| |
для людей з вадами зору

Синдром Лермітта при розсіяному склерозі

Сильний напад болю, схожий на електричний розряд, що поширюється вниз по хребту і / або кінцівкам при згинанні шиї. Так проявляється синдром Лермітта, або синдром перукарського крісла, названий так тому, що викликає його рух голови, аналогічний руху при стрижці в перукарському кріслі. Синдром Лермітта не є захворюванням, це нейропатичний больовий синдром. Він розвивається в результаті прямого або непрямого демієлінізуючого ураження головного і / або спинного мозку. Був названий на честь Жана Лермітта, французького невролога, який описав його у пацієнта з розсіяним склерозом в 1924 році.

Що насправді відбувається?

При розсіяному склерозі імунна система починає атакувати жирове покриття, зване мієліном, що захищає нервові волокна. При його руйнуванні утворюється рубцева тканина, яка блокує передачу сигналів в головному і спинному мозку. Синдром Лермітта - один із симптомів, що виникають внаслідок порушення передачі сигналів.

РС - не єдине захворювання, яке може викликати синдром Лермітта. Причиною можуть стати і інші захворювання, такі як прогресування пухлини, що викликає компресію спинного мозку, радикулопатія, шийний спондиліт, поперечний мієліт, підгостра комбінована дегенерація спинного мозку, радіаційна мієлопатія, хіміопроменева терапія та інші. Причиною болю може стати також гостра нестача вітаміну B12. Синдром Лермітта проявляється переважно у пацієнтів з демієлінізуючими ураженнями і аномальними порушеннями нервової провідності. Згинання шиї дратує демієлінізовані нервові волокна, викликаючи у пацієнтів відчуття удару струмом. Діагноз може поставити тільки лікар після проведення обстеження.

Причини появи синдрому Лермітта при РС

Синдром Лермітта пов'язаний з демієлінізацією і пошкодженням нервів, викликаними розсіяним склерозом. Коли голова нахиляється вперед до грудей, між пошкодженими нервами і мозком порушується провідність. Мозок може інтерпретувати це як біль, хоча фізична причина відсутня. Тому синдром Лермітта класифікується як невропатичний або нервовий біль. Триває він недовго, але може бути дуже сильним і приголомшувати людину своєю інтенсивністю і непередбачуваністю.

Згідно з дослідженнями, синдром Лермітта зустрічається у 16 з 100 людей з розсіяним склерозом, і ймовірність його виникнення не залежить від віку, статі або рівня інвалідності.

Лікування синдрому Лермітта

Синдром Лермітта часто не піддається лікуванню, оскільки виникає раптово і швидко проходить. Але все ж існують методи лікування, щоб максимально зменшити можливість виникнення нападів.

Певні рухи шиєю, втома, стрес і висока температура можуть викликати симптом Лермітта, як і інші симптоми розсіяного склерозу. При лікуванні та профілактиці виникнення болю будуть корисні методи розслаблення, такі як:

  • медитація і різні техніки розслаблення м'язів;
  • дихальні вправи;
  • масаж;
  • розтяжка.

Носіння м'якого шийного бандажа може допомогти уникнути рухів шиєю, які можуть стати причиною болю.

Пристрої для електростимуляції, такі як ЧЕНС (черезшкірна електрична стимуляція нервів), коли використовують слабкий електричний струм для полегшення болю. Електричні імпульси допомагають зменшити больові сигнали і розслабити м'язи. Вони також можуть стимулювати вироблення ендорфінів - природних болезаспокійливих засобів організму.

Лікарські препарати, що використовуються для лікування симптому Лермітта, ідентичні тим, що використовуються при інших типах нервової болю. Це можуть бути:

  • протисудомні препарати;
  • препарати, що розслаблюють м'язи;
  • антидепресанти;
  • блокатори натрієвих каналів;
  • стероїди.

Деякі дослідження показують, що використання імпульсних електромагнітних полів екстракраніального діапазону пікотесла ефективно лікує пацієнтів з синдромом Лермітта. Одна з теорій полягає в тому, що зниження збудливості аксонів відбувається за рахунок модуляції проникності іонної мембрани. Друга теорія включає модуляцію систем контролю болю за рахунок активності нейротрансмітерів і функцій мелатоніну пінеальної залози.

Джерела:

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/lhermittes-sign-what-is-how-treat

https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-symptoms/lhermittes-sign/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493237/

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...