| |
для людей з вадами зору

Вакцинація при розсіяному склерозі: що варто знати

Питання про доцільність, ефективність і безпечність імунізації людей, які страждають на розсіяний склероз (РС), проти поширених інфекційних захворювань (грип, дифтерія, кір тощо) активно обговорювалося протягом багатьох років як у світовій медичній спільноті, так і серед пацієнтів із РС. Відсутність одностайності щодо кінцевих висновків була зумовлена специфікою основного захворювання (РС) та особливостями деяких лікарських засобів, які призначаються для його лікування. Але, врешті-решт, нещодавно була опублікована офіційна думка (а точніше – декілька десятків рекомендацій) провідних європейських фахівців у галузі неврології щодо цієї проблеми. У один і той же день, 9 червня поточного року, відразу два провідні медичні видання світу, які опікуються проблемами РС (Multiple Sclerosis Journal і European Journal of Neurology), опублікували спільну узгоджену заяву («консенсус») щодо імунізації пацієнтів із РС.

Перша Європейська консенсусна заява містить понад 50 рекомендацій щодо вакцинації даної групи людей.

Головні дві тези консенсусу наступні:

  1. Люди, які страждають на РС, зазвичай повинні дотримуватися регулярного графіка вакцинації, який нічим не відрізняється від розробленого для їхніх здорових однолітків.
  2. Проте, перш ніж отримати щеплення, люди з РС повинні бути впевнені в тому, що їхній лікар знає, які ліки від РС приймають пацієнти. Справа в тому, що існують деякі докази того, що певні вакцини можуть мати нижчу ефективність, ніж зазвичай, на тлі прийому деяких ліків від РС.

Про недостатнє охоплення імунізацією проти інфекційних захворювань когорти з РС

Науковці з багатьох країн світу, автори роботи «Атлас РС» («Atlas of MS»), яка є найдокладнішим і всеосяжним вивченням РС у масштабі планети, вважають, що кількість пацієнтів із РС невпинно збільшується у всьому світі. Їхні дані свідчать про те, що кількість людей із РС у всьому світі зросла з 2,3 млн. у 2013 році до 2,8 млн. у 2020 році та 2,9 млн. у 2023 році.

Беручи до уваги особливості впливу РС на організм людини, вчені вважають, що питання вакцинації людей з РС проти інфекційних хвороб має дуже важливе значення.

Протягом останніх років відбулися істотні зміни у тривалому прогнозі для людей із розсіяним склерозом (ЛзРС), головним чином, через схвалення низки високоактивних препаратів для імунотерапії з механізмами дії, які включають вплив на лімфоцити.

Пацієнти з РС, які отримують ці препарати, можуть мати ризик загострення безсимптомних хронічних інфекцій та тяжчого перебігу звичайних інфекцій. Саме тому індивідуальна терапія повинна збалансувати ефективність і побічні ефекти та обов’язково включати набір профілактичних стратегій для мінімізації ризиків, тобто, простіше кажучи, мова йде про імунізацію / вакцинацію.

Водночас дослідження охоплення вакцинацією людей із РС підтверджують, що такі пацієнти рідше отримують необхідні вакцини, порівняно з іншим населенням.

Показовими у цьому відношенні є результати дослідження, яке провели вчені з Австрії. Дані були опубліковані у травні цього року в тому ж таки виданні European Journal of Neurology.

Австрійські науковці детально обстежили більш ніж 400 пацієнтів клініки в Інсбруці, яким раніше був встановлений діагноз «Розсіяний склероз». Авторів дослідження цікавив, у першу чергу, рівень імунізації учасників дослідження проти найпоширеніших інфекційних захворювань (нагадаємо, що мова йде про Австрію, західноєвропейську країну з високим рівнем життя та прекрасно розвинутою системою охорони громадського здоров’я).

Однак автори вважають отримані результати невтішними… «Більшість хворих на РС, що брали участь у дослідженні, не дотримувалися рекомендацій щодо вакцинації. Слід сприяти збільшенню рівня вакцинації, переважно перед початком хворобомодифікуючої терапії», – пишуть австрійські дослідники.

А, між тим, перебіг багатьох інфекційних захворювань у пацієнтів із РС може бути значно тяжчим, ніж у людей, які цього неврологічного захворювання не мають.

Нова консенсусна заява є визначним досягненням для спільноти РС

Тепер будь-які сумніви щодо вакцинації, які раніше мали не тільки пацієнти з РС, але, можливо, й деякі лікарі, повинні зникнути завдяки обнародуванню визначного офіційного документу – консенсусної заяви.

Заява має досить довгу назву: «Консенсус Європейського комітету з лікування та дослідження розсіяного склерозу і Європейської академії неврології щодо вакцинації пацієнтів із розсіяним склерозом: покращення стратегій імунізації в епоху високоактивних імунотерапевтичних препаратів»[1].

Група експертів, які готували цю заяву, розглянули ключові питання, що охоплювали такі теми як безпечність і ефективність вакцини, глобальна стратегія вакцинації та вакцинація в окремих підгрупах пацієнтів із РС. Отримані рекомендації ґрунтувалися на аналізі існуючих досліджень, пов’язаних із щепленнями цієї популяції пацієнтів – аналізі, що базується виключно на доказах.

Хоча загалом узгоджених рекомендацій багато (всього 53 рекомендації), автори консенсусної заяви підкреслюють кілька ключових моментів:

  1. Вакцини не пов’язані зі збільшенням ризику рецидиву або прогресуванням інвалідизації у пацієнтів із РС, незалежно від використання препаратів хворобомодифікуючої терапії (ХМТ), і «користь від імунізації значно переважує будь-які потенційні ризики», як пишуть експерти.
  2. Автори консенсусної заяви рекомендують лікарям оцінити статус імунізації пацієнта та розробити план вакцинації якнайшвидше після встановлення діагнозу РС.
  3. Зазвичай діти, дорослі, вагітні жінки та люди похилого віку з РС повинні дотримуватися регулярного графіку вакцинації, подібного до графіку загального населення.
  4. Слід уникати вакцин під час активного рецидиву захворювання, зазначають експерти.

Коли необхідно уникати живих ослаблених вакцин при імунізації

Крім того, хоча інактивовані вакцини або препарати для щеплення, які містять мертві віруси, що не можуть розмножуватися чи спричиняти інфекцію, зазвичай можуть бути застосовані в будь-який час для всіх пацієнтів, ослаблені вакцини можуть мати більше обмежень.

Вакцини, які містять ослаблену, але живу форму вірусу, який все ще може рости, проте не здатний спричиняти захворювання, слід вводити принаймні за місяць до початку ХМТ або після лікування стероїдами.

«У міру появи нових доказів тривалого впливу на ризик розвитку інфекцій нових високоефективних препаратів, доступних для лікування людей із РС, можуть відбутися зміни в рекомендаціях щодо вакцинації», – зазначають дослідники.

Зокрема, пандемія COVID-19 і швидка розробка нових типів вакцин надали велику кількість даних з цього питання за короткий проміжок часу.

«Ця інформація про тріаду «інфекція – вакцинація – імунітет», ймовірно, призведе до додаткових досліджень для оновлення майбутніх рекомендацій», – підсумовують автори консенсусної заяви.

Джерела:

https://multiplesclerosisnewstoday.com/news-posts/2023/06/23/european-experts-favor-regular-vaccines-most-patients-consensus/

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/ene.15809

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36786310/

https://www.ectrims.eu/press/consensus-statement-on-vaccination-strategies/


[1] «European Committee for Treatment and Research in Multiple Sclerosis and European Academy of Neurology consensus on vaccination in people with multiple sclerosis: Improving immunization strategies in the era of highly active immunotherapeutic drugs».

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...