види тремору

Є багато видів тремору і лікарі класифікують їх в залежності від того, як і коли вони виникають.

Тремор, від якого страждають люди з розсіяним склерозом, включає:

Тремор дії

Тремор дії виникає під час руху. Виділяють кілька його підтипів:

Кінетичний тремор: цей тип тремору виникає під час будь-якого довільного руху, такого як рух зап'ясть або відкриття і закриття очей.

Навмисний тремор: навмисний тремор схожий на кінетичний тремор, але стає більш вираженим, коли людина намагається рухатися до певної мети. Наприклад, він можуть виникати, коли людина тягнеться до об'єкта і зупиняється, коли він відпочиває. Тремор зазвичай посилюється в міру наближення людини до мети.

Постуральний тремор: постуральний тремор виникає, коли людина знаходиться в положенні, яке працює проти сили тяжіння, наприклад сидить, стоїть чи тримає руки витягнутими. Це стає більш вираженим, коли все тіло або кінцівка пручається силі тяжіння, і зазвичай припиняється, коли людина лягає.

Ізометричний тремор: цей тремор виникає, коли людина скорочує м'язи щодо нерухомого об'єкта. Наприклад, тримаючи в руках важку книгу.

Тремор спокою

Тремор спокою виникає, коли м’яз знаходиться в розслабленому стані. Проте, даний вид тремору частіше вражають людей з хворобою Паркінсона, ніж людей з РС.

Як подолати тремор

Лікування тремору, що виник внаслідок РС може бути складним. Однак є способи, якими люди можуть адаптувати свої звички та поведінку, щоб полегшити життя.

До них відносяться:

Адаптація житла та робочого місця

Залежно від тяжкості тремору, людині може знадобитися адаптація житла або робочого місця. Наприклад, спеціалізовані інструменти або обладнання, такі як відкривачки для банок, засоби для письма або посуд, що не б’ється.

Фізіотерапія

Фізіотерапевт може допомогти людині із тремором покращити силу м’язів, гнучкість і контроль. Це,безумовно, не може вилікувати тремор, проте в певній мірі здатне допомогти зменшити його симптоми. Регулярні розтяжки або м’язові вправи можуть зменшити спазми.

Мовна терапія

Логопеди лікують порушення мови, спілкування, ковтання. Логопед може допомогти людині з РС, яка відчуває:

  • уповільнення мови;
  • труднощі із запам'ятовуванням слів або читанням;
  • утруднене ковтання.

Також сімейний лікар може розробити спеціальні програми, які допоможуть людям керувати своїми симптомами. Окрім того, вони можуть співпрацювати як з пацієнтом з РС, так і з його родиною, щоб оптимізувати план лікування.

Варіанти лікування

Існують деякі специфічні методи лікування, які лікарі можуть призначити для допомоги при треморі. До них відносяться:

Лікарські препарати. Для лікування розсіяного склерозу лікарі призначають хворобо- модифікуючу терапію, проте є й інші препарати, дія яких направлена для зменшення тремору. До них відносяться: бета-блокатори, протисудомні засоби.

Допомогти полегшити деякі види тремору може лікування ботоксом. Це передбачає, що лікарі вводять ботулотоксин або ботокс, щоб тимчасово паралізувати м’язи. Проте, з часом його ефект зникає, тому ін’єкції ботокса необхідно повторювати.

Деякі неінвазивні процедури можуть впливати певні частини мозку, які викликають тремор. До них відносяться УЗД з магнітно-резонансним наведенням та стереотаксична радіохірургія. Перший метод використовує ультразвукові хвилі для створення тепла в певних частинах мозку без пошкодження навколишніх тканин. Лікарі роблять це під контролем МРТ.

Стереотаксична радіохірургія подібна своєю дією, але використовує радіоактивні хвилі для націлювання на певну частину мозку. Вона також відома як хірургія гамма-ножем.

Глибока стимуляція мозку може бути варіантом для тих, хто страждає на сильний тремор. Це лікування передбачає, що хірург імплантує електроди в області мозку, що відповідальний за координацію деяких мимовільних рухів. Вони також імплантують батарею біля ключиці для живлення електродів, які потім подають електричні імпульси, щоб зупинити тремор.

Джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/ms-tremors#summary

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...