| |
для людей з вадами зору

Як відновитися після загострення РС

Люди з РС часто відчувають погіршення перебігу хвороби, які лікарі також називають рецидивами або загостреннями. Загострення може включати посилення наявних симптомів або появу нових.

Це захворювання часто проявляється по-різному у різних людей, тому пацієнту або лікареві часто важко передбачити тяжкість, частоту або індивідуальні особливості впливу загострення РС.

Важкі рецидиви можуть порушити повсякденне життя людини з РС та її родини. Після загострення РС пацієнт може відчувати сильний стрес, коли намагатиметься відновити звичний перебіг свого життя.

Після загострення людині може знадобитися додатковий відпочинок і якийсь час для відновлення. Якщо рецидив був сильний, консультація з фізіотерапевтом і ерготерапевтом може допомогти відновити рухливість і незалежність у повсякденному житті.

Хворий також може приймати спеціальні ліки, щоб зменшити наслідки загострення РС у всьому своєму організмі. Однак не всі напади є важкими, і нерідко людина може одужати і без прийому ліків.

Лікарські засоби

Не всі загострення РС потребують лікування. Коли вони є легкими, покращення часто наступає саме по собі.

Коли симптоми під час загострення є настільки серйозними, що починають негативно впливати на повсякденне життя людини, лікарі часто радять застосовувати багатосторонній підхід до лікування. Інакше кажучи, пацієнт може впоратися з нападом симптомів за допомогою ліків, фізіотерапії та зміни способу життя.

Деякі ліки спрямовані на зменшення частоти рецидивів. Зменшення кількості рецидивів збільшує проміжок часу між періодами інтенсивних симптомів РС. Такі ліки є засобами хворобо-модифікуючої терапії (ХМТ), і зазвичай вони є препаратами першої лінії при загостреннях РС.

Інші лікарські засоби використовуються для прискорення одужання від нападу РС.

Деякі з ліків, які лікар може призначити для лікування рецидивів або нападів РС, включають такі препарати:

  • 3-5-денний курс кортикостероїдів для лікування запалення та зменшення тривалості нападу;
  • високоочищений препарат адренокортикотропного гормону (АКТГ), який мозок зазвичай виробляє в гіпофізі. Це короткочасне лікування загострень РС.

Важливо відзначити, що кортикостероїди не впливають на довгострокове прогресування захворювання. Вони можуть усунути лише короткочасне запалення та загострення.

Медикаментозна терапія при загостреннях РС також має на меті уповільнити прогресування захворювання і усунути індивідуальні тяжкі симптоми, як-от:

  • м'язова ригідність;
  • спазми м’язів;
  • втома;
  • проблеми з сечовим міхуром і кишечником;
  • сексуальна дисфункція.

Інші методи лікування

Фізична терапія може підтримувати рухливість у людини з РС.

Життя з РС передбачає турботу про фізичне та емоційне благополуччя. Люди з РС можуть вносити певні зміни у спосіб свого життя та лікування, щоб контролювати симптоми та підтримувати гарне здоров’я.

Реабілітація може стати важливою частиною збереження якості життя людини під час і після рецидиву. Реабілітація включає роботу з командою лікарів різних спеціальностей, які працюють разом, щоб допомогти людям з РС відновити нормальну життєдіяльність.

Найкраще розпочати реабілітацію на ранньому етапі прогресування захворювання, оскільки зміни легше впроваджувати, коли симптоми РС є менш вираженими.

Фізіотерапія

Багато хворих на РС отримують фізіотерапію. Фізіотерапевт може навчити людину з РС, як робити конкретні розтяжки, які можуть допомогти полегшити біль, і вправи для зміцнення ослаблених м’язів і відновлення руху.

Фізіотерапевт може також навчити людей з РС, як виконувати завдання повсякденного життя таким чином, щоб зменшити дискомфорт і втому.

Трудотерапія

Цей тип терапії може допомогти людині з РС адаптуватися до життя на робочому місці та в спілкуванні.

Трудотерапевт допоможе підтримувати незалежне життя та навчить пацієнтів з РС тому, як їм найкраще виконувати свої звичайні повсякденні дії. Трудотерапевти зосереджуються на навчанні навичкам повсякденного життя, таким як їжа та одягання, а також на робочих навичках, наприклад, ефективному використанні комп’ютерної клавіатури.

Вони також можуть допомогти людині налаштувати свій офісний стілець у зручне, ортопедично безпечне положення, що сприятиме поверненню хворого до роботи.

Трудотерапія спрямована на підтримку незалежності життя, мобільності та загальної фізичної форми. Вона також може навчити людину новим способам виконання діяльності для збереження енергії та зменшення втоми.

Логопедія

Загострення РС можуть впливати на здатність розмовляти, на гучність і чіткість мовлення, тому пацієнтам може знадобитися логопедична терапія для підтримки сили голосу та чіткості вимови.

Логопеди також мають спеціальну підготовку, щоб допомогти людям з РС полегшити проблеми з ковтанням (дисфагія).

Психотерапія та консультування

Деякі люди з РС мають підвищений ризик розвитку депресії та тривоги в результаті життя з важким хронічним захворюванням.

Таким пацієнтам буде корисно відвідати психолога або психотерапевта. Психотерапія може допомогти людям із РС відновити соціальні зв’язки, побудувати власну мережу підтримки та розробити механізми подолання фізичного та емоційного дискомфорту, який може супроводжувати загострення РС.

Поради щодо способу життя

Деяким людям, які страждають на РС, буде варто адаптувати свій розпорядок дня таким чином, щоб пристосуватись до симптомів загострення, яке багатьом хворим може здатися емоційно та фізично руйнівним.

Пацієнтам з РС часто доводиться змінювати свої звички та діяльність, щоб врахувати зниження енергії та фізичного руху.

Гігієна сну

Дуже важливо, щоб хворі на РС достатньо відпочивали. Встановлення правильного режиму перед сном допоможе їм забезпечити спокійний сон.

РС здатний викликати виснажливу втому. Хоча у цьому разі може допомогти повноцінний сон, проте, одним із частих проявів такої втоми є пробудження після відпочинку з відчуттям того, що сон не забезпечив повноцінного відновлення сил.

Довший сон перед потенційно стресовими, виснажливими або важливими подіями також може допомогти людині з РС зберегти енергію.

Під час рецидиву захворювання людині з РС може знадобитися більше сну та відпочинку, ніж зазвичай, тому така людина повинна мати додатковий час для сну в кінці дня.

Фізичні вправи

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендує всім дорослим займатися фізичними вправами принаймні протягом 150 хвилин на тиждень.

Для людей з РС фізичні вправи забезпечують наступний позитивний вплив на здоров’я:

  • покращення стану серцево-судинної системи;
  • зменшення слабкості та покращення сили та рухливості;
  • поліпшення роботи кишечника і сечового міхура;
  • покращення настрою та зниження втоми;
  • можливість брати участь у суспільному житті та громадських заходах.

Деякі види вправ, такі як йога, також можуть допомогти зняти хворобливі м’язові спазми. Вправи сприяють подоланню втоми, пов’язаної з РС, і поліпшенню настрою.

Управління стресом

Ретельне планування свого життя своїх дій може зменшити стрес у людей з РС.

Хоча існують неоднозначні дослідження щодо зв’язку між стресом і рецидивами РС, вчені вважають, що управління стресом все ж може відігравати значну роль у зменшенні впливу хвороби на повсякденне життя.

Наразі вчені не впевнені у тому, що стрес може викликати загострення РС. Однак стресові ситуації здатні погіршити симптоми на індивідуальній основі.

Кроки для зниження стресу при РС включають наступні дії:

  • Планування своїх дій у особливо напружених або важких ситуаціях.
  • Зменшення пресингу від щоденних справ і завдань. Люди з рецидивом РС, які мають труднощі з адаптацією до завдань, повинні оцінити важливість завдання та рівень складності дій, яких воно вимагає. Звернення по допомогу також здатне зменшити стрес у такі моменти.
  • Виконання менш приємних завдань на початку дня може допомогти людині з РС підтримувати енергію для більш приємних завдань і активної діяльності протягом наступних годин.
  • Пацієнту варто мати запас ліків, щоб уникнути стресу через дефіцит препаратів.
  • Слід навчитися розпізнавати ознаки стресу, таких, наприклад як поверхневе дихання, і вміти вживати заходи для розслаблення. Практика контрольованого дихання може допомогти людині полегшити цей симптом стресу.
  • Доцільно займатися принаймні одним приємним заняттям щодня.
  • Треба уникати дуже високих або низьких температур, щоб зменшити дискомфорт. Хоча деякі люди з РС можуть бути сприйнятливі до змін температури, спека зазвичай погіршує симптоми протягом лише обмеженого періоду.
  • Техніки боротьби зі стресом, такі як керована медитація, глибоке дихання та йога можуть допомогти зняти стрес під час емоційного дискомфорту.

Поліпшення контролю сечового міхура

Багато людей з РС відчувають проблеми з сечовим міхуром, такі як нетримання сечі, труднощі з початком сечовипускання, проблеми з випорожненням сечового міхура та невідкладний позив до сечовипускання, що є відчуттям бажання часто мочитися, навіть якщо в сечовому міхурі дуже мало сечі.

Кожен пацієнт з РС, який має проблеми з сечовим міхуром, повинен повідомити про це свого лікаря, який, ймовірно, призначить дослідження на наявність інфекції сечовивідних шляхів (ІСШ).

Планове сечовипускання або відвідування туалету у встановлений час може допомогти навчити сечовий міхур довше утримувати сечу. Це зменшить постійне відчуття потреби у сечовипусканні. Крім того, доступні ліки, які можуть допомогти при симптомах ургентного сечового міхура.

Пошук підтримки

Пацієнти з РС мають високий ризик депресії, ізоляції та почуття самотності, особливо під час рецидиву. Людям з РС варто поговорити з консультантом або групою підтримки, щоб бути здатними впоратися з депресією та негативними відчуттями, пов’язаними з хворобою.

Багатьом людям з РС корисно створити мережу друзів і знайомих, які можуть допомогти впоратися з загостреннями хвороби.

Поради щодо дієти

Пацієнтам з РС слід особливо ретельно дотримуватися дієти з високим вмістом клітковини і низьким вмістом жирів. Оскільки РС є запальним захворюванням, дієта, багата протизапальними продуктами, може сприяти поліпшенню стану хворого.

Деякі продукти харчування мають певні корисні властивості, які можуть допомогти у зменшенні симптомів під час загострення.

Цільні злаки, овочі та деякі свіжі фрукти містять багато клітковини і можуть допомогти при проблемах із кишечником. Їжа, багата жирними кислотами омега-3 і омега-6, також може зменшити симптоми РС.

Хоча не існує конкретної дієти, яку б лікарі рекомендували людям з РС, пацієнтам варто включати в раціон наступні продукти як частину здорової дієти:

  • листова зелень, така як шпинат, капуста і листя салату;
  • ягоди;
  • жирна риба, в тому числі лосось і тунець;
  • оливкова олія;
  • кокосове масло;
  • насіння льону;
  • цільні зерна, включаючи овес, кіноа та коричневий рис.

Деякі харчові добавки, такі як вітамін D і B12 також можуть принести користь багатьом людям з РС.

Національне товариство розсіяного склерозу США (NMSS) застерігає від дотримання будь-якого конкретного плану дієти, оскільки немає доказів, які б підтверджували, що певна конкретна дієта є найбільш безпечною та максимально ефективною для лікування РС. Однак вчені з NMSS рекомендують споживати достатню кількість клітковини та жирних кислот омега-3.

Джерела:

https://momentummagazineonline.com/5-fun-things-ms-flare-up/

https://www.medicalnewstoday.com/articles/315424

Реабілітація
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...