| |
для людей з вадами зору

Типи перебігу РС

На сьогодні ідентифіковано 4 основні типи перебігу РС: клінічно ізольований синдром (КІС), рецидивуючо-ремітуючий РС (РРРС), первинно-прогресуючий РС (ПРРС) та вторинно-прогресуючий РС (ВПРС).

Клінічно ізольований синдром (КІС)

КІС – перший епізод появи неврологічних симптомів, викликаних запаленням та демієлінізацією в центральній нервовій системі. Епізод, який згідно з визначенням має тривати як мінімум 24 години, клінічно є характерним для РС, проте ще не відповідає критеріям діагностики РС - оскільки у людей, які перенесли КІС, згодом РС може розвинутися або не розвинутися.

Коли у пацієнта з КІС на МРТ виявляють такі ж самі ураження головного мозку, як і при РС, це свідчить про високу ймовірність виникнення згодом другого епізоду неврологічних симптомів та подальшого діагностування рецидивуючо-ремітуючого РС. Коли ж КІС не супроводжується РС-подібними ураженнями на МРТ, пацієнт має набагато нижчу ймовірність розвитку РС.

Особи з КІС, які належать до групи високого ризику розвитку РС, зараз можуть отримувати терапію, що модифікує перебіг хвороби. Було продемонстровано, що раннє лікування КІС здатне відтермінувати початок РС.

Рецидивуючо-ремітуючий РС (РРРС)

РРРС – найпоширеніший тип перебігу хвороби (85% випадків), який характеризується чітко визначеними епізодами появи нових неврологічних симптомів або посиленням вже існуючих. За цими епізодами, які також називають рецидивами або загостреннями, слідують періоди часткового або повного відновлення (ремісії). Під час ремісій всі симптоми можуть зникати, або деякі симптоми можуть зберігатися та ставати постійними. Однак в періоди ремісії не відзначається помітного прогресування захворювання. В різні моменти часу перебіг РРРС може бути додатково охарактеризований як активний (з рецидивами та/або доказами нової активності хвороби на МРТ) або як неактивний, а також як той, що погіршується (підтверджене посилення обмежень життєдіяльності протягом встановленого періоду після рецидиву) або не погіршується.

рецидивуючо-ремітуючий РС

На цьому графіку показані типи активності хвороби, які можуть відзначатися при РРРС з часом. Після рецидиву нові симптоми можуть зникати, не викликаючи жодного посилення обмежень життєдіяльності, або нові симптоми можуть зникати лише частково, призводячи до поглиблення інвалідизації. Нові ураження на МРТ (як показано стрілками) можуть виникати як складова частина рецидиву. Однак нові ураження на МРТ, що вказують на активність РС, можуть також з’являтися без помітних для людини симптомів.

Вторинно-прогресуючий РС (ВПРС)

ВПРС слідує за початковим рецидивуючо-ремітуючим перебігом захворювання. У більшості людей, в яких початково був діагностований РРРС, в кінцевому підсумку відбувається перехід до вторинно-прогресуючого перебігу захворювання, при якому відзначається прогресивне погіршення неврологічної функції («накопичення інвалідизації») з плином часу. ВПРС може бути додаткового охарактеризований у різні моменти часу як захворювання з прогресуванням (докази погіршення перебігу захворювання на підставі об’єктивного критерію оцінки змін з плином часу, з рецидивами або без них) або як захворювання без прогресування.

вторинно-прогресуючий РС

На цьому графіку показані типи активності хвороби, які можуть відзначатися при ВПРС з часом. ВПРС формується після рецидивуючо-ремітуючого РС. Інвалідизація поступово збільшується з плином часу, з наявністю доказів активності захворювання (рецидиви або зміни на МРТ) або без них. При ВПРС можуть виникати епізодичні рецидиви, а також спостерігатися періоди стабільності.

Первинно-прогресуючий РС (ППРС)

ППРС характеризується погіршенням неврологічної функції («накопичення інвалідизації») з моменту виникнення симптомів, без ранніх рецидивів або ремісій. ППРС може бути додатково охарактеризований в різні моменти часу як активний (з епізодичним рецидивом та/або доказами нової активності за даними МРТ) або як неактивний, а також як захворювання з прогресуванням (докази погіршення перебігу хвороби на основі об’єктивної оцінки змін з плином часу, з рецидивом, без рецидиву або з новою активністю на МРТ) або без прогресування.

ППРС діагностується приблизно у 15% осіб з РС.

первинно-прогресуючий РС

На цьому графіку показані типи активності хвороби, які можуть відзначатися при ППРС з часом. При ППРС можуть мати місце короткі періоди стабільного перебігу захворювання (з рецидивом або без нього, або з новою активністю за даними МРТ), а також періоди, коли обмеження життєдіяльності поглиблюються (з наявністю або відсутністю нових рецидивів або уражень за даними МРТ).

Чи переходить ремітуючий рецидивуючий склероз у вторинно прогресуючий РС

Чи переходить ремітуючий рецидивуючий склероз у вторинно прогресуючий розсіяний склероз? Скільки часу потрібно для переходу? Ліки, що впливають на процес хронічного прогресу.

Коментує д.м.н., завідувач кафедри неврології Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького, професор Негрич Тетяна Іванівна.

Типи перебігу РС
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...