| |
для людей з вадами зору

Потрібно знати: що таке ністагм і як він впливає на хворих на РС?

Ністагм - це тремор або мимовільні дуже швидкі рухи очима, які виникають несвідомо (можуть досягати сотні в хвилину) і повторюються. Такі рухи можливі при нормальному стані, наприклад, коли людина дивиться на рухомий об'єкт або швидко обертається, наприклад, під час катання на атракціоні. Але інколи ністагм очей виникає внаслідок захворювання, наприклад розсіяного склерозу. Ністагм буває горизонтальний - коливальні рухи з боку в бік, вертикальний - коливальні рухи по вертикалі, діагональний - діагональні коливальні рухи і обертальний - кругові рухи. За характером коливань ністагм поділяється на маятниковий, поштовхообразний і змішаний.

Згідно даних досліджень, що були опубліковані у виданні Nystagmus Network, близько 13% людей з розсіяним склерозом відчувають симптоми ністагму. А за думкою офтальмологів у певних випадках виникнення ністагму може бути першим симптомом РС.

«Я пам’ятаю як відчував «бігаючі очі», коли навчався у школі. Особливо згадую весняний день, коли я лежав на галявині, вдихав запах свіжоскошеної трави і насолоджувався сонячним світлом і раптом мої очі виконали цей дивний оптичний танок. Це було дуже дивно.» - так описав ністагм один із пацієнтів з розсіяним склерозом.

Як і в багатьох інших аспектах розсіяного склерозу, ністагм виникає в результаті змішаних нервових сигналів між мозком і очима. Це призводить до втоми очей, так само як і з іншими частинами тіла, що схильні до втоми, яка пов’язана з розсіяним склерозом. Чим більше людина втомлюється, тим більше мозок намагається компенсувати це, швидко переключаючи зір з одного ока на інше. Це викликає головокружіння, інколи внаслідок головокружіння з’являється нудота.

Дослідники розсіяного склерозу розділяють ністагм на п’ять типів, класифіковані як "порушення стійкої фіксації". Їх переважно диференціюють за місцем ураження в центральній нервовій системі, а саме:

  • Оптикинетичний ністагм
  • Набутий маятниковий ністагм
  • Обертальний ністагм
  • Позиційно індукований ністагм, зазвичай асоційований із запамороченням
  • Саккадичний ністагм (швидкі рухи очей)

Найбільш поширеною формою є набутий маятниковий ністагм, через більш високі навантаження на пошкоджені області мозку, які часто зустрічаються серед людей з РС в межах парамедіанних шляхів.

Чи можна вилікувати ністагм при РС?

Лікування ністагму дуже складне і в багатьох випадках неможливе, оскільки цілком залежить від причини, яка його викликала. Коли мова йде про лікування ністагму при розсіяному склерозі, то можна говорити лише про полегшення симптомів.

Багато пацієнтів відмічають полегшення при зміні положення тіла, наприклад, дезорієнтацію може виправити зміщення зорової площини за допомогою нахилу голови у певну сторону. В деяких випадках лікар може призначити прийом антиконвульсантів та препарат групи блокаторів глутаматних NMDA-рецепторів, використання окулярів або контактних лінз. Також для зменшення сильних рухів очима можуть бути використані ін'єкції ботулінічного токсину. Серед альтернативних методик варто спробувати методи розслаблення.

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2020/06/10/

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...