| |
для людей з вадами зору

Особливості проведення процедури МРТ у пацієнтів із розсіяним склерозом

Процедура магнітно-резонансної томографії або МРТ навряд чи коли-небудь стане приємною, проте вона відіграє вирішальну роль у діагностиці та моніторингу розсіяного склерозу (РС). МРТ вже давно є золотим стандартом візуалізації при РС, оскільки за її допомогою можна виявити навіть незначні зміни активності захворювання, які жоден лікар не зможе побачити за допомогою інших досліджень – таких як звичайний рентген чи навіть комп’ютерна томографія (КТ). За допомогою МРТ невролог може чітко побачити, чи відбувається активна демієлінізація у вогнищі РС – це найкращий спосіб визначити активність захворювання.

Що таке МРТ

МРТ – це неінвазивна технологія візуалізації, яка створює детальні тривимірні зображення; особливо якісними виходять зображення м’яких тканин тіла. Це ті самі радіочастоти, які використовуються в передачах радіо. Під час процедури людина стає злегка намагніченою, і тоді лікарі «прослуховують» її, використовуючи радіохвилі, і вловлюють їх зворотне відлуння – приблизно так само, як це робить радар. Різні тканини відбивають радіохвилі по-різному. Залежно від цього та від того, звідки надходять сигнали в організмі, і деяких інших факторів комп’ютер і створює зображення.

МРТ може виявити, коли РС пошкоджує мієлінову оболонку, яка захищає нервові волокна, оскільки зазвичай мієліновий шар відштовхує воду. Там, де РС зруйнував мієлін, там буде більше води, і це видно на МРТ.

Як проводиться процедура МРТ

Після того, як пацієнт заповнить форму перевірки стану здоров’я, він повинен зняти всі прикраси та переодягтися в лікарняний халат, щоб уникнути будь-якого металу на тілі, який може розмити зображення МРТ. Також у цьому разі є й питання безпеки. Сканер має потужний магніт і притягне до себе будь-який метал, що може призвести до травми.

Якщо лікар вирішить використати гадоліній, тобто контрастну речовину, що містить сіль цього рідкісноземельного елемента, яка виявляється дуже яскравою на знімку МРТ, пацієнту можуть зробити внутрішньовенну ін’єкцію перед процедурою або безпосередньо під час МРТ. При проведенні МРТ пацієнтам з РС контраст застосовують приблизно в 95% випадків. Можливі побічні ефекти контрастної речовини: до 7% людей відчують металевий присмак у роті; приблизно від 1% до 1,5% можуть відчувати нудоту.

Поради пацієнтам з РС, яким лікар призначив МРТ

Група вчених одного з університетів США склала набір рекомендацій для людей, що страждають на розсіяний склероз, яким лікарі призначили МРТ. Ці поради, звичайно, цілком підходять і для пацієнтів з РС в Україні.

Перед процедурою МРТ пацієнта, ймовірно, попросять заповнити скринінгову анкету. Задля власної безпеки надзвичайно важливо щоб хворі давали точні відповіді на питання анкети. Зокрема, слід повідомити рентгенолаборанта МРТ або лікаря-радіолога про наявність імплантованих медичних пристроїв, такі як стенти, протези колінного або тазостегнового суглоба, кардіостимулятори або медикаментозні насоси. Медичний персонал повинен бути впевнений, що ці пристрої/предмети можуть безпечно знаходитися всередині апарата МРТ. Також треба повідомити рентгенолаборанта про наявність татуювань або слідів від уведення ліків, оскільки вони можуть призвести до подразнення шкіри або опіків під час процедури.

Деякі пристрої вважаються умовно безпечними для МРТ Це означає, що їх можна безпечно використовувати в апараті МРТ за певних умов. Якщо у пацієнта є технічний паспорт з даними його імплантованого пристрою, варто взяти цей документ з собою на обстеження МРТ, щоб допомогти лікарю або рентгенолаборанту точно визначити, який саме тип пристрою був імплантований хворому.

Місце, де пацієнт буде лежати в МРТ-сканері, щоб зробити знімки, може видатися затісним для деяких людей, особливо високих, а також з великою масою тіла. Якщо пацієнт вважає, що відчуває клаустрофобію, треба повідомити про це рентгенолаборанта або лікаря.

МРТ-сканер буде створювати багато шуму під час зйомки зображень. Це нормально. Пацієнту запропонують спеціальні вкладиші у вуха та/або навушники, щоб зменшити інтенсивність шуму. Хворий також матиме змогу слухати музику через навушники, що зробить МРТ-обстеження більш приємним.

Якщо обстеження потребує застосування контрастної речовини, рентгенолаборант помістить невеликий внутрішньовенний катетер в одну з рук хворого. Пацієнт може відчути холод під час введення контрастної речовини. Обов’язково слід повідомити медичний персонал у разі появи болю або дискомфорту.

Пацієнт повинен розуміти, що лікар направив його на МРТ, оскільки вважає, що сканування дасть корисну інформацію. Якщо у хворого виникають запитання щодо цієї процедури, не слід боятися чи соромитися ставити їх медичному персоналу.

Питання, які слід поставити своєму лікарю:

  • Яку інформацію надасть МРТ? Як це може змінити моє лікування?
  • Чи є причина, чому мені не слід робити МРТ? (Якщо у хворого є імплантовані пристрої, наприклад, кардіостимулятор, стенти, інсулінова помпа або штучний суглоб, треба обов’язково повідомити про це лікаря).
  • Чи є потреба в застосуванні контрастної речовини? Яку додаткову інформацію надасть використання контрастної речовини?

Питання, які варто поставити рентгенолаборанту з кабінету МРТ:

  • Як довго триватиме процедура сканування?
  • Чи можу я слухати музику під час МРТ? Чи можу я вибирати мелодії (скласти власний плейліст) самостійно?
  • Де знаходиться кнопка виклику, за допомогою якої я можу повідомити вас, якщо виникне якась проблема?

Джерело:

https://momentummagazineonline.com/7-tips-for-getting-through-an-mri-if-you-have-ms/

Діагностика РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...