| |
для людей з вадами зору

Розсіяний склероз і передчасне старіння

Як добре відомо, старіння є невід’ємною частиною існування живого організму, що має велике значення для нормального процесу еволюції. Старіють навіть бактерії та гриби. Отже, старіння – це біологічний процес, який обумовлений різними біологічними шляхами та зв’язками, що контролюються генами. Учені давно встановили, що хронічне запалення призводить до прискореного старіння, і існує гіпотеза, що поступова демієлінізація нервових волокон, характерна для РС, викликає передчасне старіння і є одним із рушіїв «тліючої» форми захворювання або первинно-прогресуючого розсіяного склерозу (ППРС).

Одним з біологічних маркерів старіння є довжина хромосом. У міру поділу клітин довжина кінцевих ділянок хромосом або теломер зменшується. Довжину теломер можна використовувати як біологічний годинник старіння. У науковому огляді результатів 7 досліджень було встановлено, що люди з РС мали коротші теломери, ніж здорові учасники з контрольних груп; іншими словами, пацієнти з РС були біологічно старші ніж здорові учасники досліджень.

Коротші теломери, тобто передчасне старіння, у людей з РС незалежно від віку пов’язані з вищим рівнем інвалідизації, меншим об’ємом мозку (ушкодження органів-мішеней), збільшенням частоти рецидивів та більш швидким переходом від рецидивуючої до прогресуючої форми РС.

прискорене старіння

Тож чи можна щось зробити з процесом старіння? Так – перш за все, треба переконатися у тому, що людину можна віднести до категорії пацієнтів з РС, у яких відсутні ознаки активності запального захворювання, і що вона робить все можливе з точки зору збереження здоров’я та його поліпшення. Ці методи є єдиними стратегіями проти старіння, що мають у своєму розпорядженні хворі з РС.

Останнім часом спостерігається зростання кількості людей старшого віку з РС (тобто у віці 50+ років), у яких розвивається прогресуюче погіршення їх функціонування після багатьох років відсутності ознак активності запального захворювання завдяки  хворобо-модифікуючій терапії (ХМТ) і перебування у стані фізичної стабільності. Коли лікарі обстежують таких пацієнтів клінічно, радіологічно за допомогою МРТ та біохімічно (аналіз спинномозкової рідини), вони не можуть знайти жодних доказів активності РС. У таких випадках лікарі часто кажуть, що у цих людей РС перебуває у «тліючій» формі, але є підозра, що значна частина того, що вони бачать – це вікова нейродегенерація, яка відбувається на десятиліття раніше, ніж слід було очікувати, тому що хвороба вразила мозок хворих та когнітивний резерв. Єдиним вирішенням цієї проблеми є рання діагностика та рання, випереджаюча терапія з метою захисту резервних можливостей нервової системи, щоб люди з РС могла старіти нормально.

Джерело:

https://multiple-sclerosis-research.org/2021/08/are-you-feeling-prematurely-old/

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...