| |
для людей з вадами зору

Сенсорні порушення при розсіяному склерозі

Сенсорні розлади або зміни у відчуттях є досить поширеним явищем серед пацієнтів з розсіяним склерозом (РС). Незвичні відчуття при РС пов’язані с порушенням проходження сигналу по нервових волокнах, захисна мієлінова оболонка яких зазнає ушкоджень внаслідок захворювання.

У людини, у якої перебіг РС супроводжується сенсорними порушеннями, можуть виникати відчуття поколювання в різних частинах тіла, а також відчуття печіння або повзання комах, оніміння або стиснення.

Ці незвичайні відчуття є різновидом (нейропатичного болю. Хоча хворому здається, що такі відчуття виникають у шкірі, насправді вони спричинені пошкодженнями, викликаними РС, які порушують проходження нервового імпульсу (дуже слабкого електричного сигналу) по нервах центральної нервової системи.

Особливості змін у відчуттях при РС

Зміни відчуттів можуть виникати в будь-якій частині тіла, найчастіше на обличчі, тілі, руках або ногах, але також іноді вони можуть виникати в ділянці статевих органів як у чоловіків, так і у жінок. Також це явище може спостерігатися як з одного боку тіла, так і з обох його боків.

Існує багато визначень, за допомогою яких люди з РС описують змінені відчуття, як-от:

  • печіння;
  • поколювання;
  • повзання комах;
  • оніміння;
  • пощипування;
  • підвищення чутливості шкіри;
  • відчуття зволоженої шкіри;
  • сильне поколювання – наче викликане гострим кінчиком ножа;
  • відчуття проходження електричного струму;
  • свербіж;
  • відчуття стікання крапель або цівки води по шкірі.

Змінені відчуття при РС можуть стати причиною сильного свербежу, проте у цьому випадку немає висипу або ознак подразнення шкіри, якщо тільки хворий не почне сам сильно чухати місце, що свербить, роздряпуючи шкіру.

Під час збору анамнезу лікар зазвичай питає пацієнта про наявність наступних симптомів:

  • втрата відчуття, наприклад, оніміння, або поява нового відчуття, наприклад відчуття печіння;
  • чи викликає змінене відчуття біль, чи ні;
  • чи виникає таке змінене відчуття внаслідок дотику, дії тепла або інших тригерів, або, можливо, що воно виникає саме по собі, без очевидної причини.

Лікар-невропатолог може використовувати для опису незвичних відчуттів у пацієнта наступні терміни:

  • Аллодинія. Це біль, що виникає внаслідок дії подразників, які зазвичай болю не викликають (наприклад легкий дотик).
  • Парестезія. Неприємне незвичайне відчуття, таке як поколювання або оніміння, яке може бути спровоковане дотиком або виникнути спонтанно.
  • Дизестезія. Більш інтенсивне, іноді болюче відчуття, яке виникає спонтанно.
  • Сенсорні порушення. Більш загальний термін для змінених відчуттів.

Що викликає зміну відчуттів при РС

Хоча людині, що страждає на РС і має сенсорні порушення, видається, що незвичні відчуття локалізовані у шкірі, насправді причиною цих змін є пошкодження нервів головного та спинного мозку. Ці пошкодження стають на заваді нормальній передачі нервових сигналів до мозку. Мозок не може вірно інтерпретувати аномальні сигнали, які він отримує, оскільки вони є для нього незнайомими, незрозумілими. Щоб вирішити цю проблему, мозок намагається пов’язати спотворені сигнали з чимось, що організм вже відчував раніше, таким як свербіж або печіння.

Крім того, мозок може пов’язати це з якимось іншим відчуттям, яке йому є вже знайомим, як, наприклад повзання комах по шкірі.

Хоча змінені відчуття є такими, які відчуваються в певній частині тіла пацієнта, наприклад в кінчиках пальців, пошкодження тканин у руці немає. Насправді ушкодженими є нерви, що несуть мозкові інформацію про руку і з-за спотворення такої інформації, яке викликане РС, хворому здається, що у нього виникли якісь проблеми з кінчиками пальців.

Як багато людей з РС мають змінені відчуття

У дослідженні, проведеному з участю 428 осіб з РС, 8 з кожних 100 учасників повідомляли про відчуття хворобливих змін (дизестезія) протягом останніх шести місяців. 12 з кожних 100 осіб у тому ж дослідженні повідомляли про відчуття дизестезії в якийсь момент свого життя. Загальна кількість людей з РС, які мають змінені відчуття, ймовірно, буде набагато більшою, оскільки це дослідження не враховувало тих, у кого були неболісні сенсорні порушення, такі як оніміння.

У іншому дослідженні, проведеному з участю 224 осіб з РС, 40% учасників повідомляли про періоди змінених відчуттів тривалістю від секунд до хвилин. Найпоширеніший опис – печіння з подальшим відчуттям проходження електричного струму, повзання комах, а потім свербіж. Показово, що люди з РС ранньої стадії та без інвалідизації мали сенсорні симптоми так само часто, як і люди з інвалідизацією. Це підтверджує спостереження про те, що зміна відчуттів часто є одним з перших симптомів розсіяного склерозу.

Поради для пацієнтів з сенсорними порушеннями

Змінені відчуття або сенсорні порушення можуть повністю пройти без лікування, але вони можуть і періодично повертатися. Постійні симптоми важко піддаються лікуванню. Якщо змінені відчуття мають великий вплив на повсякденне життя пацієнта, лікар може запропонувати медикаментозне лікування. У інших випадках може бути корисним дотримання тактики уникання тригерів сенсорних порушень або зміна способу виконання повсякденних завдань.

Як лікують сенсорні порушення?

Якщо пацієнта турбує зміна відчуттів, йому варто звернутися безпосередньо до невропатолога або попросити свого сімейного лікаря дати направлення до фахівця для обстеження.

Медикаментозне лікування змінених відчуттів

Сенсорні порушення є різновидом невралгії, тому у випадку появи змінених відчуттів можливе медикаментозне лікування таке ж, як і при інших видах невралгії. Було показано, що такі методи лікування, як ін’єкції ботоксу або дія імпульсного магнітного поля покращують і симптоми цього розладу, і хронічний біль, хоча ці методи ще не отримали широкого застосування.

Хоча зміна відчуттів іноді призводить до свербежу, у цьому випадку відсутні висип або ознаки подразнення шкіри, тому креми, які зазвичай використовуються для лікування подразнення шкіри, як, наприклад гідрокортизон, чи заспокійливі лосьйони для шкіри, такі як каламін, при сенсорних порушеннях не допомагають.

Ерготерапія

Якщо змінені відчуття заважають повсякденній діяльності пацієнта, фахівець з ерготерапії (інша назва «працетерапія»), тобто ерготерапевт може рекомендувати вправи з застосуванням спеціального обладнання або дати поради щодо допомоги. Особливо це стосується оніміння, наприклад:

  • оніміння ніг може викликати труднощі при ходьбі, оскільки хворому важко відчувати підлогу. Це може збільшити ризик падіння;
  • онімілі руки можуть ускладнити писання, одягання або безпечне утримання чашки, ножа чи іншого предмета;
  • сильне оніміння обличчя може збільшити ризик укусу внутрішньої частини рота або язика під час їжі або жування;
  • оніміння в будь-якій частині тіла може збільшити ризик отримання опіку без усвідомлення цього, тому пацієнту важливо бути обережним під час використання гарячої води, перебування біля багаття та інших джерел тепла.

Як хворий може сам контролювати сенсорні порушення

  • Тригери. Якщо змінені відчуття у хворого виникають, наприклад, від дотику, тепла або від дії вітру, він може спробувати уникати або мінімізувати тригер. У цих випадках може бути корисним носіння більш вільного одягу, застосування пакета з льодом або носіння шалика.
  • Зміна звичок. Може бути корисним змінити спосіб дій, які зазвичай використовує пацієнт при виконанні якоїсь роботи. Можливо, йому слід легше стискати у руці кулькову ручку, чашку або ніж. Не виключено, що самопочуття поліпшиться при застосуванні крісла з більш вертикальним розташуванням спинки для підтримки тіла. Пацієнту також варто подумати про те, чому він виконує якісь дії саме так, як він звик – можливо, його здивує той факт, як часто це відбувається просто за звичкою. Варто використати творчий підхід, щоб придумати нові способи виконувати дії у більш простий спосіб. Можна звернутися з проханням до членів сім’ї, друзів та колег попрацювати разом над цим питанням, щоб вони зрозуміли, як подібні зміни допоможуть хворому.
  • Сексуальні проблеми. Оніміння або зменшення відчуттів може вплинути на ділянку статевих органів як у чоловіків, так і у жінок з РС, і потенційно приємні відчуття можуть стати причиною дискомфорту. Зараз є багато статей про сексуальні проблеми у чоловіків та для жінок з РС.
  • Інші варіанти. Багато порад медичного характеру щодо самостійного усунення болю також здатні допомогти при сенсорних порушеннях у людей з РС. Такі поради включають рекомендації щодо використання тепла, холоду або техніки розслаблення, а також про збереження позитиву та обмін думками про симптоми та їх вплив на життя.
  • Фізичні вправи. Одне дослідження показало, що 8-тижнева програма помірної фізичної активності (йога або водні вправи) забезпечила значне покращення симптомів парестезії у жінок з РС, а також покращила їх настрій і зменшила стомлюваність.

Перебіг РС, що супроводжується зміною відчуттів, є індивідуальним у кожного хворого. Тому пацієнту може знадобитися випробувати декілька різних варіантів, перш ніж він знайдете те, що йому найбільше підходить. Можливо, для кращого ефекту хворому доведеться вдатися до кількох методів одночасно. Деякі люди віддають перевагу немедикаментозним підходам до лікування сенсорних порушень, оскільки у такому випадку їм доводиться менше турбуватися про побічні ефекти.

Джерело:

https://mstrust.org.uk/a-z/altered-sensations

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...