| |
для людей з вадами зору

Порушення чутливості при розсіяному склерозі

Учені досить давно визначили, що порушення чутливості, або сенсорні порушення, можуть бути як ранніми симптомами розсіяного склерозу, так і з'являтися з перебігом хвороби.

Отже, втрата або зміна відчуттів тіла можуть бути симптомами РС. Зміни зумовлюються пошкодженням сенсорних шляхів центральної нервової системи. У цьому разі мозок або взагалі не отримує інформацію від тіла (відчуття оніміння), або отримує аномальну інформацію (пощипування, поколювання). Такі незвичайні відчуття вважають типом нервового (невропатичного) болю. Хоч, як видається людині, відчуття виникають на шкірі, насправді вони спричинені пошкодженням, зумовленим РС, який порушує передачу сигналів по нервах у центральній нервовій системі.

Як проявляються порушення чутливості при РС

У пацієнтів з РС порушення чутливості може виникнути в будь-якій частині тіла, найчастіше – в обличчі, тулубі, руках або ногах, але ураження може спостерігатися й у статевих органах, як у чоловіків, так і у жінок. Порушення чутливості може виникнути як на одному боці тіла, так і на обох.

Люди з РС описують змінені відчуття зазвичай так:

  • відчуття печіння;
  • поколювання;
  • пощипування;
  • повзання комах;
  • оніміння;
  • підвищена чутливість шкіри;
  • надмірна вологість;
  • удари колючого предмету;
  • ураження електричним струмом;
  • свербіж;
  • стікання вологи.

Хоча порушення чутливості при розсіяному склерозі може стати причиною свербіння, у цьому разі на шкірі не спостерігається висип або ознаки подразнення шкіри, якщо тільки хворий встояв перед спокусою чухати місце, яке свербить.

Під час бесіди лікар може уточнити певні моменти, поставивши наступні питання:

  • Чи спостерігається відсутність відчуття, як у випадку оніміння, чи є посилення нових відчуттів, наприклад, відчуття печіння?
  • Змінене відчуття є причиною болю чи ні?
  • Відчуття спричиняється дотиком, впливом тепла або інших тригерів, чи виникає без очевидної причини?

Варто зазначити, що лікар, описуючи переживання пацієнта, може використовувати деякі специфічні терміни, наприклад:

  • Алодинія (коли біль зумовлюється чимось, схожим на легкий дотик, навіть якщо такий дотик не повинен спричиняти біль).
  • Парестезія (незвичне подразливе відчуття, як-от поколювання чи оніміння, яке може бути спричинене тригером або просто виникнути спонтанно).
  • Дизестезія (інтенсивніше, іноді болюче відчуття, яке виникає спонтанно).
  • Сенсорні симптоми (більш загальний термін для порушення чутливості).

Про причини порушення чутливості при РС детальніше

Хоча людині з РС здається, що щось неприємне або незвичне відбувається зі шкірою, насправді ці змінені відчуття зумовлюються пошкодженням нервів головного та спинного мозку через РС. Такі пошкодження заважають нормальному передаванню нервових сигналів у мозок. Мозок не може правильно інтерпретувати сигнали, які він отримує, оскільки це поза межами його досвіду – ніколи раніше він таких сигналів не отримував. Щоб впоратися з цим, він намагається пов’язати незнайомі сигнали з тим, що тіло відчувало раніше, наприклад, свербіння або печіння. Крім того, мозок може пов’язати це з якимось іншим відчуттям, яке він може уявити, наприклад, відчуттям, коли по шкірі повзають комахи.

Попри те, що відчуття локалізуються в певній частині тіла, наприклад, на кінчиках пальців, насправді тканини руки не пошкоджені. Пошкодження є у нервах, які повідомляють мозку людини інформацію про її руку, і саме через це здається, що з кінчиками пальців щось не так.

Наскільки поширеними є порушення чутливості при РС

Відповідь на питання щодо частоти порушень чутливості у пацієнтів з РС неодноразово давали вчені. Так, наприклад, автори дослідження за участю 428 пацієнтів з РС пишуть, що 8 учасників із кожних 100 повідомляли про болючі змінені відчуття (дизестезію) протягом попередніх 6 місяців. У тому ж дослідженні 12 із кожних 100 людей повідомляли, що відчували дизестезію в якийсь момент свого життя. Загальна кількість людей, які відчувають порушення чутливості, ймовірно, буде набагато вищою, оскільки це дослідження не враховувало тих, у кого були не болючі зміни у відчуттях, такі як оніміння.

А в дослідженні за участю 224 людей з РС 40% учасників повідомили, що відчували періоди змінених відчуттів, які тривали від секунд до хвилин. Найпоширенішим описом було печіння з наступним ударом електричним струмом, повзання комах, а потім свербіж. Люди з ранньою стадією РС та учасники без інвалідизації мали сенсорні симптоми так само часто, як і люди зі значним ступенем інвалідизації. Це свідчить про те, що порушення чутливості часто є одним із перших симптомів розсіяного склерозу.

При РС порушення чутливості можуть повністю зникнути без лікування, але вони можуть й періодично повертатися. При постійних симптомах лікувати їх може бути важко. Якщо порушення чутливості має серйозний вплив на життя хворого, лікарі можуть запропонувати людині з РС медикаментозне лікування. В іншому випадку може бути корисно контролювати будь-які тригери або зміну способів того, як людина виконує повсякденну роботу.

Медикаментозне лікування порушення чутливості при РС

Порушення чутливості при РС можна розглядати як різновид нервового болю, тому у цьому разі можливі медикаментозні методи лікування, такі ж, як і при інших типах нервового болю. Доведено, що такі методи лікування як ботокс або лікування імпульсним магнітним полем покращують змінені відчуття, а також хронічний біль, хоча наразі ці методи все ще широко не застосовуються.

Хоча порушення чутливості іноді стає причиною свербіння, на шкірі при цьому немає висипу чи ознак подразнення. Тому креми, які зазвичай використовуються для лікування подразнення шкіри, такі як гідрокортизон та інші лосьйони для шкіри (наприклад, каламін), тут не допоможуть.

Методи ерготерапії

Якщо порушення чутливості починають заважати повсякденній діяльності пацієнта, фахівець з ерготерапії може запропонувати певні методи допомоги. Методи ерготерапії, або реабілітаційної терапії особливо ефективні при відчутті різного оніміння, як-от:

  • Оніміння стоп може спричинити труднощі при ходьбі, оскільки пацієнту стало важко відчувати підлогу. Це може збільшити ризик падіння.
  • Оніміння рук може ускладнювати писання, одягання або безпечне тримання чашки з гарячим напоєм.
  • Сильне оніміння обличчя може збільшити ризик прикусити внутрішню частину рота або язика під час вживання їжі або жування.
  • Оніміння будь-якої частини тіла може збільшити ризик отримати опіки, не усвідомлюючи небезпеки, тому такому хворому важливо бути обережним біля гарячої води, вогню та інших джерел тепла.

Що може зробити сама людина з РС

Людина, яка страждає на РС, здатна й самотужки здійснити певні кроки для зменшення проявів порушень чутливості, а саме:

  • Контролювати тригери. Якщо порушення чутливості спричинені, наприклад, дотиком, впливом тепла або перебуванням на вітрі, можна спробувати уникнути або мінімізувати вплив такого тригеру. У цих випадках може бути корисно носити просторіший одяг, застосовувати пакет з охолодженим наповнювачем або одягати шарф.
  • Змінити звички. Може бути корисно змінити те, як людина звикла щось робити. Можливо виявиться, що легше тримати іншу ручку, чашку чи ніж. Можливо, зручнішим буде вертикальніше крісло з підголовником. Хворому варто подумати, чому він звик робити щось саме так – може бути дивно, як часто це відбувається просто за звичкою. Треба поставити собі завдання мислити творчо, щоб знайти нові способи виконувати ті чи інші дії, аби полегшити життя. Слід попросити свою родину, друзів і колег допомогти, аби краще зрозуміти, наскільки ці зміни будуть доцільними.
  • Розібратися з особливостями сексуальних проблем. Оніміння або зниження чутливості може впливати на ділянку геніталій як у чоловіків, так і у жінок з РС, і потенційно приємні відчуття можуть стати неприємними. Людина з РС можете прочитати більше про сексуальні проблеми такого типу у чоловіків і жінок з РС у відповідній літературі.
  • Інші варіанти. Також допомагають усунути наслідки порушень чутливості багато порад щодо самостійного тамування болю. Вони включають застосування тепла, холоду або технік релаксації, а також збереження позитиву та обмін думками щодо симптомів та їхнього впливу.
  • Робити фізичні вправи. Дослідження підтвердило, що 8-тижнева програма фізичної активності (йога або вправи у воді) значно покращувала парестезію у жінок з РС, а також покращувала ступінь їхньої стомлюваності та настрій.

Усі люди різні, тому комусь, можливо, доведеться спробувати різноманітні варіанти, перш ніж знайти те, що йому підходить найкраще. Для максимального ефекту може знадобитися попрацювати у декількох напрямках одночасно. Деякі люди віддають перевагу медикаментозному лікуванню, оскільки так вони менше хвилюються щодо побічних ефектів.

Крім лікарських засобів, пацієнт може захотіти спробувати лікувальний масаж, який приносить полегшення деяким людям. Періодичне застосування тепла або холоду також може дещо полегшити стан. Фізичні вправи, особливо розтяжка, допоможуть зберегти або покращити діапазон рухів. Нарешті, пацієнту слід розглянути питання консультації з фізіотерапевтом або ерготерапевтом задля навчання компенсаторним стратегіям, таким як візуальні сигнали, щоб сприяти безпеці та запобігати травмам.

Джерела:

https://msfocusmagazine.org/Magazine/Magazine-Items/Posted/Sensory-Problems-in-MS

https://www.msqld.org.au/wp-content/uploads/2018/11/Sensory-Changes-in-MS.pdf

https://mstrust.org.uk/a-z/altered-sensations

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...