| |
для людей з вадами зору

Особливості болю при розсіяному склерозі

Розсіяний склероз (РС) може бути дуже болючим. Тому багатьом людям із РС важко повірити, що ще у 1980-х роках ХХ століття РС вважали безболісним захворюванням. Насправді, за підрахунками, близько 80% людей з РС у певний момент свого життя відчувають біль, пов’язаний із їхньою хворобою.

Біль при РС має складну природу. Щоб краще зрозуміти це, давайте поділимо його на такі три категорії:

  1. Невропатичний біль;
  2. М'язово-скелетний або вторинний біль;
  3. Нападоподібний біль.

Невропатичний біль

Невропатичний біль є найпоширенішим видом болю при РС і він буває спричинений демієлінізацією, що полягає у втраті захисної оболонки, яка покриває нервові волокна. У нашому організмі є нервові закінчення, які називаються ноцицепторами, які спеціально виявляють хворобливі подразники. Коли відбувається демієлінізація, нервові сигнали, що рухаються вздовж нервових клітин, можуть неправильно перенаправлятися на розташовані поруч ноцицептори, які помилково передають больові сигнали в мозок.

Аллодинія виникає, коли людина відчуває біль у відповідь на подразник, який, як правило, не є болючим – наприклад, на дотик людини чи навіть дотик одягу або постільної білизни, що торкаються шкіри. Цей вид болю залежить від подразника, тому він діє лише доти, доки присутній стимул (наприклад, коли одяг знятий, хворобливі відчуття зникають). Доброю новиною для людей з РС є те, що аллодинія зазвичай, є короткочасною проблемою.

Невралгія трійчастого нерва або Tic douloureux: Невралгія трійчастого нерва, яку часто називають «тик долоре» (французькою мовою означає «хворобливі посмикування»), є, мабуть, найсерйознішим симптомом, пов’язаним з РС. 3 Найчастіше цей біль описується як інтенсивний різкий біль, що виникає в нижній частині обличчя (часто пов’язаний з жуванням, питтям чи чищенням зубів). Найінтенсивніший біль короткочасний (тривалістю від декількох секунд до двох хвилин), але людина також може відчувати більш хронічне і стійке печіння або біль в області обличчя.

Оперізуючий біль тулуба або «обійми РС»: Як і у випадку багатьох симптомів розсіяного склерозу, таке явище як «обійми РС» неоднаково проявляються в однієї і тієї ж людини в різні дні або в різний час доби. Наприклад, деякі люди описують «обійми РС» як гострий біль, тоді як інші описують його як більш тупий біль або як такий, що має більше невропатичних характеристик, як-от печіння, лоскотання, або поколювання. Тим не менше, інші пацієнти можуть відзначати стискуючий характер болю.

Що стосується локалізації, «обійми РС» можна відчути де завгодно у ділянці тулуба, від талії до плечей, і такий біль може бути локалізований на одній невеликій ділянці або охоплювати все тіло. Крім того, біль може з’являтися і зникати, а також може бути постійним і виснажливим.

Парестезія: це відчуття оніміння, поколювання, печіння, сильного свербіння або вібрації. Хоча у більшості випадків цей вид болю при РС описується як в основному надокучливий і неприємний, іноді больові відчуття можуть бути настільки сильними, що здатні викликати страждання.

Головні болі. Люди з розсіяним склерозом зазвичай відчувають головний біль та мігрень.

Оптичний неврит: Більшість людей з невритом зорового нерва відчувають біль при русі очима. Цей біль зазвичай стихає через пару днів, навіть якщо зір все ще порушений.

М'язово-скелетний або вторинний біль

Також називається ноцицептивним болем; як правило, це результат таких симптомів РС, як спастичність, слабкість, нерухомість або проблеми з ходьбою, а не самого процесу захворювання.

Деякі приклади такого болю:

Біль у суглобах: багато людей з РС відчувають біль у суглобах стегон та колін через дисбаланс та зміну ходи.

Скутість: Людина з РС може відчувати скутість ніг, рук і стегон через нерухомість.

Біль у спині: біль у спині може бути наслідком нестійкої ходи, нерухомості, спроби пристосуватися до неприємного відчуття «обіймів РС», тривалого сидіння на інвалідному візку або будь-якої постійної корекції руху або положення в результаті симптомів РС.

Біль від спазмів: спазми м’язів-згиначів змушують кінцівку стискатися або згинатися у напрямку до тіла. Це може викликати відчуття постійного спазму у кінцівці або тупого болю.

Нападоподібний біль

Цей термін стосується болю, що має гострий (або раптовий) початок, триває упродовж лише пари хвилин, потім швидко вщухає або повністю зникає. Однак після епізоду може бути залишковий або тривалий біль. Хворобливі нападоподібні симптоми включають:

Екстензорні скорочення м'язів або спазми м’язів-розгиначів: розгинальні спазми – це коли кінцівка (зазвичай нога) застигає в розпрямленому положенні, і людина не може зігнути суглоб. Спазми розгиначів, як правило, не дуже болючі, але можуть бути досить сильними, щоб змусити людей впасти з крісел або ліжок.

Симптом Лерміта: це відчуття електричного струму, який проходить по хребту, коли голова нахилена вперед.

https://www.verywellhealth.com/overview-of-pain-as-a-symptom-of-multiple-sclerosis-2440808

Робота, дім та дозвілля
Популярні матеріали
Особисті історії
Історія Тараса

Історія Тараса - це про неймовірну силу волі та нагадування, що ніколи не можна здаватися.

Читати далі ...
Історія Наталії

Хворію я з 2020 року. Як пам'ятаю 25 вересня я перестала відчувати пів свого тіла. Я почала втрачати силу з лівої сторони і потроху перес... Читати далі ...

Історія Катерини Стандартюк

Катерина Стандартюк розповідає про свою історію життя з розсіяним склерозом. Неправильний початковий діагноз, стрімке погіршення стану, б... Читати далі ...