| |
для людей з вадами зору

Проблеми з сечовим міхуром при розсіяному склерозі

Проблеми з сечовим міхуром - досить поширений симптом при розсіяному склерозі, що впливає на повсякденне життя людини. Приблизно 75 з 100 пацієнтів з РС відчувають проблеми з сечовим міхуром.

Люди соромляться говорити про проблеми з сечовим міхуром навіть лікарю, і марно, оскільки при наявності точної інформації можна успішно впоратися з більшістю проблем з сечовим міхуром і позбутися від незручностей у повсякденному житті. Це можуть бути прості зміни в раціоні харчування, прийом ліків або використанні катетера.

Що таке проблеми з сечовим міхуром?

Проблеми з сечовим міхуром можна розділити на два типи: що відносяться до утримання сечі і до спорожнення сечового міхура. Деякі люди стикаються з обома проблемами відразу.

  • Проблеми з утриманням сечі характеризуються терміновими позивами до сечовипускання і необхідністю часто ходити в туалет днем і вночі (ноктурія), а також втратою контролю над сечовим міхуром і підтіканням сечі.
  • Проблеми з випорожненням сечового міхура характеризуються утрудненням сечовипускання і відчуттям, що сечовий міхур не спорожняється належним чином.

Якщо вас турбують проблеми з сечовим міхуром не соромтеся звертатися до лікаря. Зокрема, варто звернутися до лікаря якщо:

  • ви уникаєте важливих заходів через проблеми з сечовим міхуром;
  • часто відчуваєте гостру потребу помочитися, але не завжди встигаєте;
  • ви ходите в туалет набагато частіше, ніж раніше, вдень і вночі;
  • відвідування туалету болісне або сеча має незвичайний запах;
  • ви відчуваєте потребу помочитися, але не можете;
  • ви помічаєте, що струмінь сечі стає слабкішим або відчуваєте, що сечовий міхур не спорожняється повністю.

Що викликає проблеми з сечовим міхуром?

РС може викликати пошкодження нервових волокон, які проводять сигнал від головного і спинного мозку, які відіграють роль у контролі функції сечового міхура, і які відчувають симптоми будуть залежати від області ураження нервових волокон.

Причини проблем з утриманням сечі

При РС проблеми з утриманням сечі виникають через переривання сигналу між рефлексом спорожнення сечового міхура в спинному мозку і тією частиною мозку, яка контролює спорожнення сечового міхура. Це може привести до того, що м'яз сечового міхура отримує сигнал скорочуватися, як тільки він починає наповнюватися. Сечовий міхур може стати гіперактивним, спазмуватися або непередбачувано стискатися, що призведе до негайного або частого позиву сходити в туалет.

Причини проблем з випорожненням сечового міхура

Є кілька можливих причин труднощів з випорожненням сечового міхура. Область спинного мозку, яка контролює рефлекс спорожнення сечового міхура, може бути пошкоджена розсіяним склерозом. Оскільки немає сигналу до сечовипускання, сечовий міхур наповнюється, але ви не відчуваєте, наскільки він наповнений, тому може статися підтікання сечі. Іноді сигнали мозку перериваються, тому, коли м'яз сечового міхура скорочується, щоб почати спорожнення, клапан, який стримує сечу одночасно закривається, блокуючи або перериваючи спроби сечового міхура випорожнитися. У деяких людей ці симптоми можуть поєднуватися з частими позивами до сечовипускання.

Не всі проблеми з сечовим міхуром викликані пошкодженням нервів при розсіяному склерозі, причиною можуть стати інфекції сечовивідних шляхів, збільшення простати у чоловіків, вагітність і пологи, абдомінальні операції, а також вживання кофеїну та алкоголю.

Що робити при проблемах з сечовим міхуром?

Якщо проблеми з сечовим міхуром заважають повсякденному життю, варто звернутися до лікаря, який проведе обстеження і призначить необхідне лікування. Крім того, варто поспостерігати за собою, ведучи щоденник. Це дозволить помітити, чи змінюються симптоми з плином часу. Корисно відзначати, які продукти і напої ви вживаєте в їжу, які ліки приймаєте, як часто ходите в туалет, які проблеми при сечовипусканні відчуваєте. Можливо виключення деяких продуктів дозволить поліпшити стан, наприклад, виключення або зменшення кількості напоїв з кофеїном.

Внесіть зміни в спосіб життя

Пийте достатньо рідини - якщо ви не п'єте достатньо рідини і у вас відбувається дегідратація, сеча стає більш концентрованою, що може викликати роздратування сечового міхура і створити сприятливе середовище для інфекції. Здорова сеча чиста і солом'яного кольору.

Уникайте їжі та напоїв, що викликають роздратування сечового міхура. До них відносяться напої, що містять кофеїн, алкоголь, газовані напої, кислі фрукти і соки (наприклад, цитрусові і помідори), а також гостра їжа. Їх зменшення або виключення може допомогти при симптомах з боку сечового міхура.

Підтримуйте здорову вагу - підтримання здорової ваги за допомогою регулярних вправ і здорової збалансованої дієти важливо, оскільки надмірна вага може збільшити тиск на м'язи тазового дна і здатна привести до стресового нетримання сечі, коли сеча виходить з сечового міхура при чханні, кашлі, сміху, бігу або будь-яких інших фізичних навантаженнях.

Киньте палити - нікотин в сигаретах може дратувати сечовий міхур, тому зменшення частоти куріння або повна відмова від куріння може зменшити симптоми.

Спробуйте вправи для зміцнення тазового дна. Тазове дно - це м'язи, які підтримують сечовий міхур і кишечник. Ці м'язи дозволяють контролювати сечовипускання, оскільки вони розслабляються одночасно зі скороченням сечового міхура для виходу сечі.

Уникайте запорів - повний кишечник може перешкоджати відтоку сечі або впливати на ємність сечового міхура, збільшуючи частоту позивів до сечовипускання.

Джерело:

https://www.mstrust.org.uk/a-z/bladder-problems

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...