Приблизно у половини пацієнтів з РС виникають проблеми з мисленням і пам'яттю, також відомі, як когнітивні порушення. Когнітивні навички включають пам'ять, концентрацію уваги, планування, прийняття рішень, уважність та інше. Для того, щоб зберегти якість життя при розсіяному склерозі, необхідно розуміти що викликає зниження когнітивних функцій, і як з цим боротися.
Проблеми з пам'яттю і мисленням часто викликані безпосередньо розсіяним склерозом, хоча вони можуть бути і побічним ефектом ліків. Інші симптоми розсіяного склерозу, такі як втома, неспокій або депресія також підсилюють когнітивні проблеми.
У більшості людей симптоми когнітивних порушень відносно легкі і можуть змінюватися з кожним днем. Спочатку хворі навіть не вважають їх проявом розсіяного склерозу і відносять до інших причин, таких як стрес, перевтома і т.д.
Проблеми з мисленням і пам'яттю мають величезний вплив на повсякденне життя пацієнтів з РС. Чим довше триває хвороба, тим вище ймовірність виникнення когнітивних порушень. Дослідження показують, що симптоми когнітивних порушень зазвичай не змінюються протягом кількох років або погіршуються поступово. Таким чином, у хворого є час, щоб розробити стратегії, компенсувати будь-які труднощі, потренувати мозок і уповільнити будь-яке зниження когнітивних функцій.
Що викликає погіршення пам'яті і мислення при РС?
- Втома або недолік сну. Постарайтеся планувати заняття, що вимагають особливої концентрації і зусиль на час, коли у вас буде більше енергії.
- Фізичні зусилля. Якщо у вас є проблеми з рівновагою або рухливістю, вам доводиться більше концентруватися на рухах, щоб не впасти. Це залишає менше можливостей концентруватися на інших речах, наприклад, на продовженні розмови під час прогулянки. Постарайтеся збалансувати фізичну і розумову діяльність, щоб вам доводилося концентруватися тільки на одному виді діяльності одномоментно.
- Емоції, стрес, тривога і депресія можуть вплинути на мислення і пам'ять. У цій ситуації може бути корисною консультація психолога.
- Інфекції та інші хвороби можуть погіршити когнітивні проблеми.
- Ліки, в тому числі ті, які зазвичай використовуються для лікування симптомів РС, таких як проблеми з сечовим міхуром, спастичність і біль.
- Інші фактори, наприклад, спека або стресові ситуації. Постарайтеся не перегріватися в жарку погоду і використовуйте методи релаксації, щоб боротися зі стресом.
Які когнітивні порушення зустрічаються найбільш часто?
Проблеми з пам'яттю
Пацієнти з РС часто помічають погіршення пам'яті. Зазвичай проблеми з пам'яттю при РС пов'язані із запам'ятовуванням останніх новин або інформації, а також забудькуватістю щодо планів на майбутнє. Щоденники, смартфони або дошки з записками - корисні інструменти для фіксування інформації і нагадувань про те, що треба зробити. Корисно організувати певне місце для зберігання таких речей, як ключі та окуляри, щоб їх було простіше знайти.
Труднощі з підбором слів
Пацієнт може відчувати, що потрібне йому слово знаходиться «на кінчику язика», але не можете згадати його. Це звичайна проблема навіть для людей без РС. У такій ситуації варто спробувати описати шукане слово іншими термінами, наприклад, «будівля з учителями та дітьми» замість «школа».
Проблеми з концентрацією і увагою
Вам може бути важко сконцентруватися на чомусь одному. Розум ніби блукає, особливо якщо одночасно розмовляють багато людей. В результаті стає важко стежити за розмовою і приходить відчуття «інформаційного перевантаження». Постарайтеся зменшити кількість відволікаючих чинників, наприклад, вимкнути телевізор перед дзвінком або розділити великі завдання на більш прості.
Обробка інформації
Це проблема виникає, коли ви відчуваєте труднощі з виконанням ряду складних інструкцій, особливо, якщо інформація надається швидко. Позбавтеся по можливості від відволікаючих чинників і постарайтеся, щоб вас не перебивали.
Візуально-просторові здібності
Проблеми пов'язані з умінням оцінювати швидкість і відстань під час водіння або стан речей в просторі. Візуально-просторові навички необхідні, коли ви проходите через двері і не врізаєтеся в одвірок, або коли використовуєте карту, щоб знайти дорогу. Можливо, для подолання проблем вам доведеться сповільнитися і зосередитися на переміщенні або підключити супутникову навігацію.
Планування і рішення задач
Навички планування і вирішення завдань, відомі як «управлінські навички», також можуть бути порушені. Наприклад, вам важко оцінити, як ваші дії або рішення вплинуть на вас в перспективі. Часто цю проблему першими помічають близькі люди. У такій ситуації корисно радитися з кимось, перш ніж приймати будь-які важливі рішення.
Як же впоратися з проблемами з пам'яттю і мисленням?
Існує цілий ряд прийомів для того, щоб впоратися з наслідками зниження когнітивної функції в повсякденному житті. Нижче наведені деякі приклади:
- Візуальні і вербальні асоціації - наприклад, щоб запам'ятати прізвище людини, можна придумати асоціацію. Також допомагає додавання міток до слів або імен, наприклад Іванова - пані, яка працює в бібліотеці.
- Використання щоденників або смартфонів для нагадувань, планування або підказок.
- Розставлення пріоритетів завдань, щоб зосередитися на чомусь одному. По можливості усувайте відволікаючі фактори, такі як телевізор або голосна розмова оточуючих.
- Поділ складних завдань на більш керовані частини і виконання їх протягом декількох днів.
- Уникайте серйозних справ, коли ви втомилися або перебуваєте в стані хвилювання.
Якщо ваші когнітивні проблеми посилюються іншими симптомами РС, лікування цих симптомів може допомогти. Наприклад, якщо проблема пов'язана зі спекою, може виявитися корисним використання охолоджуючих засобів, таких як вентилятори або кондиціонер. В рівній мірі допомагає боротьба з такими симптомами, як стрес і занепокоєння. Наступні техніки вважаються корисними:
- релаксація
- ароматерапія
- дихальні вправи
- практика усвідомленості
- медитація.
Розвивайте мозок
Когнітивний резерв - це здатність мозку більш ефективно використовувати провідність нервових імпульсів, або знаходити альтернативні шляхи, якщо звичайні шляхи пошкоджені. Інтелект, досвід і освіта сприяють розвитку когнітивного резерву.
Важливо відзначити, що когнітивний резерв можна розвивати і після постановки діагнозу РС. Тренуйте свій мозок наскільки це можливо. Кросворди, вивчення мов, головоломки, читання книг, поряд з регулярними фізичними вправами, - все це допомагає зберегти пам'ять і мислення.
Когнітивна реабілітація
У деяких людей когнітивні проблеми можуть стати більш серйозними, і їм може знадобитися додаткова допомога. В цьому випадку необхідно звернутись до нейропсихолога. Також може бути задіяний логопед та лінгвіст. У найбільш важких випадках може виявитися корисним когнітивна реабілітація - це використання структурованого набору дій, спрямованих на збереження здатності людини використовувати свої судження і приймати рішення.
Медикаменти
На сьогоднішній день не існує ліків, спеціально спрямованих на збереження когнітивних навичок у хворих РС.
Невелике дослідження, присвячене впливу добавок гінкго білоба на людей з розсіяним склерозом, показало деякі поліпшення в концентрації уваги і пам'яті, але не надав достатніх доказів.
Якщо ви відчуваєте труднощі з запам'ятовуванням, концентрацією або прийняттям рішень, зверніться до свого лікаря. Він може запропонувати стратегії для збереження когнітивних навичок, і, при необхідності, направити до фахівців.
Джерело:
https://www.mstrust.org.uk/life-ms/wellbeing/thinking-and-memory-problems