| |
для людей з вадами зору

Терапевтичні вправи (фізична реабілітація) при розсіяному склерозі

Терапевтичні вправи – вправи, які передбачають певні рухи з метою покращити загальний стан пацієнта, а також поліпшити функції його опорно-рухового апарату або підтримати його самопочуття.

Терапевтичні вправи, що застосовуються у програмах фізичної реабілітації пацієнтів із розсіяним склерозом (РС) можуть варіювати від старанно підібраних навантажень на певні групи м’язів чи частини тіла до рухів загального характеру. Терапевтичні вправи, що застосовуються у програмах фізичної реабілітації пацієнтів із розсіяним склерозом також можуть відрізнятися інтенсивністю, частотою в залежності від фізичного стану людини.

Категорії терапевтичних вправ, доцільних для реабілітації пацієнтів з РС

Терапевтичні вправи, що спрямовані на досягнення оптимального фізичного стану (та підтримання такого стану), можна віднести до однієї з наступних основних категорій:

  1. Фізичні вправи на витривалість;
  2. Силові вправи;
  3. Вправи на гнучкість.

Всі різновиди терапевтичних вправ корисні для хворих, що страждають на розсіяний склероз (РС). Опублікований у 2004 році Кокранівський систематичний огляд переваг вправ для пацієнтів із РС наводить переконливі докази терапевтичних вправ для таких пацієнтів: вони дозволяли забезпечити їм достатній рівень мобільності, сили та витривалості, а також покращити функціоналність та настрій.

Автори більш пізнього огляду не наводять такої великої кількості переваг, але підкреслюють, що загалом фізичні вправи корисні для пацієнтів із РС. У деяких інших дослідженнях містяться висновки про те, що силові та вправи на витривалість здатні зменшувати втомлюваність. Автори досліджень, де вивчався вплив силових вправ, виявили покращення показників фізичної сили. Вправи на витривалість покращували у хворих здатність до самостійного пересування та когнітивні функції, а також допомагали зменшити втомлюваність та симптоми депресії.

Ремарка: учасниками більшості досліджень, присвячених терапевтичним вправам, були люди із низькою або помірною інвалідизацією. Для пацієнтів із підвищеним рівнем інвалідизації такі вправи, можливо, не принесуть стільки ж користі. В такому випадку більш ефективною може бути багатодисциплінарна програма з більш реалістичнимми цілями – підтримання певних функцій, а не їх покращення.

Як допомагають терапевтичні вправи при РС

Основні завдання терапевтичних вправ полягають у наступному:

  • забезпечити здатність до самостійного пересування;
  • допомогти у розслабленні зсудомлених м'язів, сухожиль та фасцій;
  • забезпечити мобілізацію суглобів;
  • покращити кровообіг;
  • покращити життєву ємність легень;
  • покращити координацію рухів;
  • зменшити ригідність (скутість);
  • покращити відчуття рівноваги;
  • забезпечити релаксацію;
  • покращити м’язову силу, а також (за можливості) забезпечити досягнення максимальної довільної сили скорочення м’язів;
  • покращити витривалість.

В рамках програми реабілітація тип, інтенсивність та характер фізичних навантажень може змінюватися в залежності від поставлених цілей, стану пацієнта та його відповіді на таке лікування. Наприклад, в деяких дослідженнях було встановлено, що вправи на розтягування із додатковим вантажем більш корисні для пацієнтів із РС, ніж вправи без вантажу, а статичні вправи на розтягування краще впливають на цих хворих у порівнянні із іншими різновидами терапевтичних вправ.

Втім, незалежно від того, який тип терапевтичних вправ було обрано на початковому етапі лікування, кінцева мета реабілітації полягає у забезпеченні оптимального рівня фізичного стану ще до завершення програми.

Рекомендації та заходи безпеки

Згідно останніх рекомендацій для дорослих хворих із РС віку зі ступенем інвалідизації від незначного до помірного, для досягнення значного покращення потрібно тренуватися із помірним навантаженням протягом не менше ніж 30 хвилин (одне тренування) 2 рази на тиждень. Необхідно також виконувати силові вправи для основних груп м’язів двічі на тиждень. Силові тренування можна проводити 3 рази на тиждень протягом 20-30 хвилин, так щоб 65%-75% часу занять частота серцевих скорочень сягала максимуму.

Пацієнтам, які раніше не тренувалися, силові тренування слід проводити двічі на тиждень. Комплекс вправ має включати 1-2 вправи для основних груп м’язів (ноги, грудна клітка, спина) та 1 вправу для менших груп м’язів (м’язи плеча, двоголові та триголові м’язи, м’язи черевного пресу). Під час одного тренування рекомендується виконувати 2-3 підходи по 15 повторювань у кожному. Збільшення числа підходів та повторювань залежить від того, як добре переноситься програма реабілітації.

Аби пацієнти з РС могли тренуватися безпечно, потрібно дотримуватися певних заходів безпеки. Наприклад, рекомендується розбивати терапевтичні вправи на категорії, щоб інтенсивність навантаження корелювала зі ступенем інвалідизації.

У деяких пацієнтів може спостерігатися погіршення симптомів на фоні підвищення температури. Для таких хворих слід організовувати інтервальні тренування або попереднє охолодження приміщення перед заняттями.

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/multiple-sclerosis/expert-answers/exercise-and-multiple-sclerosis/faq-20094108

https://emedicine.medscape.com/article/324583-overview

https://www.medscape.com/viewarticle/888435

Реабілітація
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...