| |
для людей з вадами зору

Вакцинація та розсіяний склероз

Розсіяний склероз - це аутоімунне захворювання, і оскільки вакцинація впливає на імунну систему, слід розглянути можливу взаємодію між вакцинами та аутоімунними захворюваннями. З огляду на те, що практично кожна людина в певний момент свого життя отримує щеплення дуже важливо, щоб був вивчений вплив вакцинації на перебіг розсіяного склерозу.

Чи можуть щеплення викликати РС?

Численні дослідження вивчали можливий зв’язок між вакцинацією та пізнім розвитком розсіяного склерозу або іншого аутоімунного захворювання. У 2018 році дослідники зібрали всі опубліковані дані про щеплення проти вірусу папіломи людини та щеплення проти гепатиту В і не виявили зв'язку між цими вакцинами та РС чи іншими аутоімунними захворюваннями.

Інші дослідники вивчали вплив вакцини проти грипу, кору, паротиту та краснухи, поліомієліту, черевного тифу та вакцини проти туберкульозу БЦЖ. Жодна з цих вакцин не призвела до підвищеного ризику розвитку РС. А щеплення від дифтерії та правця можуть бути пов'язані зі зниженням ризику розвитку РС.

Таким чином, сучасні дані свідчать про те, що щеплення не є причиною розвитку розсіяного склерозу.

Чи ефективні вакцини для людей з РС?

Принцип роботи вакцини базується на тому, аби підготувати імунну систему до правильної реакції при зустрічі з інфекцією. Але деякі хворобомодифікуючі препарати для лікування РС впливають на імунну систему і можуть погіршувати здатність організму адекватно реагувати на вакцину.

Дослідження, у якому вивчався вплив вакцини проти групу при РС виявило, що вакцинація була для таких пацієнтів ефективною і змогла забезпечити їм належний захист. Незважаючи на те, що хворобомодифікуючі препарати, впливають на імунну систему, більшість із них не перешкоджали вакцині проти грипу виконати свою захисну функцію.

Чи безпечні вакцини для людей з РС?

Багато людей з розсіяним склерозом стурбовані тим, що щеплення може погіршити перебіг РС або спровокувати рецидив. Проте, в 2011 році в Аргентині було опубліковане дослідження присвячене впливу різних щеплень на людей з РС, зокрема комплексна вакцинація, окрім кору, паротиту та краснухи, гепатиту В, грипу, поліомієліту та черевного тифу, а також БЦЖ. За його результатами не було виявлено доказів того, що ці щеплення збільшують короткочасний ризик рецидиву РС.

У виключно рідкісних випадках будь-яка вакцинація може спричинити ускладнення. Однак люди з РС не мають більшого ризику ускладнень, ніж загальна популяція. З іншого боку, зараження інфекцією сильно збільшує ризик рецидиву, тому людям з РС рекомендується захищати себе від інфекційних захворювань, використовуючи рекомендовані вакцини.

Винятки

Якщо вам погано, наприклад, у вас рецидив, вам можуть порадити відкласти вакцинацію, поки стан не покращиться. Це пов’язано з тим, що буде важко визначити різницю між симптомами рецидиву або іншої хвороби та реакцією на щеплення.

Також у пацієнтів, що приймають хворобомодифікуючу терапію або стероїди, не повинна використовуватись «жива» або ослаблена жива вакцина, оскільки вона збільшує ризик розвитку захворювання.

Чи існують різні види вакцин?

Існують різні види вакцин, що мають різні наслідки для людей з РС.

Живі атенуйовані вакцини

Живі або ослаблені живі вакцини створюються шляхом послаблення вірусу хвороби або бактерій в лабораторії. Тоді вони не в змозі викликати захворювання і водночас стимулюють імунну систему, створюючи захисну реакцію. Однак у людей з ослабленою імунною системою навіть така форма вакцини може спричинити захворювання.

Прикладами ослаблених живих вакцин є: туберкульоз (БЦЖ), пероральна вакцина проти поліомієліту, кору, паротиту, краснухи, вітряної віспи, ротавірусу та жовтої лихоманки.

Пацієнтам з РС, що приймають хворобомодифікуючу терапію, не рекомендовано щеплення ослабленою живою вакциною.

Інші вакцини

Вакцини також можуть створюватися з мертвих або фрагментованих частин бактерій або вірусів, що викликають захворювання. Вони не несуть ризику викликати хворобу у людей з пригніченим імунітетом, і тому ці вакцини безпечні для людей з РС, навіть якщо вони приймають хворобомобифікуючу терапію. Однак вони не завжди можуть забезпечити очікуваний ефект.

Ці вакцини можна описати як інактивовані, субодиничні або анатоксинні вакцини. Наприклад, коклюш, інактивований поліомієліт, гемофільний грип типу B (Hib), холера, чума, пневмококова хвороба, менінгококова хвороба, гепатит B та грип (ін’єкційний).

Джерело:

https://www.mstrust.org.uk/a-z/vaccination-and-immunisation

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...