| |
для людей з вадами зору

Особливості диференціальної діагностики розсіяного склерозу

Досить численні діагнози, що будуть названі далі, можуть викликати неврологічні симптоми, подібні до тих, що спостерігаються при розсіяному склерозі (РС). Щоб підтвердити діагноз РС, лікар повинен виключити такі інші можливі захворювання, які здатні бути причиною симптомів, що спостерігаються у пацієнта.

Деякі з цих діагнозів легко виключити за допомогою простого аналізу крові (як-от дефіцит вітаміну В12), тоді як інші, наприклад саркоїдоз, можуть потребувати більш детальних досліджень – наприклад, біопсії. Деякі захворювання з цього переліку зустрічаються набагато рідше, ніж інші. Для пацієнта важливо співпрацювати з лікарем, який добре обізнаний з цими патологіями, щоб якомога швидше отримати правильний діагноз і розпочати відповідне лікування – незалежно від того, чи є у хворого РС, чи ні.

Інфекції центральної нервової системи

  • Хвороба Лайма (системний кліщовий бореліоз) – інфекція, викликана мікроорганізмом Borrelia burgdorferi, який передається людині через укуси іксодових кліщів.
  • Сифіліс – інфекція, що найчастіше передається статевим шляхом, спричинена бактерією-спірохетою Treponema pallidum, яка може викликати неврологічні симптоми через багато років після первинної інфекції.
  • Прогресуюча мультифокальна лейкоенцефалопатія (ПМЛ) – потенційно смертельна інфекція білої речовини мозку, спричинена вірусом Джона Каннінгема, або JC-вірусом (вірус, поширений і неактивний у загальній популяції), який може бути реактивований у людей з РС, що приймають препарат наталізумаб.
  • Вірус імунодефіциту людини (ВІЛ) – вірус, який може призвести до синдрому набутого імунодефіциту або СНІДу.
  • Т-клітинний лімфотропний вірус людини-1 (HTLV-1) – HTLV-1-асоційована мієлопатія/тропічний спастичний парапарез – хронічне прогресуюче захворювання нервової системи.

Запальні розлади ЦНС

  • Синдром Шегрена – хронічне аутоімунне захворювання, яке вражає залози, що виробляють вологу (слинні і слізні залози), викликаючи сухість очей і рота, загальну втому, біль у суглобах і іноді неврологічні симптоми.
  • Васкуліт – аутоімунне захворювання, яке вражає кровоносні судини, які живлять головний і спинний мозок, викликаючи неврологічні симптоми.
  • Системний червоний вовчак – хронічне запальне аутоімунне захворювання, яке може вражати шкіру, суглоби, нирки, легені, нервову систему та інші органи тіла.
  • Саркоїдоз – хронічне, ймовірно, аутоімунне захворювання, яке викликає скупчення запальних клітин (гранульом) у легенях, шкірі, лімфатичних вузлах, печінці та центральній нервовій системі, що зазвичай викликає респіраторні симптоми, а іноді й неврологічні симптоми.
  • Хвороба Бехчета – аутоімунне захворювання, яке пошкоджує кровоносні судини, особливо вени. На додаток до виразок у роті, генітальних виразок, запалення всередині ока та проблем зі шкірою, хвороба Бехчета може згубно діяти на білу речовину мозку.

Генетичні порушення

  • Спадкові мієлопатії – ряд спадкових захворювань, пов’язаних із спинним мозком, включаючи спадкову дегенерацію мозочка, лейкодистрофії та порушення функцій рухових нейронів (за участю нервових шляхів у спинному мозку).
  • Церебральна аутосомно-домінантна артеріопатія з підкірковими інфарктами та лейкоенцефалопатією (CADASIL) – спадкове захворювання, яке в першу чергу вражає дрібні кровоносні судини в білій речовині мозку, викликаючи численні прогресуючі неврологічні симптоми.
  • Лейкодистрофії – рідкісні спадкові прогресуючі захворювання, які пошкоджують мієлін в центральній нервовій системі і викликають неврологічні симптоми.
  • Спадкова дегенерація мозочка – група спадкових порушень, які викликають повільно прогресуюче порушення координації ходи, мови, а також погану координацію рухів рук та рухів очей.
  • Мітохондріальні захворювання – порушення функціонування мітохондрій (структур клітин, які виробляють енергію), що негативно впливає на різні функції організму і може викликати неврологічні симптоми.

Пухлини головного мозку

  • Метастази – рак, який поширився від місця свого початкового розташування до інших органів/тканин, вважається метастатичним. Деякі види раку – молочної залози, легені, нирки і шкіри (меланома) – з більшою ймовірністю поширюються на центральну нервову систему (ЦНС) та викликають неврологічні симптоми.
  • Лімфома – рак крові, що включає швидку реплікацію аномальних Т- або В-лімфоцитів (типів білих кров'яних тілець), які утворюють пухлини, що іноді локалізуються в ЦНС або поширюються в мозок з інших місць.

Недостатності

  • Дефіцит міді – відносно рідкісний вид дефіциту, який спостерігається при надмірному споживанні цинку або деяких видах хірургічних втручань на шлунку, що може викликати неврологічні симптоми.
  • Дефіцит вітаміну B12. Дефіцит цього вітаміну, який має вирішальне значення для неврологічної функції, може виникнути через обмеження в їжі або проблеми з засвоєнням і є частою причиною неврологічних симптомів.

Пошкодження структур головного або спинного мозку

  • Шийний спондильоз – дегенерація хребта, пов’язана з нормальним старінням, яка може спричиняти тиск на спинний мозок і викликати неврологічні симптоми.
  • Грижа міжхребцевого диска – стан диска, який діє як подушка між хребцями (кістками) хребта, може погіршуватися з віком; у цьому разі диск зміщується або зсувається з місця (це порушення й має назву «грижа міжхребцевого диска»). Грижа диска тисне на нерви в цій ділянці, викликаючи неврологічні симптоми.
  • Мальформація Кіарі – порушення положення мозочка, структури мозку, що відповідає за рівновагу і координацію. Коли мозочок знаходиться занадто низько, він чинить тиск на спинний мозок або стовбур мозку, викликаючи неврологічні симптоми.

Інші демієлінізуючі розлади без РС

  • Нейромієліт зорового нерва (НМЗН) – захворювання, окреме від РС, яке, проте, має з ним кілька спільних клінічних ознак. НМЗН найчастіше викликає порушення зору в обох очах і симптоми, викликані тривалими ураженнями спинного мозку.
  • Гострий дисемінований енцефаломієліт (ГДЕМ) – відносно нетривалий, але інтенсивний напад запалення головного, спинного мозку і іноді зорового нерва; запалення викликає пошкодження мієліну. Симптоми ГДЕМ з’являються швидко, часто починаються зі змін у поведінці.

Джерело:

https://www.nationalmssociety.org/Symptoms-Diagnosis/Other-Conditions-to-Rule-Out

Діагностика РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...