| |
для людей з вадами зору

Визначені дієти, що зменшують втому у хворих на РС

Дотримання протягом трьох місяців дієти Суонка з низьким вмістом жиру або елімінаційної дієти, розробленої Террі Уолз, забезпечувало зменшення відчуття постійної втоми і поліпшення якості життя у людей з рецидивно-ремітуючим розсіяним склерозом (РРРС). Про це свідчать результати клінічного дослідження, яке провели американські вчені з Національного товариства вивчення розсіяного склерозу (NMSS).

«Дуже важливим моментом є те, що в обох групах у учасників зменшилася втома і покращилася якість життя», – повідомляє у прес-релізі Брюс Бебо (Bruce Bebo), виконавчий віце-президент дослідницьких програм NMSS (це товариство і фінансувало дослідження, важливе для мільйонів людей з РС у всьому світі). «Це добре зорганізоване і ретельно проведене дослідження показує, що здорове харчування є одним із шляхів до відновлення функцій у людей з РС», – додає вчений.

Результати дослідження, що має назву «Вплив дієт Суонка та Уолз на втому та якість життя при рецидивно-ремітуючому розсіяному склерозі: рандомізоване клінічне дослідження WAVES з паралельними групами», нещодавно з’явились у науковому виданні Multiple Sclerosis Journal – Experimental, Translational and Clinical.

Втома – один з найпоширеніших симптомів РС, який спостерігається майже у 80% пацієнтів з цим захворюванням. Для втоми при РРРС характерне психічне та/або фізичне виснаження, яке заважає людям займатися повсякденною діяльністю; втома при РС також пов’язана зі збільшенням інвалідизації та зниженням якості життя (ЯЖ).

Хоча наразі немає остаточних доказів, які б підтверджували існування певної дієти, специфічної для РС, попередні дослідження показують, що деякі дієти можуть зменшувати втому у людей, які страждають на розсіяний склероз.

Дієта Суонка, запропонована професором медицини Роєм Суонком (Roy Laver Swank), обмежує споживання насичених і ненасичених жирів з одночасним збільшенням споживання фруктів та овочів, нежирних молочних продуктів і круп'яних продуктів з цільного зерна. Раніше проведені дослідження, які оцінювали ефективність дієт з переважанням рослинних продуктів з низьким вмістом жиру, виявили, що такі дієти зменшують втому та підвищують рівень ЯЖ у пацієнтів з РРРС.

Елімінаційна дієта Уолз, так звана модифікована палеолітична дієта, була розроблена Террі Уолз, жінкою-лікарем, що сама страждає на РС. Дієта Уолз передбачає виключення з раціону продуктів харчування, що зазнали значної кулінарної обробки, особливо продуктів з високим вмістом вуглеводів, і натомість заохочує до збільшення вживання м’яса, риби та продуктів рослинного походження, таких як фрукти, коренеплоди та горіхи. З раціону також слід виключити продукти із злаків, молочні продукти, бобові (такі як соя), яйця та пасльонові овочі, такі як помідори, картопля та перець. Раніше проведені невеликі клінічні дослідження продемонстрували, що дієта Уолз також здатна допомогти при втомі та поліпшити якість життя у пацієнтів із прогресуючою формою РС та РРРС.

Оскільки опитування показують, що ці обидві дієти є популярними серед пацієнтів з РС, дослідження (офіційний індекс у реєстрі клінічних досліджень США NCT02914964) було проведене самою Террі Уолз та вченими з університету штату Айова з метою визначення впливу двох дієт на втому.

«Метою цього дослідження було оцінити та порівняти вплив дієт Суонка та Уолз на відчуття втоми та рівень якості життя у пацієнтів з РРРС», – повідомляють автори.

У дослідженні брали участь 87 дорослих пацієнтів з РРРС, які відчували втому. Спершу учасники повинні були дотримуватися своєї типової дієти протягом 12 тижнів (вступний період). Потім 43 учасники були рандомізовані для участі у групі, що мала дотримуватися дієти Уолз, а інші 44 учасники стали дотримуватися дієти Суонка. У обох групах тривалість експериментального етапу склала 24 тижні (приблизно півроку).

Первинною кінцевою точкою цього клінічного дослідження був вплив кожної дієти на Шкалу оцінки виразності втоми (FSS) – показники ступеня втоми, повідомлені пацієнтами – згідно з якою вищі показники відображають більшу втому через 12 тижнів (приблизно три місяці). Також була проведена оцінка функціонального статусу учасників та рівень ЯЖ.

Завершили перші 12 тижнів втручання загалом 77 учасників, і дотримання дієт було досить високим – 79,5% у групі дієти Суонка та 86,8% у групі дієти Уолз. З цього числа завершили 24 тижні дотримання дієт 72 пацієнти і, як повідомляють автори, прихильність до дотримання режиму залишалася високою.

Результати показали, що обидві дієти значно зменшували втому. У групі дієти Суонка показники втоми знизилися на 0,94 бала через 12 тижнів і на 1,01 бала через 24 тижні. У групі дієти Уолз спостерігалося зниження середньої втоми на 0,71 бала після 12 тижнів та 1,31 бала через 24 тижні.

Ці результати були визнані клінічно значущими через зменшення втоми більш ніж на 0,45 бала, «що свідчить про значну користь цих двох дієтичних втручань при втомі, пов'язаній з РС», – зазначають вчені.

Вимірювання втоми за допомогою іншої шкали – Модифікованої шкала впливу стомлюваності (MFIS) – також виявило клінічно значуще зменшення втоми для пацієнтів, які дотримувалися будь-якої з обох дієт, після 12 та 24 тижнів. Однак на 24-му тижні учасники групи з групи дієти Уолз повідомляли про значно більше зниження показників за цією шкалою, ніж пацієнти з групи дієти Суонка.

Оцінка рівня якості психічного та фізичного життя проводилася з використанням шкали Multiple Sclerosis Quality of Life-54 (MSQoL-54). Таке оцінювання також показало значне поліпшення в обох групах. Дієта Суонка значно покращила психічне здоров'я після 24 тижнів, тоді як група дієти Уолз продемонструвала клінічно значущу різницю на 12-му та 24-му тижнях.

Хоча зміни фізичних показників MSQoL-54 також були клінічно значущими для обох дієт після 12 та 24 тижнів, поліпшення у групі дієти Уолз і цього разу знов було значно більшим, ніж у групі дієти Суонка.

Поліпшення в ходьбі на відстань за шість хвилин – показник здатності переносити фізичне навантаження – в обох групах після 12 тижнів не спостерігалося, але ті, хто дотримувався дієти Уолз, досягли клінічно значного збільшення дистанції на 24-му тижні – на 6%. Коли дані учасників, які не дотримувалися дієт, були вилучені з аналізу, середньостатистична різниця в довжині пройденої дистанції за 24 тижні значно покращилася в обох групах.

«Можливо, що збільшення витривалості при ходьбі завдяки дотриманню дієт потребує більше часу, ніж ті показники, про які повідомляли учасниками, як-от втома та рівень якості життя», – наголошують дослідники.

Після дотримання дієти Суонка 47,7% учасників повідомили про значне покращення якості психічного життя та 50,0% – про поліпшення фізичного життя. У групі дієти Уолз поліпшення якості психічного життя відчули 68,4% учасників, а про поліпшення якості фізичного життя повідомляли 60,5% пацієнтів. Після виключення з аналізу даних учасників, що не дотримувались дієт, показники якості психічного життя були вищими у групі дієти Уолз (74,2%), ніж у групі дієти Суонка (45,5%) через 12 тижнів, але не через 24 тижні.

«Підтвердження того, що обидва дієтичні підходи у цьому дослідженні були пов’язані зі значним зменшенням втоми та покращенням якості життя, мають величезну користь для спільноти з РС, оскільки вони дозволяють пацієнтам обирати будь-яку з двох дієт та припускають, що переваги дієтичних підходів обумовлені, швидше, основними механізмами розвитку захворювання. ніж унікальними властивостями кожної з дієт», – стверджують дослідники.

«Результати цього дослідження дають підґрунтя для проведення майбутніх рандомізованих контрольованих досліджень з більшим розміром вибірки та більшою тривалістю для оцінки змін активності захворювання, визначеною за допомогою МРТ головного мозку, та визначення тих основних механізмів, за допомогою яких дієта здатна вплинути на перебіг захворювання РС», –додають автори.

Джерело:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2021/08/04/swank-wahls-diets-reduce-ms-fatigue-improve-quality-life-clinical-trial

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...