| |
для людей з вадами зору

Проблеми із ковтанням при РС

Утруднене ковтання (також відоме як дисфагія) – один із можливих симптомів розсіяного склерозу. Дисфагія може виражатися різними способами, наприклад:

  • труднощами з пережовуванням їжі або контролем рідини у роті;
  • відчуттям, ніби у горлі застряг шматок їжі;
  • епізоди кашлю чи відчуття задухи під час їжі або пиття;
  • слинотеча (нездатність утримати слину в роті).

Все це може впливати не тільки на безпеку під прийому їжі, але й на задоволення від прийому їжі.

Що викликає проблеми з ковтанням?

Процес жування і ковтання відбувається за допомогою великої кількості м язів у роті і горлі, включаючи ті, що захищають дихальне горло, коли їжа чи напої проходять через горло. Ці м’язи можуть бути ослаблені або координація їх рухів може бути порушена через пошкодження центральної нервової системи, що викликані розсіяним склерозом.

Якщо м’язи слабкі, процес жування може бути важким і виснажливим, а їжа може застрявати у горлі. Інколи один шматок неможливо проковтнути за один раз.

Крім того, якщо рухи м’язів повільні або їм не вистачає координації, рідина або шматочки їжі можуть попадати в дихальне горло, викликаючи кашель.

Якщо через розсіяний склероз також послабилися м’язи, що задіяні при кашлі, викид часточок їжі може бути утрудненим і вони можуть потрапити у легені (виникає аспірація) та може виникнути задуха.

Інколи зниження чутливості у роті означає, що слина не проковтується автоматично і це може призвести до слинотечі.

Як часто виникають проблеми із ковтанням при РС?

Дослідження показали, що приблизно третина людей з РС в тій чи іншій мірі відчувають складнощі з ковтанням. Більш серйозні проблеми ймовірні на пізніх стадія РС.

Проте, слід зазначити, що незначні проблеми із ковтанням можуть зустрічатись і на ранніх стадіях розсіяного склерозу, а також виникати під час рецидивів.

Що робити, якщо виникли проблеми із ковтанням?

  • При виникненні труднощів із ковтанням потрібно дотримуватись певних рекомендацій, наприклад, приймайте їжу, коли у вас є час, не поспішаючи;
  • контролюйте кількість їжі, а саме діліть порцію на маленькі шматочки, добре пережовуйте, сконцентруйтесь на ковтанні;
  • поставте поруч склянку води, щоб за потреби ви могли запити їжу;
  • інколи краще їсти невеликими порціями і частіше.

Намагайтесь звернути увагу на те, які саме продукти викликають у вас проблеми із ковтанням. Якщо це рідкі продукти, то потрібно знайти спосіб полегшити їх проковтування, наприклад, зменшити розмір ковтка.

Якщо у вас виникає задуха під час прийому їжі, спробуйте їсти, коли поруч є той, хто може вам допомогти.

Ваш лікар може дати вам практичні рекомендації щодо пози у якій найкраще їсти, щодо послідовності їжі та напоїв, а також можливі вправи для зміцнення м язів, що беруть участь у ковтанні.

В окремих випадках ваш лікар може порекомендувати звернутись по допомогу до фізіотерапевта та дієтолога, аби розробити і навчитись застосовувати практичні рекомендації щодо безпечного споживання їжі на напоїв.

Джерело:

https://www.mstrust.org.uk/a-z/swallowing

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...