Неврит зорового нерва – так називається запалення зорового нерва, що передає інформацію від ока до мозку, відповідає за рух очей і зорову координацію. Дане захворювання є досить розповсюдженим у людей з розсіяним склерозом, але як і більшість проблем із зором, що пов’язані з різноманітними захворюваннями, добре піддається лікуванню та часто стан пацієнта із невритом зорового нерва самостійно покращується.
Безумовно неврит зорового нерва пов'язаний із РС, оскільки дане захворювання пошкоджує нерви і зоровий нерв не є виключенням. Неврит зорового нерва може бути першим симптомом РС, а може розвинутися пізніше у процесі прогресування РС.
Симптоми невриту зорового нерву
Симптоми, що виникають при невриті зорового нерву можуть мати різний ступінь вираженості, від зниження гостроти зору і нечіткого зображення до повної втрати зору. Захворювання часто вражає лише одне око, хоча випадки враження обох очей або одночасно, або одне за одним не є виключенням.
Деякі люди із РС помічають появу розмитого зображення або сліпу пляму в центрі зору. Ще одним із симптомів невриту зорового нерву є зміна кольорового зору - кольори можуть здаватися темнішими або розмитими. Також дехто відмічає спалахи світла, коли вони рухають очима, що називаються фосфенами.
В окремих випадках неврит зорового нерву може викликати біль, особливо при русі очей. Біль зазвичай триває кілька днів, є помірним і на якість життя та сну не впливає.
Як правило, процес погіршення зору триває від кількох днів до двох тижнів, просте у деяких людей це відбувається набагато швидше – за кілька годин або миттєво.
Діагностика невриту зорового нерву
Зазвичай неврит зорового нерву діагностується офтальмологом або невропатологом у ході рутинного обстеження, що може включати офтальмоскопію для оцінки стану диску зорового нерву, який може мати набряк, а також проводиться тест світлової реакції зіниці.
При підозрі або діагностиці невриту зорового нерву спеціаліст запропонує наступні додаткові обстеження:
- аналіз крові на наявність антитіл до нейромієліту зорового нерву – порушенню нервової системи;
- тест оптичної когерентної терапії (ОКТ) для вимірювання товщини шару сітківки нервових волокон сітківки, що стоншуються при невриті зорового нерву;
- тест для оцінки роботи зорового нерву, що перевіряє скільки часу потрібно мозку для реакції на візуальний подразник;
- МРТ зорового нерву для пошуку ознак запалення.
Лікування невриту зорового нерву при РС
Стан пацієнта при невриті зорового нерву зазвичай покращується самостійно протягом декількох тижнів. Проте, коли симптоми сильно виражені або зачіпають обидва ока чи необхідне більш швидке одужання застосовують внутрішньовенне введення стероїдів, таких як метилпреднізолон.
Зір більшості людей вертається до норми протягом 12 місяців після епізоду зорового невриту. Слід зазначити, що повторні епізоди невриту зорового нерву можуть вказувати на більший ризик розвитку РС у тих, хто немає цього захворювання.