| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз у дітей: особливості перебігу, діагностики і лікування

РС, діагностований у дитинстві, називається педіатричним РС. Тільки у 3%-5% людей з РС хвороба починається у віці до 16 років, і менш ніж у 1% захворювання виникає у віці до 10 років.

У більшості хворих РС діагностують у віці від 20 до 40 років, але кількість пацієнтів, у яких виявляють це захворювання до 18 років, останнім часом збільшується. Це пояснюється кращою діагностикою за допомогою МРТ-сканування, а також підвищенням обізнаності серед медичних працівників про те, що діти теж можуть хворіти на РС.

За оцінками вчених, у світі налічується близько 2,8 мільйона людей з РС. Ця хвороба вражає не тільки дорослих: із РС живуть щонайменше 30 000 дітей та підлітків у віці до 18 років.

Симптоми РС у дітей та підлітків

Симптоми розсіяного склерозу залежать від того, які нерви були вражені. Оскільки мієлінові пошкодження є точковими (вогнища РС) і можуть виникнути у будь-якій частині центральної нервової системи, симптоми розсіяного склерозу непередбачувані і варіюються від пацієнта до пацієнта.

У дітей з РС майже завжди спостерігається рецидивно-ремітуючий тип цього захворювання. Це означає, що перебіг хвороби почергово змінюється рецидивами, при яких симптоми загострюються, і ремісіями, при яких симптоми незначні або відсутні. Загострення можуть тривати від кількох днів до тижнів, а ремісія – від місяців до років. Однак з часом хвороба може стати причиною постійної втрати працездатності.

Більшість симптомів РС у дітей є такими ж, як і у дорослих пацієнтів, в тому числі:

  • слабкість;
  • поколювання й оніміння;
  • проблеми з очима, включаючи втрату зору, біль при русі очей і двоїння в очах;
  • проблеми з рівновагою;
  • труднощі при ходьбі;
  • тремор;
  • спастичність (неконтрольоване скорочення м'язів);
  • проблеми з контролем кишечника і сечового міхура;
  • погіршення дикції.

Зазвичай такі симптоми, як слабкість, оніміння, поколювання і втрата зору, виникають тільки на одній стороні тіла.

Розлади настрою часто виникають у дітей з РС. Депресія є найбільш поширеним явищем, вона зустрічається приблизно у 27% пацієнтів.

У дітей з РС нерідко спостерігаються й інші порушення психіки:

  • тривожні розлади;
  • панічні розлади;
  • біполярна депресія;
  • розлад адаптації.

Окрім цього, приблизно 30% дітей з РС мають когнітивні порушення або проблеми з мисленням.

У таких випадках найбільш часто спостерігаються наступні розлади:

  • погіршення здатності до запам’ятовування нової інформації;
  • погіршення здатності до концентрації уваги;
  • зниження швидкості і погіршення координації дій під час виконання завдань;
  • зниження здатності до обробки інформації;
  • погіршення виконавчих функцій, таких як планування, організація власних дій і прийняття рішень.

Причини РС у дітей та підлітків

Причини розвитку розсіяного склерозу у дітей (і дорослих) досі точно невідомі. Це захворювання не є заразним, але запобігти йому неможливо. Однак існує кілька факторів, які вочевидь збільшують ризик його виникнення:

  • спадковість/обтяжений сімейний анамнез. РС не успадковується від батьків, але якщо у дитини є певні комбінації генів або у одного з батьків або брата чи сестри діагностований РС, ймовірність його розвитку у такої дитини є дещо вищою;
  • вплив вірусу Епштейна-Барр. Цей вірус може діяти як тригер, що викликає РС у сприйнятливих до нього дітей. Однак багато дітей інфікуються цим вірусом і водночас ніколи не хворіють на РС;
  • низький рівень вітаміну D у крові. РС частіше зустрічається у людей в північному кліматі, де менше сонячного світла, ніж на екваторі, де багато сонця. Нашому організму потрібне сонячне світло для виробництва вітаміну D, тому у людей в північному кліматі, як правило, рівень цього вітаміну є нижчим. Дослідники вважають, що це може означати існування зв'язку між РС і низьким вмістом вітаміну D. Крім того, низький рівень вітаміну D збільшує ризик загострення цієї хвороби.
  • вплив куріння. Деякі дослідники змогли довести, що дія сигаретного диму, як при безпосередньому тютюнопалінні, так і в результаті пасивного куріння, збільшує ризик розвитку розсіяного склерозу.

Діагностика РС у дітей та підлітків

Діагностика РС у дітей може бути утруднена з кількох причин. Інші дитячі хвороби можуть мати схожі симптоми, і їх важко розрізнити.

Оскільки РС дуже рідко зустрічається у дітей і підлітків, лікарі можуть не допускати думки про його наявність у пацієнта дитячого віку. Крім того, такі діагностичні дослідження як МРТ і аналіз спинномозкової рідини часто не показують змін, які зазвичай спостерігаються у дорослих з РС. Нарешті, число симптомів хвороби чи її прояви можуть бути дуже незначними, якщо діагностування проводиться під час ремісії.

Спеціального тесту для діагностики РС не існує. Замість цього лікар використовує інформацію, отриману у ході збору анамнезу, під час фізикального огляду і результати декількох аналізів, щоб підтвердити діагноз і виключити інші можливі причини симптомів.

Щоб поставити діагноз, лікар повинен побачити ознаки РС в двох частинах центральної нервової системи в два різні моменти часу. Діагноз не можна поставити тільки після одного епізоду.

Тести, які лікар може використовувати для діагностики розсіяного склерозу, включають:

  • збір анамнезу і огляд пацієнта. Лікар поставить детальні питання про типи і частоту симптомів у дитини і проведе ретельне неврологічне обстеження.
  • МРТ. МРТ показує, чи є пошкодження або рубці в будь-яких частинах головного і спинного мозку. Цей дослідження також покаже, чи є запалення зорового нерва (неврит зорового нерва), який розміщується між оком і мозком. Часто це перша ознака розсіяного склерозу у дітей.
  • люмбальна (спинномозкова) пункція. Для цієї процедури береться зразок спинномозкової рідини, яка потім досліджується на наявність ознак розсіяного склерозу.
  • викликані потенціали. Цей тест показує, наскільки швидко сигнали проходять по нервах. Ці сигнали, як правило, є уповільненими у дітей з РС.

Лікування розсіяного склерозу у дітей і підлітків

Хоча повне зцілення від розсіяного склерозу поки що неможливе, існують методи лікування, спрямовані на зменшення загострень і уповільнення прогресування хвороби:

  • стероїди здатні зменшити запалення, а також зменшити тривалість і тяжкість загострень;
  • плазмаферез, який видаляє аутоантитіла, що атакують мієлін, можна використовувати для лікування загострення, якщо стероїди не забезпечують належного ефекту або погано переносяться;
  • хоча існує декілька лікарських препаратів для уповільнення прогресування захворювання, які були схвалені FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США) для використання у дорослих, донедавна жоден з них не був схвалений для терапії РС у дітей молодше 18 років. Тим не менш, такі ліки призначаються при лікуванні дітей, але в більш низьких дозах. Лише у 2018 році FDA дозволило застосовувати для лікування дітей та молодих людей віком від 10 років із рецидивуючим РС лікарський засіб фінголімод.

Для поліпшення якості життя певні симптоми РС можна лікувати за допомогою інших ліків.

Фізіотерапія, реабілітаційна терапія і логопедична терапія також можуть бути корисними для дітей з РС.

Особливості перебігу РС у дітей і соціальні проблеми

РС, що виник у дитячому віці, може спричинити емоційні та соціальні проблеми. Боротьба з серйозним хронічним захворюванням може негативно позначитися на деяких аспектах життя дитини, у неї можуть виникнути певні психологічні проблеми, а саме:

  • знижена самооцінка;
  • зменшення впевненості у власних силах;
  • зниження успішності в школі;
  • проблеми з дружбою і налагодженням відносин з ровесниками;
  • проблеми у соціальному житті;
  • проблеми у сімейних відносинах;
  • проблеми з контролем власної поведінки;
  • похмурі думки про майбутнє.

Важливо, щоб у дитини з РС був доступ до шкільних консультантів, терапевтів і інших людей і ресурсів, які могли б допомогти їй справитися з цими проблемами. Дітей слід спонукати розповідати про події їхнього життя і про ті проблеми, з якими вони стикаються.

Підтримка з боку вчителів, сім'ї та інших членів спільноти також може допомогти хворим дітям успішно впоратися з цими проблемами.

Прогноз для дітей і підлітків з РС

РС – хронічне і прогресуюче захворювання, але воно не є смертельним і зазвичай не зменшує тривалість життя. Це твердження стосується всіх пацієнтів з РС, незалежно від віку, в якому було діагностоване захворювання.

У більшості дітей з РС в кінцевому підсумку хвороба прогресує від рецидивно-ремітуючого типу до безповоротної втрати працездатності.

Зазвичай у дітей і підлітків захворювання прогресує повільніше, а значні порушення розвиваються приблизно на 10 років пізніше, ніж тоді, коли РС починається в дорослому віці.

Однак, оскільки хвороба починається в більш молодому віці, діти нерідко починають потребувати постійної допомоги приблизно на 10 років раніше, ніж пацієнти з РС, який розпочався у дорослому віці.

У дітей в перші кілька років після постановки діагнозу загострення виникають частіше, ніж у дорослих. Але вони також скоріш одужують від них і переходять в ремісію швидше, ніж хворі, яким поставлений діагноз у дорослому віці.

Дитячий РС не можна вилікувати, не можна й запобігти його розвитку, але лікування симптомів, вирішення емоційних і соціальних проблем і підтримка здорового способу життя можуть забезпечити таким хворим хорошу якість життя.

Джерела:

https://www.msif.org/about-ms/childhood-ms/

https://n.neurology.org/content/87/9_Supplement_2/S74.full

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5845207/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3943036/

https://www.msif.org/news/2018/05/17/fingolimod-first-therapy-to-treat-pediatric-ms-approved-in-us/

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...