| |
для людей з вадами зору

Як менопауза впливає на перебіг розсіяного склерозу у жінок

Менопауза є невідворотною частиною життя всіх жінок. Проте, незважаючи на те, що розсіяний склероз (РС) є захворюванням, яке вражає більше жінок, ніж чоловіків, наразі вплив менопаузи на РС не є ні широко обговорюваним, ні чітко зрозумілим.

Водночас існують дослідження, присвячені цій темі, а також вчені розробили декілька нескладних, але ефективних рекомендацій щодо того, як мінімізувати симптоми менопаузи.

Що ми знаємо про вплив менопаузи на жінок з РС?

Є багато питань щодо особливостей взаємодії РС та менопаузи. Чи погіршуються симптоми РС під час і після менопаузи? Чи у жінок з РС прогресує інвалідизація швидше у постменопаузі? Чи спостерігається менше рецидивів РС після настання менопаузи? На жаль, багато з цих питань залишаються без відповіді, оскільки вплив менопаузи на жінок з РС все ще чітко не зрозумілий. Це багато в чому пов’язане з обмеженою кількістю досліджень, які вивчали цю тему.

Варто зазначити, що деякі жінки повідомляли про погіршення симптомів РС як під час, так і після менопаузи, але водночас інші взагалі не помічали впливу менопаузи на РС. Щоб пролити трохи більше світла на цю тему, можна проаналізувати результати деяких найбільш вагомих досліджень, проведених протягом останніх років, і спробувати зробити з них висновки.

Вплив менопаузи на симптоми РС: що говорять вчені?

У невеликому пілотному дослідженні, опублікованому в 1992 р., 30 жінок із РС дали відповіді на запитання анкети щодо їхнього менструального циклу, менопаузи та використання гормонозамісної терапії (така терапія зазвичай має назву ЗГТ, і її мета полягає у тому, щоб полегшити симптоми менопаузи, замінюючи естроген).

З 19 жінок у постменопаузі, що брали участь у дослідженні, 54% повідомили про те, що їх симптоми РС погіршувались із переходом у менопаузу, 38% не помічали жодних змін, і 8% повідомляли про поліпшення. Серед жінок, яким призначили ЗГТ для допомоги при симптомах менопаузи, 75% повідомили про покращення симптомів РС.

Це дослідження припускає, що менопауза може бути пов'язана з погіршенням симптомів РС у деяких жінок, і що ЗГТ може допомогти запобігти такому погіршенню, однак для підтвердження цього необхідні додаткові дослідження.

Більш масштабне дослідження, проведене кілька років тому, вивчало особливості менопаузи у групі, що включала 127 жінок з РС. Учені провели серед жінок, що брали участь у цьому дослідженні, опитування, яке дозволило отримати відповіді у вільній формі, і ця особливість дала учасницям можливість повідомити більш детальну інформацію про свій досвід.

У результатах опитування було обрано низку ключових тем. Багато жінок повідомляли, що припливи викликають загострення симптомів РС. Жінки також описали збіг між симптомами менопаузи та симптомами РС (наприклад, проблеми зі сном, зміни настрою, когнітивні проблеми та проблеми із сечовим міхуром). Інші теми включали погіршення перебігу РС після менопаузи (як-от підвищена стомлюваність та когнітивні проблеми), водночас багато жінок повідомили про позитивний вплив ЗГТ на їхні симптоми РС.

Варто також зазначити, що, хоча це були ключові теми, висвітлені в результатах опитування, деякі жінки взагалі не повідомляли про вплив менопаузи або ЗГТ на перебіг захворювання.

Вплив менопаузи на частоту рецидивів РС та прогресування інвалідизації

Дослідження, опубліковане в 2016 році, вивчало зміни рівня інвалідності після менопаузи, спостерігаючи 124 жінок в період менопаузи протягом 10 років в середньому. Це дослідження показало, що після менопаузи показники EDSS (Розширена шкала оцінки ступеня інвалідизації при РС) зростали дещо швидше, еквівалентно зміні оцінки EDSS на один бал протягом 10 років.

Автори цього дослідження припускають, що менопауза може мати незначний вплив на РС та рівень інвалідності.

Нарешті, нещодавнє дослідження, опубліковане в 2018 році, оцінило вплив менопаузи на рівень рецидивів та прогресування інвалідності при РС. У дослідженні брали участь 37 жінок до і після того, як у них наступила менопауза. Результати показали, що протягом п’яти років після менопаузи частота рецидивів знизилася. Автори цього дослідження порівнювали прогресування інвалідизації до і після менопаузи, і результати показали, що (на відміну від попереднього дослідження) таке прогресування продовжувалося з однаковою швидкістю й після того, як жінки пройшли менопаузу.

Вплив менопаузи на здоров'я кісток

Дослідження показують, що пацієнти, що страждають на РС, можуть мати нижчу щільність кісток, ніж люди без цього захворювання, внаслідок чого збільшується ризик розвитку остеопорозу, тобто захворювання, для якого характерні підвищення крихкості кісток та високий ризик їх переломів. Деякі фактори, що підвищують цей ризик, включають малорухливість, тривалий вплив стероїдів, куріння та брак вітаміну D та кальцію.

У жінок з РС ризик розвитку остеопорозу може ще більше зрости після менопаузи, оскільки рівень естрогену – гормону, який допомагає захистити міцність кісток – падає.

ЗГТ може допомогти зберегти щільність кісткової тканини та зменшити ризик переломів. Жінка також може вжити заходів, щоб допомогти зберегти кістки здоровими та зменшити ризик розвитку остеопорозу після менопаузи, залишаючись активною, регулярно виконуючи фізичні вправи, споживаючи здорову їжу та отримуючи достатню кількість сонячного світла.

З цих порівняно невеликих досліджень важко зробити чіткі висновки, однак деякі автори припускають, що зміни гормонального балансу, спричинені менопаузою, можуть збільшувати тяжкість симптомів та прогресування інвалідності при РС. Учені також припускають, що ЗГТ може покращити ті симптоми РС, що зазвичай погіршуються під час менопаузи. Водночас немає сумніву у тому, що потрібно провести набагато більше досліджень, щоб точно встановити особливості впливу клімаксу на перебіг РС.

Джерело:

https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fneur.2021.554375/full

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...