| |
для людей з вадами зору

Зв’язок між менопаузою і перебігом розсіяного склерозу у жінок

Дослідження складного впливу змін, пов’язаних із періодом менопаузи, в організмі жінок, які страждають на розсіяний склероз (РС), має дуже велике практичне значення. Річ у тому, що жінки складають більшість пацієнтів із РС, і водночас захворюваність на РС зростає у всьому світі, примножуючи кількість представниць прекрасної статі, які мають цю хворобу.

Як повідомляють вчені, загалом в усьому світі страждають на РС 2,8 мільйона людей (35,9 осіб на кожні 100 000 населення). З 2013 року поширеність РС збільшилася в усіх регіонах світу. Середній показник рівня захворюваності в 75 країнах, які подають звіти у Всесвітню організацію охорони здоров'я (ВООЗ), становить 2,1 на 100 000 осіб на рік, а середній вік встановлення діагнозу становить 32 роки. Жінки хворіють на РС вдвічі частіше, ніж чоловіки.

Менопауза – це неминуча частина життя кожної жінки. Проте, попри те, що РС є захворюванням, яке вражає більше жінок, аніж чоловіків, вплив менопаузи на РС досі досліджений недостатньо, а існування такого зв’язку чітко не усвідомлюється навіть багатьма лікарями, залученими до лікування пацієнтів із РС.

Менопауза є абсолютно нормальною та природною частиною старіння, і зазвичай відбувається у жінок у віці від 45 до 55 років. У цей період рівень гормону естрогену в організмі жінки поступово знижується, а її яєчники припиняють вивільняти яйцеклітини. Перебіг менопаузи може бути різним для кожної жінки, але більшість відчуває певні характерні симптоми таких змін. Деякі з найпоширеніших симптомів включають:

  • припливи;
  • порушення сну;
  • зміни настрою;
  • зниження статевого потягу.

Існує багато питань, пов’язаних із РС та менопаузою, зокрема:

  • Чи погіршуються симптоми РС під час і після менопаузи?
  • Чи прогресує інвалідизація, спричинена РС, швидше у жінок у постменопаузі?
  • Чи мають жінки після менопаузи менше рецидивів?

На жаль, багато з цих питань залишаються без відповіді, оскільки вплив менопаузи на жінок із РС досі чітко не зрозумілий. Це значною мірою пов’язано з обмеженою кількістю досліджень, присвячених даній темі.

Нові дослідження вказують на складний зв’язок між менопаузою і перебігом РС

Останнім часом з’явилося декілька наукових публікацій, автори яких певною мірою змогли висвітлити вплив менопаузи на перебіг РС.

Так, нещодавно в журналі BMC Neurology була опублікована стаття «Вплив менопаузи на частоту рецидивів і рівень інвалідизації у пацієнтів із розсіяним склерозом: систематичний огляд і мета-аналіз». Автори цієї розвідки провели аналіз результатів кількох досліджень щодо менопаузи та РС.

Учені повідомляють, що, згідно з результатами їхнього аналізу даних, жінки з розсіяним склерозом мають значно нижчу частоту рецидивів після настання менопаузи, проте водночас рівень інвалідизації у цей період значно зростає.

Результати досліджень свідчать про зниження імунної активності з віком і втрату естрогену, що призводить до меншої кількості рецидивів, пов’язаних із захворюваннями, пишуть автори статті. У свою чергу, естроген, як відомо, має нейропротекторні властивості, і його зниження може сприяти вираженішій втраті нервових клітин та інвалідизації.

РС є аутоімунним захворюванням, яке вражає помітно більше жінок, аніж чоловіків, що, як вважають вчені, частково пов’язане з гормональними відмінностями. Активність РС зменшується під час вагітності, особливо протягом третього триместру, через зміни рівня гормонів, які впливають на активність імунних Т-клітин. Потім, відразу після пологів, рецидиви можуть виникати частіше, ніж до вагітності.

Автори статті з журналу BMC Neurology повідомляють, що жінки, які були старшими на момент першого менструального циклу, мали значно менший ризик розвитку РС. Ймовірно, це пов’язане з тим, що перший менструальний цикл у ранньому віці призводить до дисбалансу естрогену, який зумовлює схильність до РС.

У цій же статті вчені провели подальший огляд літератури та зведений аналіз даних, щоб оцінити вплив менопаузи на частоту рецидивів і прогресування інвалідизації у жінок із РС.

Із включених до аналізу чотирьох досліджень два дослідження були проведені в Італії, одне – в Іспанії та одне – в Португалії. Кожне дослідження включало від 37 до 148 пацієнтів із РС із середнім віком 47-50 років. Жодне з досліджень не надало інформації щодо застосування терапії, що модифікує захворювання.

Під час аналізу дослідники оцінювали силу зв’язку між менопаузою та наслідками захворювання за допомогою статистичного методу, який називається стандартизованою середньою різницею (SMD). Значення SMD 0 означає відсутність зв’язку, 0,2-0,5 – вважається слабким зв’язком, 0,5-0,8 – зв’язком середньої сили, а значення більше 0,8 вказують на сильний зв’язок.

У чотирьох дослідженнях SMD середньорічної частоти рецидивів коливалася від -1,04 до -0,29, причому негативні значення вказували на нижчу частоту рецидивів після менопаузи, ніж до її початку. Зведений показник SMD у всіх дослідженнях становив -0,52, показуючи, що «після менопаузи жінки з РС відчувають менше рецидивів, пов’язаних із захворюванням, порівняно з репродуктивним періодом», як пишуть дослідники.

У той же час, середні показники непрацездатності, оцінені за допомогою розширеної шкали статусу непрацездатності (EDSS), коливалися від 1,5 до 2 перед менопаузою, що вказує на відсутність інвалідизації з мінімальними симптомами у більшості жінок або на мінімальну інвалідизацію. Після менопаузи середні показники EDSS піднялися до 2-3,1, що вказує на помірну інвалідизацію.

«Ми виявили, що інвалідизація, пов’язана з хворобою, яка вимірювалася за допомогою шкали EDSS, значно зросла», – наголошують автори огляду, вказуючи на негативний вплив менопаузи на перебіг захворювання у жінок.

Разом з тим, вони підкреслюють той факт, що згідно з отриманими ними результатами, менопауза може бути пов'язана зі зниженням частоти рецидивів.

Дослідники також зазначають, що рецидиви мають тенденцію до зменшення з віком через менш активну імунну систему, тоді як інвалідизація, пов’язана з РС, може значно збільшитися з віком. У менопаузі це може посилюватися через зниження рівня естрогену, який має нейропротекторний вплив.

«Збільшення інвалідизації, пов’язаної із захворюванням, після менопаузи може бути пов’язане зі зниженням рівня естрогену та відсутністю його нейропротекторного ефекту», – пишуть вчені. «Дослідження як на людях, так і на тваринах засвідчили, що естроген має нейропротекторну дію і призводить до кращого функціонування нервової системи».

Висновки

Як зазначають вчені, враховуючи ефект старіння населення з піком поширеності за віком у Європі та Північній Америці, наразі є багато жінок, які зараз живуть із РС і дуже близькі до менопаузи. Тому терміново необхідно зрозуміти вплив менопаузи на перебіг РС і те, як вона взаємодіє з цим захворюванням. В останні роки збільшується кількість доказів, які вказують на погіршення інвалідизації та нейродегенеративних аспектів у жінок із РС у постменопаузі, хоча обидва явища погіршуються також і з віком. Потрібні подальші дослідження, щоб оцінити та розрізнити клінічні, нейрорадіологічні та імунологічні ефекти, пов’язані з менопаузою, з ефектами, спричиненими старінням, а також вплив статі на старіння при РС, імуностаріння та стійкість мозку.

Комплексний підхід до лікування жінок із розсіяним склерозом у постменопаузі повинен включати наступні заходи:

  • оптимізація способу життя;
  • продуманий вибір замісної гормональної терапії (ЗГТ), який враховує переваги та ризики ЗГТ;
  • розгляд доцільності застосування хворобомодифікуючої терапії (ХМТ);
  • лікування інших супутніх захворювань, пов’язаних із віком і менопаузою.

Джерела:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/menopause-linked-lower-ms-relapse-rate-increased-disability/

https://bmcneurol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12883-023-03332-1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8017266/

https://www.msif.org/living-with-ms/ms-and-menopause/

https://www.menopause.org.au/members/ims-menopause-live/worsening-of-multiple-sclerosis-related-disability-after-menopause

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...