| |
для людей з вадами зору

Що потрібно знати про розсіяний склероз та медичну анестезію

Хоча деякі люди, які страждають на розсіяний склероз (РС), можуть переживати щодо того, що анестезія здатна погіршити симптоми їхнього захворювання або викликати його рецидив, насправді не існує жодних доказів на користь того, що це так.

За даними Національного товариства розсіяного склерозу США (NMSS), ризики хірургічної операції та анестезії однакові для людей з РС і людей без РС. Водночас інші аспекти операції, такі як процес відновлення, можуть бути більш складними для тих, у кого є такі симптоми РС як м’язова слабкість.

У цій статті ми розглянемо, чи безпечна анестезія для людей із РС, вплив місцевої та загальної анестезії на їхній стан, комбіновану дію анестезії та ліків від РС, а також інші особливості впливу хірургічного втручання на РС.

Чи безпечна анестезія для людей з РС?

Будь-яка різновид медичної анестезії (тобто навмисного медикаментозного знеболювання для проведення хірургічного втручання або інвазивної процедури) несе невеликий ризик; водночас наразі немає жодних доказів того, що вона впливає на пацієнтів із РС більшою мірою, ніж на людей без цього захворювання.

Єдиним винятком є люди з РС, що прогресує, які мають проблеми з диханням. У них може бути підвищений ризик ускладнень, пов’язаних з анестезією. Але такі пацієнти становлять невеликий відсоток хворих на РС.

Дослідження також не виявили зв’язку між анестезією та рецидивами РС, або загостренням симптомів хвороби. Так, дослідження 2019 року за участю 281 людини виявило, що ні хірургічне втручання, ні анестезія не підвищують ризик рецидиву РС після операції.

Також огляд 2020 року свідчить про те, що анестезія може навіть зменшувати симптоми РС. Водночас автор огляду застерігає від використання спінальної анестезії, оскільки у цьому випадку відбувається надходження високої дози препарату до центральної нервової системи та ділянок мозку, уражених вогнищами РС.

Місцева та регіональна анестезія

Місцева анестезія зменшує відчуття в певній частині тіла. Таке знеболювання діє на певні нервові шляхи, щоб блокувати здатність нервів в місці процедури надсилати больові сигнали до мозку. Зазвичай анестезія починає діяти за кілька хвилин, і знеболюючий ефект зникає протягом кількох годин.

Місцева анестезія безпечна для незначних процедур і рідко викликає серйозні побічні ефекти. Людина може відчувати біль і поколювання, коли лікар вводить препарат для місцевої анестезії, але такий біль зазвичай слабкий. Іноді у разі застосування місцевої анестезії можуть виникати й інші симптоми, як-от:

 • оніміння, поколювання або слабкість;
 • головний біль;
 • посмикування м'язів;
 • порушення чіткості зору.

У рідкісних випадках можуть виникати більш серйозні побічні ефекти, а саме:

 • важка алергічна реакція;
 • судоми;
 • зупинка серця.

Крім того, у оглядовій статті про РС та регіональну анестезію, яка впливає на більші площі, ніж місцева анестезія, дослідник дійшов висновку, що пацієнтам з РС не потрібно уникати анестезії.

Загальна анестезія і РС

Загальна анестезія або наркоз відноситься до методів знеболювання, які переводять людину в контрольований, схожий на сон стан непритомності. Це знижує їх усвідомлення та відчуття під час хірургічного втручання.

Загальна анестезія діє швидко. Іноді пацієнт може відчувати запаморочення ще до втрати свідомості. Найбільш поширені побічні ефекти, як правило, дуже короткочасні і включають наступні явища:

 • нудота і блювання;
 • відчуття холоду і тремтіння;
 • запаморочення;
 • проблеми з сечовипусканням;
 • втрата пам'яті і сплутаність свідомості.

Існує дуже невеликий ризик ускладнень, таких як сильна алергічна реакція або пробудження під час операції. Дуже рідко загальна анестезія викликає ускладнення, які призводять до смерті. Проте, як стверджують вчені, цей ризик не є більш високим для людей з РС.

Анестезія та ліки від РС

Деякі ліки, які використовуються для лікування симптомів РС, можуть взаємодіяти з препаратами для анестезії. Перед операцією пацієнт повинна повідомити лікаря про всі ліки, які він приймає. Лікар зможе дати рекомендації в кожному конкретному випадку

.

Про інші потенціальні різновиди впливу хірургічної операції на РС

Хоча анестезія і не пов’язана з підвищеним ризиком побічних ефектів або ускладнень у більшості людей з РС, вона, проте, здатна створювати деякі інші проблеми, як-от:

Інфекція

При будь-якій операції є ризик інфікування. Інфекція або лихоманка можуть посилити симптоми РС. Однак цей ризик, як правило, низький, і лікарі можуть успішно лікувати інфекції антибіотиками.

Стрес

Немає доказів того, що стрес, викликаний хірургічним втручанням, може викликати рецидив РС. Як повідомляють дослідники з британської благодійної організації Multiple Sclerosis Trust, дані про зв’язок між стресом, травмою та симптомами РС неоднозначні.

Однак деякі люди вважають, що стрес, пов’язаний з їхніми симптомами, і переживання стресових подій може ускладнити боротьбу з РС. У таких випадках може допомогти наявність належної підтримки та розробка плану відновлення після хірургічного втручання.

Хворим слід взяти до уваги необхідність організувати наступні моменти:

 • оформлення відсутності на роботі на період хвороби, що потребує хірургічного втручання;
 • транспортування до лікарні та з лікарні;
 • наявність дорожньої сумки з усім необхідним;
 • зручне місце для відновлення після виписки з лікарні.

Залежно від типу операції пацієнтові у період відновлення також може знадобитися допомога у повсякденних справах.

Більш тривалий процес відновлення

Людям із м’язовою слабкістю або втомою, пов’язаною з РС, може бути важче відновитися після операції, якщо їм доведеться тривалий час проводити в ліжку, оскільки ці симптоми ускладнюють відновлення сил після хірургічного втручання.

У цьому випадку може допомогти фізіотерапія. Лікарі з NMSS пропонують починати фізіотерапію за рекомендацією лікаря, як тільки хворий відчує, що він вже має достатньо сил для цього.

Висновки

У більшості випадків анестезія безпечна для хворих з РС і для цієї категорії хворих вона має такий самий рівень ризику, як і для людей без РС. Проте, інші моменти пов’язані з операцією, наприклад такі як відновлення, можуть бути складнішими, залежно від симптомів пацієнта.

Пацієнти з тяжкими симптомами РС, дихальними труднощами або хворі на РС, які приймають ліки, повинні обговорити ці моменти зі своїм лікарем, щоб вони могли отримати індивідуальні поради.

Джерело:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/multiple-sclerosis-and-anesthesia

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...