| |
для людей з вадами зору

Діагностика розсіяного склерозу: люмбальна пункція

Люмбальна пункція є одним із діагностичних тестів, що використовується для діагностики розсіяного склерозу. Тест проводять в лікарняних умовах, де за допомогою тонкої голки роблять прокол у нижній частині спини (міжхребцевий простір) та збирають невелику кількість спинномозкової рідини. Даний зразок дає змогу визначити наявність олігоклональних антитіл, що вказують на розвиток у пацієнта РС.

Крім діагностики РС пункцію спинного мозку проводять для підтвердження таких захворювань як менінгіт, синдром Гійена-Барре, рак головного і спинного мозку.

Люмбальна пункція: підготовка

Спинномозкова рідина (ліквор) виконує роль «подушки», що захищає головний і спинний мозок від механічних ушкоджень та забезпечує сталість внутрішньочерепного тиску. Зазвичай ця рідина немає кольору та має таку ж консистенцію, що і вода. Також, спинномозкова рідина виконує буферну роль при швидких змінах складу крові, транспортує біологічно активні речовини, виводить метаболіти з мозку, регулює оптимальну концентрацію іонів і рН для забезпечення нормальної збудливості ЦНС і є спеціальним захисним імунобіологічним бар’єром

Перед проведенням люмбальної пункції пацієнта можуть попросити пройти КТ (комп’ютерну томографію) або МРТ (магнітно-резонансну томографію), для того, щоб переконатися, що люмбальна пункція дійсно необхідна. Також, необхідно попередити лікарі у разі прийому будь-яких препаратів, особливо тих, що розріджують кров (антикоагулянти).

Як проводиться люмбальна пункція

Перед процедурою вам буде запропоновано переодягнутися у стерильну лікарняну сорочку, лягти на бік та підтягнути ноги до грудей. Така позиція розправляє хребці, що дозволяє лікарю легше вставити голку між двома нижніми хребцями (до цього пацієнту уже введено місцевий анестетик, щоб знеболити необхідну ділянку). Вставлена тонка голка, проходить між хрящами через хребетну мембрану в хребетний канал.

Далі лікар вимірює тиск ліквору і відбирає для аналізу невелику кількість рідини. Поки голка знаходиться всередині, пацієнт може відчувати певний тиск у спині. А також під час введення голки може виникнути раптовий або дуже короткочасний біль у нозі у випадку, якщо голка торкнеться нерву у каналі.

Після закінчення маніпуляції буде накладена пов’язка і певний час доведеться відпочити у позі лежачи для того, щоб зменшити післяопераційний головний біль.

Вся процедура триває приблизно 45 хвилин і для заміни втраченої рідини організму необхідно не менше 2 днів.

Можливі побічні ефекти люмбальної пункції

Загалом люмбальна функція є цілком безпечною процедурою, проте у деяких випадках можлива поява деяких побічних реакцій. Таких як:

  • головний біль. Це пов’язано з тим, що отвір після введення голки може закритися не відразу. Також, якщо він залишається відкритим, з нього може витікати спинномозкова рідина, що викликає головний біль.

    У більшості випадків отвір закривається самостійно і головний біль проходить через 1-2 дні. Від головного болю дозволяється приймати безрецептурні знеболювальні препарати. Також послабити головний біль може кофеїн. В одній філіжанці кави (240 мл) близько 150 мг кофеїну. Щоб позбутися головного болю достатньо випити 1-2 філіжанки кави в день.

    Проте, якщо головний біль не проходить протягом 2-3 днів – це привід звернутись до лікаря. Вам можуть поставити, так звану «кровяну пломбу». Для цього беруть невелику кількість крові та вводять її в місце виконання пункції. Кров заповнить отвір і головний біль мине.

  • біль у спині. Деякі люди можуть відчувати біль в попереку після пункції. Зазвичай біль обмежується тією областю, куди проникла голка, але біль може відчуватися і в ногах.

  • кровотеча. Існує ризик кровотечі поблизу ділянки, куди вводили голку. У рідкісних ситуаціях кровотеча може виникати в епідуральній області в самому хребті. У такому випадку треба також негайно сповістити лікаря та діяти відповідно до його рекомендацій.

Люмбальна пункція та діагностика РС

Після збору зразка він направляється в лабораторію для перевірки наявності імунних клітин, антитіл та інших білків, які вказують на аномальну реакцію імунної системи всередині центральної нервової системи - ознака того, що організм атакує себе.

Результати, що вказують на РС, можуть включати:

  • Наявність олігоклональних смуг, групи білків (званих імуноглобулінами), які виявляють запалення в центральній нервовій системі.
  • Високий рівень антитіл до імуноглобуліну G (IgG). Люди з низьким рівнем IgG більш схильні до інфекцій.
  • Також можуть бути присутні інші білки, що виникають внаслідок розпаду мієліну (жирової речовини, що оточує і захищає нервові клітини).

Хоча люмбальна пункція використовується для діагностики РС, вона не є специфічним дослідженням для цього захворювання. Необхідно врахувати інші тести, перш ніж можна поставити підтверджений діагноз РС.

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/multiple-sclerosis-diagnosis/spinal-tap/

Думка спеціалістів

Чи безпечне проведення люмбальної пункції?

Коментує д.м.н., завідувач Київського міського центру розсіяного склерозу Кобись Т. О.

Діагностика РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...