Як добре відомо, старіння є невід’ємною частиною існування живого організму, що має велике значення для нормального процесу еволюції. Старіють навіть бактерії та гриби. Отже, старіння – це біологічний процес, який обумовлений різними біологічними шляхами та зв’язками, що контролюються генами. Учені давно встановили, що хронічне запалення призводить до прискореного старіння, і існує гіпотеза, що поступова демієлінізація нервових волокон, характерна для РС, викликає передчасне старіння і є одним із рушіїв «тліючої» форми захворювання або первинно-прогресуючого розсіяного склерозу (ППРС).
Одним з біологічних маркерів старіння є довжина хромосом. У міру поділу клітин довжина кінцевих ділянок хромосом або теломер зменшується. Довжину теломер можна використовувати як біологічний годинник старіння. У науковому огляді результатів 7 досліджень було встановлено, що люди з РС мали коротші теломери, ніж здорові учасники з контрольних груп; іншими словами, пацієнти з РС були біологічно старші ніж здорові учасники досліджень.
Коротші теломери, тобто передчасне старіння, у людей з РС незалежно від віку пов’язані з вищим рівнем інвалідизації, меншим об’ємом мозку (ушкодження органів-мішеней), збільшенням частоти рецидивів та більш швидким переходом від рецидивуючої до прогресуючої форми РС.
Тож чи можна щось зробити з процесом старіння? Так – перш за все, треба переконатися у тому, що людину можна віднести до категорії пацієнтів з РС, у яких відсутні ознаки активності запального захворювання, і що вона робить все можливе з точки зору збереження здоров’я та його поліпшення. Ці методи є єдиними стратегіями проти старіння, що мають у своєму розпорядженні хворі з РС.
Останнім часом спостерігається зростання кількості людей старшого віку з РС (тобто у віці 50+ років), у яких розвивається прогресуюче погіршення їх функціонування після багатьох років відсутності ознак активності запального захворювання завдяки хворобо-модифікуючій терапії (ХМТ) і перебування у стані фізичної стабільності. Коли лікарі обстежують таких пацієнтів клінічно, радіологічно за допомогою МРТ та біохімічно (аналіз спинномозкової рідини), вони не можуть знайти жодних доказів активності РС. У таких випадках лікарі часто кажуть, що у цих людей РС перебуває у «тліючій» формі, але є підозра, що значна частина того, що вони бачать – це вікова нейродегенерація, яка відбувається на десятиліття раніше, ніж слід було очікувати, тому що хвороба вразила мозок хворих та когнітивний резерв. Єдиним вирішенням цієї проблеми є рання діагностика та рання, випереджаюча терапія з метою захисту резервних можливостей нервової системи, щоб люди з РС могла старіти нормально.
Джерело:
https://multiple-sclerosis-research.org/2021/08/are-you-feeling-prematurely-old/