| |
для людей з вадами зору

Проблеми зі сном при розсіяному склерозі

Надмірна стомлюваність – один із найважчих симптомів у людей із розсіяним склерозом. Більшість неврологів надто часто чує від своїх пацієнтів питання, щодо їх рекомендацій при надмірній стомлюваності через поганий сон. Проблема в тому, що стомлюваність, пов’язана із розсіяним склерозом складна і має багато аспектів, які потрібно вирішувати систематично.

Сон займає вагоме місце у нормальному функціонуванні будь-якої людини, тому важливо знайти спосіб його оптимізувати. Більшість досліджень сну при РС показують, що більше 70% хворих мають певні розлади сну.

Якщо людина добре відпочила вночі, вона почуває себе бадьоро, її настрій покращується і вона готова підкорити весь світ. І навпаки, після ночі ворочання у ліжку чи необхідності відвідувати туалет або постійних посмикувань кінцівок, людина почуває себе дестабілізованою. Поганий сон тягне за собою роздратування, пригнічений настрій, погану концентрацію уваги і постійне бажання спати. Окрім того, недосипання супроводжується і іншими ризиками, наприклад, збільшує шанси потрапити в аварію.

Деякі дослідження показують, що приблизно у 40% пацієнтів із розсіяним склерозом є обструктивне апное у сні. На думку вчених даний стан виникає через патологію стовбура головного мозку, що впливає на функцію м’язів глотки. Більшість пацієнтів із даною патологію відмічають значне покращення якості нічного сну після лікування апное.

Ще однією проблемою пов’язаною із дисфункцією сечового міхура є ніктурія (необхідність прокидатися один або більше разів уночі для сечовипускання). Для її вирішення лікар може порекомендувати препарати для симптоматичної терапії.

Проте, є речі, які людина із РС може зробити сама для покращення якості свого сну:

  1. Слід зробити усе можливе для того, щоб нічний сон тривав не менше 6 годин.
  2. Сон вдень слід обмежити 30 хвилинами, оскільки він не може компенсувати нестачу сну у нічний час.
  3. Необхідно уникати вживання стимуляторів, таких як кофеїн та нікотин перед сном.
  4. Слід обмежити до мінімуму вживання алкогольних напоїв. Відомо, що алкоголю допомагає заснути, проте він також здатен і порушувати сон.
  5. Фізичні вправи допомагають покращити якість сну. Для цього достатньо всього 10 хвилин аеробних вправ в день.
  6. Не слід їсти перед сном. Смажена, жирна їжа перед сном, а також газовані напої можуть викликати печію/рефлюкс, що заважає нормальному сну.
  7. Слід переконатись, що вдень людина отримує достатню кількість природнього освітлення. Вплив сонячного світла протягом дня, а також темрява вночі допомагають організму підтримувати нормальний цикл сну і неспання.
  8. Необхідно уникати перегляду емоційних фільмів та програм перед сном.
  9. Матрац та подушка повинні бути зручними. Для оптимального сну температура повітря у кімнаті повинна бути 16-20°C.
  10. Яскраве світло лампи, смартфону чи екрану телевізору може погіршити засипання, тому, за можливості, слід виключати світло чи регулювати його.

Важливо пам’ятати, що метою лікування РС є максимальне покращення здоров’я мозку і важливою складовою є комплексне лікування розсіяного склерозу і покращення якості сну пацієнтів.

Джерело:

https://gavingiovannoni.substack.com/p/are-you-sleep-deprived?utm_source=substack&utm_medium=email&utm_content=share

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...