| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз та інтимне життя

Розсіяний склероз (РС) може викликати певні зміни в організмі, які здатні впливати на звичні способи вираження сексуальності людини. Кожна людина з РС зберігає здатність дарувати й отримувати любов і задоволення, хоча деяким хворим іноді необхідний креативний підхід до вирішення проблем, щоб знайти шляхи для інтимного самовираження.

Розуміння того, як симптоми РС можуть впливати на інтимність і сексуальність, є важливим кроком до ефективного подолання перешкод. Незалежно від того, як давно був поставлений діагноз РС пацієнту, а також від наявності у нього фізичних вад, віку, шлюбного статусу чи тривалості перебування у тривалих стосунках, РС не применшує універсальної людської потреби дарувати й отримувати любов та інтимне задоволення.

Сексуальне партнерство може бути пов’язане із змінами у стосунках: наприклад, одна людина стає опікуном іншої. Аналогічно, зміни в статусі зайнятості або ролі в домогосподарстві часто пов’язані з емоційними перебудовами, які можуть тимчасово заважати сексуальному самовираженню. Варто пам’ятати, що проблеми з подоланням РС можуть поставити під сумнів зусилля подружжя відкрито повідомляти одне одному про свій досвід та мінливі потреби у сексуальному вираженні та реалізації.

Зміни сексуальності при РС: частота та характеристики

У багатьох країнах були проведені дослідження щодо поширеності сексуальних проблем і проблем у стосунках при РС. Хоча сексуальна функція змінюється протягом життя, РС може додатково впливати на сексуальний досвід людини у різний спосіб.

Дослідження поширеності сексуальних проблем при РС показують, що 40-80 відсотків жінок і 50-90 відсотків чоловіків з цим діагнозом мають скарги або занепокоєння щодо сексуальних стосунків. Зміни, про які найчастіше повідомляють чоловіки – це зниження здатності мати ерекцію або підтримувати її та труднощі з досягненням оргазму. Найбільш частими змінами, про які повідомляють жінки, є часткова або повна втрата лібідо, тобто сексуального потягу, сухість або подразнення піхви, зниження якості оргазму та неприємні сенсорні зміни в геніталіях.

Сексуальні зміни при РС найкраще можна охарактеризувати як первинні, вторинні або третинні.

Первинна сексуальна дисфункція виникає внаслідок змін у нервовій системі, які безпосередньо погіршують сексуальну реакцію та/або сексуальні почуття. Первинні порушення можуть включати часткову або повну втрату лібідо, неприємні або знижені відчуття в статевих органах, зниження виділення природної вагінальної змазки або здатності мати ерекцію, а також зниження частоти та/або інтенсивності оргазму.

Вторинна сексуальна дисфункція відноситься до фізичних змін, пов’язаних з РС, які опосередковано впливають на сексуальну реакцію. Дисфункція сечового міхура та/або кишечника, втома, спастичність, м’язова слабкість, проблеми з увагою та концентрацією, тремтіння рук і негенітальні зміни чутливості є одними з найпоширеніших симптомів РС, які можуть викликати вторинну сексуальну дисфункцію.

Третинна сексуальна дисфункція є результатом психосоціальних і культурних проблем, які можуть заважати сексуальним почуттям і сексуальній реакції. Депресія, тривожність щодо власної продуктивності, зміни в сімейних ролях, знижена самооцінка, занепокоєння щодо образу власного тіла, втрата впевненості, а також внутрішні переконання та очікування щодо того, що визначає «сексуального чоловіка» чи «сексуальну жінку» в контексті наявності інвалідизації – все це може бути вираженням третинної сексуальної дисфункції або сприяти її розвитку.

Центральна нервова система і статевий потяг

Сексуальні реакції опосередковується центральною нервовою системою – головним і спинним мозком. У центральній нервовій системі немає єдиного статевого центру. Багато різних ділянок мозку задіяні в різних аспектах сексуального функціонування, включаючи статевий потяг, сприйняття сексуальних стимулів і задоволення, рух, відчуття, пізнання та увагу.

Протягом циклу сексуальної реакції сексуальні нервові сигнали передаються між різними відділами мозку, грудним (верхнім), поперековим (середнім) і крижовим (нижнім) спинним мозком і статевими органами. Оскільки РС може призвести до випадково розподілених уражень уздовж багатьох з цих мієлінових шляхів, не дивно, що пацієнти з РС (як чоловіки, так і жінки) часто повідомляють про зміни статевої функції.

Хороша новина полягає в тому, що, ймовірно, існують неврологічні шляхи, які опосередковують аспекти сексуальних почуттів і реакції, які широко поширені і, отже, не впливають на ураження РС.

Можливі способи вирішення сексуальних проблеми при РС

Люди з РС зберігають здатність дарувати та отримувати задоволення, але деяким з них, хто перебуває у сексуальних стосунках, щоб подолати певні перешкоди, може знадобитися адаптація та творчий підхід до вирішення проблем. Їм також може знадобитися час та зусилля для інформування і переконання оточуючих людей у своїх потребах і можливостях, оскільки інші можуть вважати, що наявність інвалідності означає, що пацієнт з РС не можуть бути сексуальною особою.

Щоб допомогти вирішити ці проблеми, пацієнти з РС можуть спробувати наступне:

  • Відверто розмовляти з партнером. Деяким людям може бути незручно говорити про секс, але це є важливим моментом, особливо при такому захворюванні як РС. Доцільно повідомити партнера про будь-які проблеми чи занепокоєння та вислухати його думку без упередження.
  • Звернутися до фахівців у відповідній галузі медицини. Варто поговорити з лікарем-невропатологом або сексологом, щоб зрозуміти, як РС може вплинути на секс та дізнатись про способи подолання проблем, які може принести захворювання. Люди, які перебувають у стосунках, можуть відвідувати лікаря разом з партнером, щоб вони обидва і одночасно змогли отримати корисні поради.
  • Випробування різних позицій і прийомів. Деякі сексуальні пози та прийоми можуть бути більш підходящими для людей з РС, ніж інші. Наприклад, пацієнт з РС, що постійно відчуває сильну втому, може віддати перевагу позиціям з низькою витратою енергії, тоді як жінка, яка відчуває сухість піхви через РС, може отримати користь від використання лубриканта. Партнерам треба завжди співпрацювати одне з одним, щоб спробувати різні підходи.

Джерела:

https://www.msif.org/living-with-ms/relationships-and-intimacy/

https://www.webmd.com/multiple-sclerosis/multiple-sclerosis-maintaining-intimacy

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...