| |
для людей з вадами зору

Дізестезія при розсіяному склерозі

Дізестезія - це назва неприємних, нерідко хворобливих відчуттів, що спонтанно виникають у пацієнтів з розсіяним склерозом. Часто вони описуються як відчуття поколювання, печіння, як відчуття «оперезування» по всьому тілу, як туга пов'язка на грудях або торсі. Тому цей симптом широко відомий як «обійми при розсіяному склерозі». У більш широкому сенсі дізестезія характеризується як сплутане і неправильно сприйняте мозком відчуття від дотику до шкіри, що викликає неприємні або хворобливі відчуття.

Як і багато інших симптомів розсіяного склерозу, «обійми» у різних людей відчуваються по-різному. Люди описують ці відчуття як відчуття тиску, поколювання, лоскотання або печіння, ударів струмом або просто болю. Дискомфорт, що викликає дізестезією, варіюється від просто дратівної до дуже хворобливого. «Обійми» зазвичай тривають кілька секунд, але можуть тривати і довше.

Ці відчуття мають неврологічний характер і можуть зачіпати будь-яку частину тіла, включаючи геніталії, але частіше за все локалізуються на голові, руках або ногах і тулуб.

Що є причиною дізестезії при РС?

Дізестезія виникає як наслідок ушкодження нервів головного і спинного мозку, що викликається розсіяним склерозом. Пошкодження порушують нормальну передачу сигналів в мозок і з нього, що ускладнює інтерпретацію одержуваних мозком сигналів. Таким чином, він відповідає відчуттям або поєднанням відчуттів, вже відомих тілу, які можуть варіюватися від поколювання, сверблячки або печіння, до відчуття удару електричним струмом. Важливо розуміти, що такі відчуття не є ознакою пошкодження тканин, в яких вони відчуваються. Пошкодження відбувається в нервах, які повідомляють мозку про те, що відбувається в певній частині вашого тіла. Однак при відчутті болю в грудях краще все ж проконсультуватися з лікарем, щоб переконатися, що це дійсно «обійми при розсіяному склерозі», а не проблема з серцем.

Лікування дізестезії

«Обійми» при РС часто не потребують лікування. У випадках, якщо вони зберігаються досить довгий час або дуже болючі, можуть допомогти протисудомні препарати і антидепресанти. Обидва типи терапії змінюють реакцію центральної нервової системи на біль.

Люди з розсіяним склерозом намагаються впоратися з симптомами обіймів при РС самостійно, спостерігаючи за своїми відчуттями в тих чи інших випадках і уникаючи ситуацій, які викликають неприємні відчуття. Один із способів - вибір одягу, яка, на їхню думку, допомагає зменшити прояви симптомів. Одні вважають за краще тісний одяг, інші - вільний, легкий. Вибір залежить від того, в якому одязі людина відчувають себе найбільш комфортно. Передбачається, що зручний одяг допомагає людям впоратися з нападами дізестезії, викликаними розсіяним склерозом.

Людям з РС варто уникати відомих їм тригерів, прикривати частини тіла, схильні до дізестезії, в холодну погоду рекомендується частіше залишатися в теплих приміщеннях, оскільки низька температура може спровокувати появу больових або неприємних відчуттів.

Немедикаментозне лікування дізестезії може включати:

  • носіння компресійних панчіх або рукавичок, що перетворюють почуття болю в почуття тиску;
  • прикладання теплих компресів до шкіри в місці неприємних або хворобливих відчуттів, оскільки відчуття тепла зменшує хворобливі відчуття;
  • вправи, які не потребують великих зусиль, такі як ходьба, розтяжка, йога або плавання (або інші види фізичного навантаження, рекомендовані фізіотерапевтом).

Для людей з РС важливий регулярний тривалий сон, корисними можуть бути медитації, крім того, є докази того, що полегшити біль при РС може голковколювання.

Джерела:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-symptoms/dysesthesia/?page_id=28620/

https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-symptoms/the-ms-hug/

Симптоми РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...