| |
для людей з вадами зору

Ознаки і симптоми розсіяного склерозу: що таке симптом Бабінського?

Під час стандартного огляду у кабінеті невропатолога лікар перевіряє багато рефлексів, тобто мимовільних реакцій, у відповідь на дію подразників. У більшості випадків для цього використовується гумовий молоточок, за допомогою якого лікар вистукує різні сухожилля і визначає реакцію. Водночас гумовий молоточок застосовується для перевірок не всіх рефлексів. Перевірка одного дужа важливого рефлексу потребує «шкрябання» шкіри на підошві стопи.

«Що визначає лікар, коли проводить спеціальною голкою по підошві?»

Нормальною реакцією у будь-якого пацієнта у віці старше двох років буде згинання великого пальця ноги вниз (до підошви стопи) або відсутність рефлексу. Якщо ж великий палець на нозі підстрибує вгору або випрямляється (навіть на дуже коротку мить) і/або пальці стопи розходяться, це може вказувати на спотворений підошовний рефлекс або симптомом Бабінського.

«Що є причиною розпрямлення першого (великого) пальця стопи?»

У новонароджених та немовлят віком до двох років центральна нервова система ще не повністю розвинена, а частини кортикоспінального тракту все ще немієлінізовані. Якщо зв'язок між мозком і стопою порушується, подразнення шкіри підошви змушує м'яз на вершині стопи згинатися, а великий палець ноги витягуватися. Симптом Бабінського може зникнути у дитини вже у віці 12 місяців або не пізніше віку трьох років в міру розвитку кортикоспінального тракту. У людини з повністю функціонуючою центральною нервовою системою рефлекс Бабінського щезає назавжди.

«Що таке кортикоспінальний тракт?»

Дуже довгі аксони нервів, що беруть початок у тій частині мозку, яка називається корою головного мозку, проходять крізь стовбур мозку, перетинаються у верхній частині шийного відділу хребта і спускаються вниз по обидві сторони спинного мозку. Цей шлях і отримав назву кортикоспінальний тракт, який іноді також називають пірамідним трактом, оскільки область, де відбувається перехрещення нервів, має пірамідальну форму.

Нейрони кортикоспінального тракту називаються «верхніми руховими (моторними) нейронами», але вони безпосередньо не контролюють м'язи. Нейрони у передньому розі спинного мозку, які безпосередньо іннервують (або стимулюють) м’яз, називаються нижніми руховими нейронами. Саме пошкодження нижніх рухових нейронів спричиняє атрофію м’язів, тоді як пошкодження верхніх рухових нейронів такого явища не викликає.

Симптом (рефлекс) Бабінського свідчить про наявність пошкодження або вогнищ (демієлінізації) впродовж кортикоспінального тракту.

«Які симптоми можуть спостерігатися у мене, якщо результат тесту Бабінського у мене позитивний?»

Найчастіше у особи, що вже вийшла з дитячого віку, але має позитивний результат тесту Бабінського, спостерігається порушення координації рухів, слабкість і труднощі з м’язовим контролем.

«Чи є розсіяний склероз єдиним захворюванням, яке здатне спричиняти пошкодження у кортикоспінальному тракті? Чи свідчить позитивний результат тесту Бабінського про наявність у мене РС?»

Ні, це не так. Аномальний рефлекс Бабінського може бути викликаний декількома патологіями, включаючи пошкодження спинного мозку або пухлину, менінгіт, інсульт, бічний аміотрофічний склероз (БАС), перніціозну анемію, атаксію Фрідрейха, сирингомієлію, поліомієліт, сказ, пухлини головного мозку або травми голови, що зачіпають кортикоспінальний тракт, або також стан після генералізованого тоніко-клонічного нападу.

«Чи спостерігається симптом/рефлекс Бабінського у кожного пацієнта, який страждає на РС?»

Ні. Рефлекс Бабінського спостерігається тільки у тих пацієнтів з РС, у яких є пошкодження вздовж специфічного з’єднання між головним і спинним мозком.

«Чи може симптом/рефлекс Бабінського зникнути з часом?»

Аномальний рефлекс Бабінського може бути тимчасовим або постійним.

«Чи існують інші методи для перевірки плантарного (підошовного) рефлексу?

Так, такі методи існують. Для перевірки плантарного рефлексу також використовуються симптом Чеддока та симптом Оппенгейма. Для перевірки симптому Чеддока, подразник застосовується в круговому напрямку навколо зовнішнього краю надп’яткової кісточки вниз по боці стопи від п’яти до мізинця. Для виявлення ознаки Оппенгейма здійснюється сильний тиск на передню частину великогомілкової кістки від коліна до надп'ятково-гомілкового суглоба.

Я читала, що ці альтернативні методи можуть бути корисними для тестування пацієнтів, котрі бояться лоскотання. Однак, якщо розгинальна підошовна реакція позитивна (піднімання великого пальця ноги), то це говорить про розширення «рецептивного поля» рефлексу. Зазвичай симптом Бабінського з’являється першим, коли є пошкодження уздовж верхніх моторних нейронів. Симптоми Чеддока та Оппенгейма з’являються пізніше, імовірно, коли пошкодження стає більшим.

«Хто такий Бабінський?»

Жозеф Бабінський (1857-1932) – французький невропатолог, який працював під керівництвом славетного невролога Жана-Мартена Шарко. Бабінський вивчав розсіяний склероз, пухлини спинного мозку, посттравматичні стресові розлади, сифіліс і інші хвороби. Його науковий доробок, звичайно, не обмежується лише відкриттям діагностичного значення розгинального підошовного рефлексу.

Джерело:

https://www.healthcentral.com/article/ms-signs-vs-symptoms-what-is-the-babinski-sign

Діагностика РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...