| |
для людей з вадами зору

Спастична дисфонія при розсіяному склерозі: симптоми, діагностика та лікування

Спастична дисфонія – це розлад голосу. У пацієнтів з цим захворюванням виникають мимовільні спазми в м’язах голосового апарата або гортані. Це призводить до того, що голос стає переривчастим з продукуванням жорсткого, напруженого або придушеного звуку.

Що викликає спастичну дисфонію?

Точна причина спазматичної дисфонії досі невідома. Вважається, що розлад центральної нервової системи є причиною захворювання у більшості випадків. Це явище може спостерігатися разом з іншими руховими розладами. Дослідники вважають, що ця патологія може бути спричинено проблемою в базальних гангліях головного мозку. Це ділянка мозку, яка допомагає координувати рух м’язів. Спастична дисфонія може передаватися від батьків дітям як спадкове захворювання, також вона може початися після застуди або грипу, після стресу, травми гортані чи після тривалого використання голосу.

Які симптоми спастичної дисфонії?

Симптоми спастичної дисфонії варіюються залежно від того, чи викликають спазми голосових зв’язок їх закриття або розкриття. Надмірне напруження голосу під час говоріння або утруднене мовлення, слабка, тиха або хрипка мова може бути наслідком спастичної дисфонії.

Спастична дисфонія і РС

Варто зазначити, що декілька років тому американські вчені з Бейлорського медичного коледжу (м. Х’юстон, штат Техас) одними з перших виявили існування зв’язку між СД и РС.

Інакше кажучи, у порівнянні з загальною популяцією серед пацієнтів з РС спастична дисфонія зустрічається набагато частіше.

У ході цього дослідження вчені з Baylor College of Medicine провели ретроспективний огляд даних з історій хвороби 297 пацієнтів, що зверталися по медичну допомогу у спеціалізовану клініку з лікування РС у період з липня 2008 року по грудень цього ж таки року.

Одночасна наявність СД і РС була виявлена у 5 пацієнтів.

Таким чином частота захворюваності пацієнтів із РС на СД складала 1,6%. У той же час у загальній популяції цей показник дорівнює 0,0005%.

Автори також повідомляють, що із 5 пацієнтів, що одночасно мали РС і СД у 3 хворих (60%) СД буда діагностована до виявлення РС.

У двох з 5 пацієнтів (40%) СД була діагностована одночасно з постановкою діагнозу РС або через короткий проміжок часу після виявлення розсіяного склерозу.

Як зазначають вчені з Бейлорського медичного коледжу, варто додатково дослідити можливий зв'язок між цими двома захворюваннями (СД і РС).

Діагностика спастичної дисфонії

Для виявлення СД лікар-фоніатр, тобто фахівець з голосових порушень, може перевірити продуктивність та якість голосу. Лікар-отоларинголог, медичний працівник, який спеціалізується на захворюваннях вуха, носа та горла, також може діагностувати цей розлад. Поряд із збором повного анамнезу та фізичним обстеженням може бути проведена перевірка голосових складок за допомогою фіброоптичної назоларингоскопії. Цей метод передбачає використання трубки з підсвічуванням, пропущеної через ніс в гортань для перевірки руху голосових складок під час мовлення. Невролог може перевірити наявність неврологічних проблем.

Лікування спастичної дисфонії

Ваш лікар визначить найкращий метод лікування на основі даних про таке:

  • Вік.
  • Загальний стан здоров’я та історія хвороби.
  • Тяжкість стану.
  • Наскільки добре ви можете переносити певні ліки, процедури або інші методи терапії.
  • Очікувана тривалість захворювання.

Метою лікування є зменшення симптомів розладу. Введення ботоксу безпосередньо в уражені м’язи гортані є загальновживаною терапією, яка забезпечує достатню ефективність. Логопедична терапія також є важливою частиною лікування. Деякі центри пропонують операцію з перерізання одного з нервів голосової складки.

У разі, коли найбільш розповсюджені методи лікування виявляються неефективними, може бути проведена операція на гортані. Для лікування спастичної дисфонії застосовуються декілька хірургічних підходів. Деякі хірургічні методи лікування забезпечують загальні позитивні результати, але їхня ефективність не є однаковою у всіх пацієнтів. Варто згадати про те, що на сьогоднішній день не існує порівняльних досліджень, які б вказували на єдиний найкращий метод лікування.

Лікар може пояснити потенційні результати, ризики та переваги хірургічного лікування та роз’яснити, на що можна очікувати у разі проведення хірургічного втручання.

Життя зі спастичною дисфонією

Труднощі в розмові можуть спричинити стрес. Консультування може допомогти вам навчитися справлятися з проблемою. У процесі лікування у нагоді можуть стати групи підтримки. Якщо мовлення стає дуже важким або неможливим, можна використовувати спеціальні пристрої, які здатні полегшити спілкування. Найновіші досягнення у цій галузі включають спеціальні програми для персональних комп’ютерів або додатки для мобільних телефонів, які здатні перетворювати текст на мову.

Попрацюйте зі своїм фоніатром, отоларингологом або неврологом, щоб розробити найбільш оптимальну програму лікування відповідно до ваших потреб.

Джерела:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/spasmodic-dysphonia

https://www.bcm.edu/neurology-apps/pdf/poster_msc_Dysphonia.pdf

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...